Dominik Dán – Mucholapka

0
ANOTACE:

Od vraždy Cley Petresku ubehol presne rok. Opäť bolo leto, opäť boli prázdniny a ľudia sa tešili na dovolenky a zaslúžený oddych pri vode. Na oddelení vrážd sa nikto netešil a odniesť dovolenkový lístok šéfovi sa každý bál. Naozaj vtedy nebol vhodný čas na záhaľku, práce bolo vyše hlavy.

Prišlo obdobie Beštie a muž vraždiaci staršie ženy priamo v ich bytoch ich zásoboval prídelom stále nových a nových prípadov. V jeho tieni sa pohyboval aj iný muž a nebyť toho, že pracovali v rovnakom období, a nebyť toho, že Ondrej-Beštia bol o niečo pracovitejší, bol by aj on zožal slávu najmasovejšieho vraha v histórii Nášho Mesta. Nezožal. Flákal sa a zostal druhý. No i keď zavraždil iba päť žien, aj tak napísal celkom pekný príbeh a chlapci zo starej vraždárskej partie o ňom rozprávali vždy, keď sa stretli na pive a nostalgicky spomínali na staré časy. Krauz nespomínal, Krauz zúril, lebo jemu šéf dovolenku podpísal, a tým sa to vlastne všetko začalo…

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audiokniha


Možná si někteří z Vás vzpomenou, když jsem na začátku roku recenzoval audioknihu Dominika Dána Mucha (pokud ne, zde je odkaz). Dán v ní otevíral případ nechvalně proslulého vraha Josefa Slováka, nyní přišel čas tento příběh zakončit. Jak jinak než v audiopodobě v podání vynikajícího Mariána Geišberga.

Dán se velice často inspiruje skutečnými případy slovenské kriminalistiky. A právě dvojice knih Mucha a Mucholapka v tomto ohledu není jiná. V této dvojici knih sledujeme případ masového vraha Jozefa Slováka, jenž v letech 1990 a 1991 zavraždil v Čechách a na Slovensku čtyři mladé ženy. Zatímco v Mouše jsme dostali pouze lehké nastínění zvrhlosti tohoto psychopata, svou pravou tvář ukazuje právě až v Mucholapce. Přesto doporučím vychutnat si knihy pěkně po sobě, jenom tak si je užijete do nejmenšího detailu.

Co na nás v této knize čeká je tak více než jasné. Přesto trvalo prakticky celý rok, než vrah Cley Petresku začal opět úřadovat. Oddělení vražd však rozhodně nezahálí. Má plné ruce práce s jiným nechvalně proslulým vrahem. Ve stejné době jako Josef Slovák totiž úřadoval i Ondřej – Bestie, jehož případ jsme sledovali ve stejnojmenné knize. Richard Krauz a celé oddělení vražd Našeho města tak neví kam dřív skočit a vedení začíná být opravdu netrpělivé…

Opět se tak ocitáme na počátku bouřlivých devadesátých let, kdy většina lidí byla v euforii z právě proběhlé revoluce. Oproti tomu policie moc nadšená nebyla a to především díky všeobecné amnestii prezidenta Havla. Na svobodu se tak dostali i ti nejhorší kriminálníci, kteří neměli v normální společnosti co dělat. To byl ostatně případ i Josefa Slováka, který si pobyl i v nechvalně známém Leopoldově.

Pokud již máte některé knihy Dominika Dána za sebou, nebude pro vás ani Mucholapka žádným překvapením. Autor více méně pokračuje ve vyjetých kolejích a pouze rozvádí dál příběh Richarda Krauze a kriminálky Našeho města. Ono ostatně ani není moc důvodů něco měnit. Dánovky jsou úžasně “čtivé” a vše zde funguje tak jak má. Navíc u dílů, které se odehrávají hlouběji v minulosti se jedná o krásnou sondu, jak to tehdy bylo. V tomto ohledu ani Mucholapka nijak nezklame.

To se ostatně nestane ani v případě audioknihy, kterou již tradičně obstaralo vydavatelství Publixing společně s Mariánem Geišbergem. Ten k této sérii již neodmyslitelně patří a posluchači si jeho přednes více než oblíbili. Ostatně celkový dojem z nahrávky stojí prakticky vždy na interpretovi a ten se v tomto případě více než osvědčil. Tento fakt je navíc umocněn tím, že Publixing nevyznává jakékoliv zásahy do původní předlohy, ať už textové, nebo i jakéhokoliv hudebního doprovodu.

Opět si tak přijdou na své především vyznavači klasického načtení. Geišbergův výkon je však natolik dobrý, že zklamán nebude prakticky nikdo. Marián Geišberg je opět takřka bezchybný a je vyloženě radost ho poslouchat. Svým hlubokým atmosférickým chraplákem dodává celému příběhu výjimečnou atmosféru a zkušeně nás provádí celým příběhem. Nejsem sám, kdo sdílí názor, že Marián Geišberg a audioknihy Dominika Dána k sobě již neodmyslitelně patří.


Skvělá režie a výborný interpretův výkon dělají z knih Dominika Dána jednu z nejvydařenějších kriminálních sérií, na které můžeme v audiu narazit. Mucholapka tak sérii rozhodně ostudu nedělá a nic nebrání tomu abychom si ji mohli užít naplno. Nezbývá než zatleskat a doufat, že další díly kriminálky Našeho města na sebe nenechají dlouho čekat.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply