Dominik Dán – Dopis ze záhrobí

0
ANOTACE:
V roce 1990 začíná nová éra v dějinách našeho státu, staré socialistické struktury se hroutí, nastupuje demokracie se všemi kladnými i zápornými dopady na obyčejné lidi, policisty nevyjímaje. VB – Veřejná bezpečnost – se přetransformovala na policejní sbor, ale otázka, kdo ho bude tvořit, vyřešena není. Stanou se ze všech příslušníků ze dne na den policisté? Čeká funkcionáře a politicky aktivní příslušníky odchod do civilu? Doplatí na nové změny i zkušení renomovaní kriminalisté, jako je komunista Eduard Burger, nebo je nový režim vezme na milost? Dilema vyřeší osudové rozhodnutí nově zvoleného prezidenta. Uvede se neuváženým, krátkozrakým činem – vyhlásí širokou amnestii. Noční ulice jsou najednou plné deviantů, násilníků a vrahů, novodobí detektivové tím dostanou šanci uklidit, dokázat společnosti svou potřebnost. Vše se mění, nová demokratická doba přináší nové vraždy, které svou brutalitou a bestiálností předčí ty staré, socialistické. Vše se vším souvisí, stín minulosti se vznáší nejen nad detektivy, ale i nad vrahy. Na otázku, komu svítá na lepší časy, zatím nezná odpověď vůbec nikdo, všechno ukáže až budoucnost…

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audiokniha


Dominik Dán, slovenská detektivní superstar, již více než dobře zakotvil i u nás a tak je jasné, že nesmí chybět ani na předvánočním trhu. Tentokrát se k nám dostává Dopis ze záhrobí, coby patnáctá kniha detektivní série s Richardem Krauzem a kriminálkou Našeho města. Nechybí samozřejmě ani v audioknižní podobě v podání famózního Mariána Geišberga.

A právě tohoto interpreta se budou týkat následující řádky. Bohužel však nebudou nikterak veselé. Před necelými dvěma týdny nás navždy tento charismatický herec s nezaměnitelným chraplákem opustil. Dopis ze záhrobí (v orig. List zo záhrobia) je tak jednou z posledních audioknih Dominika Dána, na které se tento jedinečný interpret podílel. “Dánovky” v audiu tak již nebudou nikdy stejné a nahradit Geišberga nebude rozhodně jednoduchý úkol. Jelikož to byl právě on, kdo vdechl Dánovým knihám jedinečné kouzlo. Nezbývá tedy než smeknout a vzpomínat na tohoto jedinečného interpreta, jenž dokázal k audioknihám přilákat celou řadu nových posluchačů a nabídl jim dlouhé hodiny kvalitního poslechu. BRAVO pane Geišberg, nikdy nezapomenem…

Nyní se však již vraťme k samotné knize Dominika Dána a tomu co na nás v knize s pořadovým číslem patnáct čeká. Dán se i tentokrát vrací do turbulentní doby, krátce po revoluci. Rok 1990 se dá označovat za rok velkých změn. Staré komunistické struktury se hroutí a nastupuje “světlejší” budoucnost v podobě demokracie. Avšak vše má své kladné i záporné stránky, o čemž jsme se mohli přesvědčit i na vlastní kůži. Ostatně kriminalisté z Našeho města o tom ví své.

Zkušení detektivové v čele s Eduardem Burgerem se musí začít bát o své místo. Doba je nemilosrdná a vše co připomíná staré pořádky musí pryč. Jenže platí to i v případě tak zkušených policistů, jako je právě Burger? Naštěstí, nebo možná bohužel zasáhne náhoda v podobě jednoho z nejkontroverznějších rozhodnutí nově zvoleného prezidenta. Všeobecná amnestie je i takřka po třiceti letech stále diskutované téma a právě o ní se rozhodl Dominik Dán opřít v této knize.

Na svobodu se dostalo bezpočet deviantů, násilníků a vrahů, kteří před rokem 1990 oprávněně seděli za mřížemi bez vidiny brzkého propuštění. Havlova amnestie však hodně změnila a tyto individua se dostala na svobodu, aby mohli dál pokračovat ve svých zvrácenostech. Dán se snaží ve své knize nikoho nesoudit, avšak barvitým a nejspíše i pravdivým způsobem poukazuje na to, jak pomýlená tato amnestie byla. Ostatně stejně jako v knize, někteří pachatelé vydrželi na svobodě sotva pár dní, aby si to obratem namířili zpět za mříže. Jenže i přesto se podařilo zmařit bezpočet lidských životů, které by zde bez právě zmíněné amnestie mohli být i dál. A právě v tomto poukázání na nepopulární pravdu, tkví největší síla aktuální novinky.

Když však pomineme tento velice důležitý “přesah” dostáváme další perfektně vystavěný příběh, tak jak jsme u tohoto autora zvyklí. Dopis ze záhrobí sice graduje již ve své polovině, avšak kdo Dominika Dána zná, moc dobře ví, že to zdaleka není konec. Právě v té chvíli se začne odvíjet další část, která na konci vše spojí do jednoho perfektního celku. Jedinou menší vadou na kráse této knihy bude pravděpodobně vcelku velká předvídatelnost příběhu, na druhou stranu Dán se opírá o historii a skutečné případy, takže se vlastně není co divit. Jinak zde nechybí prakticky nic nápad, napětí, vtip, zábava i řada zvratů, zkrátka vše, kvůli čemu jsme si tohoto talentovaného Slováka oblíbili.

Dominik Dán tak i v další knize dokazuje proč patří ve svém žánru mezi absolutní špičku. Nyní navíc přidává ke klasickému detektivnímu příběhu i pomyslnou omáčku s určitým přesahem, která rozhodně nenechá čtenáře jen tak chladné. O audioknižním zpracování asi netřeba dlouze spekulovat, Marián Geišberg je s touto sérií již pevně spjatý a tak ani aktuální novinka rozhodně nezklame. Navíc, jak již bylo řečeno, tato nahrávka je jedna z posledních možností, jak se s tímto jedinečným narátorem ještě setkat.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..