Dominik Dán – Mucha

0
ANOTACE:
Rok po nežnej revolúcii bolo v Našom Meste založené samostatné oddelenie vrážd, ale vraždilo sa aj dovtedy, aj za socíku, aj v prechodnom období roku 1990.
Kriminalisti zápoliaci so starým „závratným“ počtom vrážd, až päť ročne, si odrazu museli zvykať na prídel dvadsiatich, po niektoré roky až tridsiatich prípadov a s nárastom brutality, o akom sa im zatiaľ ani nesnívalo.
Jednou z nich bola aj vražda mladého dievčaťa. Nebola dcérou žiadneho skorumpovaného politika, žiadneho multimiliónového otecka, nebola ničím zvláštna, iba taká obyčka. Ibaže ju jedného dňa našli pri jazere v lesoparku zavraždenú. Mladé a pekné dievča. Zaživa, teraz už nie. Niekto jej zviazal ruky za chrbtom vlastnými pančuchami, zaškrtil ju a možno aj znásilnil, ale to sa už zistiť nedalo. Telo sa už začalo rozkladať a všetky stopy zmizli. Krauz a jeho kumpáni začínajú od nuly, ako už veľakrát predtým a veľakrát potom. Niečo im ale predsa len ostalo, malá, takmer nepostrehnuteľná stopa, ktorú po sebe zanechala mucha. Uvidíme, či to bude stačiť na vyriešenie tejto záhady.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audiokniha


Není to tak dlouho, co jsem na webu recenzoval novinkovou audioknihu Dominika Dána Krv nie je voda. Prakticky zároveň s ní se však dostal do prodeje i další kousek tohoto slovenského bestselleristy. Jeden z nejlépe hodnocených dílů kriminálky Našeho města, Mucha, se tak  sedm let od svého prvního vydání dočkala i audioknižní verze, kterou již tradičně obstaralo vydavatelství Publixing.

image_8813_19_v1Stejně jako v předchozí audioknize, i tentokrát se ocitáme krátce po revoluci, konkrétně v červenci roku 1990. Kriminalisté v této době nezažívají rozhodně nejlepší období. Kriminalita prudce stoupá a počet případů, které neodkladně volají po vyřešení se nebezpečně zvyšuje. Jedním z nich je i vražda mladého děvčete, kterou jednoho dne našli v místním lesoparku jen tak pohozenou u jezera a prolezlou červy.

Dívka zde evidentně ležela již nějakou dobu a tak se tělo začalo neodkladně rozkládat. S případnými stopami to tak rozhodně nebude mít parta okolo Richarda Krauze nijak jednoduché. Naštěstí se jim naskytla možnost využít jedinečnou metodu, která by jim při pátrání po vrahovi mohla snad alespoň trochu pomoci. Jediné, co k ní potřebují, jsou larvy much, těch je však na mrtvém těle opravdu hodně a tak nezbývá než počkat, jaká tajemství mohou mouchy odhalit.

U Dánových knih jsme si již mohli zvyknout, že se autor velice často inspiruje skutečnými případy slovenské kriminalistiky. V tomto ohledu není ani Mucha jiná. Autor zde otevírá případ masového vraha Jozefa Slováka, jenž v letech 1990 a 1991 zavraždil v Čechách a na Slovensku čtyři mladé ženy. Samotné zakončení tohoto příběhu pak najdeme v knize Mucholapka, která je přímým pokračováním této knihy.

marian-geisberg-sa-predstavi-v-4492Již tradičně se tak můžeme těšit na řadu dobových reálií. Ostatně Dánovou nejsilnější stránkou je právě autentičnost svých knih. Čtenáři, potažmo posluchači, tak nemají nejmenší problém se přenést zpět do minulosti a spolu s hlavními hrdiny prožívat bláznivá devadesátá léta. Vše je navíc okořeněné patřičnou dávkou napětí a humoru, který již k hlavním hrdinům neodmyslitelně patří.

Pokud jste již měli možnost se do některé “Dánovky” zaposlouchat, Mucha vás rozhodně v žádném ohledu nepřekvapí. Opět se tak můžeme těšit na atmosférický chraplák Mariána Geišberga, jenž ke knihám Dominika Dána již neodmyslitelně patří. Geišberg postupem doby vypiloval svůj přednes takřka k dokonalosti a v posledních dvou “dánovkách” mu opravdu moc vytknout nemůžeme.

Hudebního doprovodu se ani tentokrát nedočkáme. Zástupci vydavatelství Publixing se drží tvrzení, že audioknihy by měli vytvářet podobný zážitek, jaký máme ze samotného čtení. A nikdo z nás si asi hudbu mezi kapitolami při čtení nepouští… Vystačit si tak musíme pouze s atmosférickým hlasem Mariána Geišberga. Hudební doprovod v audioknihách je vůbec specifikum českého audioknižního trhu. Když se podíváme do zahraničí, moc takových audioknih zde nenajdeme.

Publixing se spolu s Mariánem Geišbergem drží zajetých kolejí a předkládají tak posluchačům další skvělý detektivní příběh. Mucha má i po příběhové stránce rozhodně co nabídnout a bude tak výborným společníkem nejen před spaním, ale i při delších cestách autem. 11 hodin přeci jen už nějakou tu chvíli vydrží…


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply