Dominik Dán – Na podpatcích

0

 

ANOTACE:
Rok po vraždě Bosse se jeho kapitáni rozhodli rozdělit si území Našeho Města. Začali si závidět a navzájem škodit. Vůči majitelům restaurací a kaváren ve svém teritoriu uplatňovali praktiky daleko přesahující hranice zákona. Detektivům z oddělení vražd byla jejich činnost a astronomické zisky zpočátku záhadou. Muselo dojít k vraždě na diskotéce ve vykřičeném nočním baru, aby se jim otevřely oči. Vraždu vyřešili, i když se jim do vyšetřování zapletl smutný případ jedné ředitelky gymnázia. Navíc se zbláznila kolegyně Petra a rozhodla se vdávat. Příjemný slunečný květen přinesl mnoho zdánlivě nesouvisejících věcí, ale stačilo jen počkat, udělat pár základních prověrek, vyslechnout několik svědků a všechno do sebe začalo pěkně systematicky zapadat

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Dominika Dána u nás asi už moc představovat nemusíme. Tahle slovenská stálice si i na našem přesyceném trhu našla slušný zástup fanoušků, čemuž bezpochyby dopomáhá i vcelku slušné tempo, kterým nás nakladatelství Slovart zásobuje novými “Dánovkami”. A jak se zdá, ani letos tomu nebude jinak. Na náš trh se totiž dostává již sedmnáctá kniha této velice podařené série, tentokrát s podtitulem Na podpatcích.

Slovart touto knihou sahá opět po jednom ze starších kousků, kterým pomalu ale jistě doháníme původní slovenské vydání. Stále toho však ještě hodně zbývá. Vraťme se však k aktuální novince. Ta doma na Slovensku poprvé vyšla již v roce 2011. V rámci chronologie pak příběh z této knihy navazuje na události z debutového Dánova románu Popel všechny zarovná a Nestydaté neviňátko.

Vracíme se do roku 1998. Boss je mrtvý již skoro rok a podsvětí Našeho města se začíná přizpůsobovat novým pořádkům. Rozdělování území a snaha o co největší získání vlivu je tak v plném proudu. To samozřejmě sebou nese i řadu nepříjemností, které se dříve, nebo později dostanou na stůl detektivům z oddělení vražd. Zatím je však relativní klid a jediné co vraždáři musí řešit, je svatba jejich kolegyně Petry.

Jak už to tak ale bývá, tato idylka nevydrží dlouho a tak na detektivy vcelku záhy čeká jedna v vražda v oblíbeném podniku Našeho města. Už na první pohled je jasné, že v ní má prsty místní podsvětí. Rozmotat tedy případ, ve kterém nikdo nikoho neviděl a nikdo nic neví nebude jednoduché.

To však nejsou jediné dvě příběhové linie. Kromě nich zde najdeme i neradostný příběh ředitelky místního gymnázia. Samotní vyšetřovatelé tak tentokrát dostávají o něco méně prostoru, než jsme zvyklí. Jak už je však u Dominika Dána zvykem, postupně se jednotlivé příběhové linky protnou aby v závěru utvořili jeden pevný celek. Bohužel tentokrát se rozhodně nebude jednat o žádný happy end a tak více než radost z uzavřeného případu čeká na hlavní hrdiny pocit zmaru.

To už však přeci jen prozrazuji trochu moc. Byla by věčná škoda ochudit vás o již tradičně skvělý příběh, který svým předchůdcům rozhodně ostudu nedělá. Ba právě naopak. Autor opět maličko vykročil ze své komfortní zóny a snaží se svůj příběh opět poskládat maličko jinak, než tomu bylo doposud. Rozhodně však nemusíte mít obavu z konečného výsledku. Pokud již máte za sebou některou z Dánových předchozích knih, což vřele doporučuji, bude vám i aktuální novinka připadat důvěrně známá.

Navíc kromě tradičního vyšetřování, které je však tentokrát poněkud upozaděno, se můžeme těšit především na části týkající se soukromí samotných vyšetřovatelů, což se dá vcelku pochopitelně, vzhledem ke svatbě Petry, očekávat. Daleko silnější a hlubší pocity a dojem ve vás však zanechá především pobočný příběh týkající se ředitelky gymnázia, která se na jedné straně dokázala svou pílí dostat ze zapadlé vesničky až na prominentní místo a na straně druhé neprožívá zrovna ideální rodinnou idylku. A pak je zde ještě samotný konec knihy…

Na podpatcích je bezesporu dalším fascinujícím střípkem do výjimečné mozaiky, kterou nám Dán přináší v příbězích o kriminálce Našeho města. Jeho knihy skvěle fungují i samostatně, avšak největší sílu jeho knih odhalíte až v rámci celé série, kdy se před vámi naplno rozvinou i ty nejmenší detaily. A právě v této knize nalezneme pár velice důležitých detailů, které budou Richarda Krauze a jeho partnery ovlivňovat ještě dlouhou dobu poté. Zkrátka netřeba váhat Dominik Dán je zárukou kvality a každá jeho další kniha je toho krásným důkazem.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..