Dominik Dán – Cela číslo 17

0

ANOTACE:
Profesor Puskailer je odsúdený za vraždu manželky na trinásť rokov. Je internovaný na cele číslo 17 s tromi vrahmi. Riaditeľ väznice sa rozhodne využiť jeho vedomosti na prípravu syna na maturitnú skúšku. Za odmenu prevelí profesora z mangľovne do administratívy. Profesor začne z dlhej chvíle písať pamäti. K jeho zápiskom sa dostane detektív Krauz. Z textu pochopí, že na profesorovom odsúdení nie je niečo v poriadku. Poprosí priateľa Chosého o pomoc. Začne sa pátranie na vlastnú päsť.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Dominika Dána u nás asi už moc představovat nemusíme. Tento slovenský autor si i na našem přesyceném trhu našel slušný zástup fanoušků, kteří nedočkavě očekávají další autorovu knihu. Naštěstí nakladatelství Slovart nezahálí a tak nám servíruje jeden případ Richarda Krauze za druhým. Z posledních tak můžeme zmínit například Celu číslo 17, která u nás vyšla těsně před Vánoci. Pokud však dáváte přednost originálnímu znění je jasnou volbou stejnojmenná audiokniha v podání vynikajícího Mariána Geišberga, kterou má na svědomí vydavatelství Publixing.

Ačkoliv tento román spatřil světlo světa již před deseti lety, audiopodoby a českého překladu se dočkal až teď. To však vůbec neznamená, že by tato dánovka neměla co nabídnout. Ba právě naopak, oproti ostatním knihám nabízí dosti odlišný příběh, který je vskutku příjemným zpestřením. Daleko více prostoru zde získává odsouzený Kamil Puiskailer, jenž byl odsouzený za vraždu manželky na třináct roků vězení.

A právě příběh toho co ho dostalo do vězení v této knize sledujeme. Od dětství, až po onen osudný večer, který mu vysloužil pobyt na cele číslo 17 se třemi dalšími vrahy. Zde bývalý profesor Puiskailer začne z dlouhé chvíle psát paměti. K nim se čirou náhodou dostane i Richard Krauz, jenž z jeho textu odtuší, že Puiskailerův případ není tak jednoznačnou záležitostí, jak se na první pohled může zdát…

Od ostatních dánovek se tento kousek v mnohém liší. Především v první polovině knihy dostáváme něco zcela jiného, než jsme u tohoto autora zvyklí. I přes tuto změnu dokázal Dominik Dán perfektně zachytit vězeňské prostředí a výborně vykreslit Puiskailerův příběh. S postupujícím časem již dostáváme další klasickou dánovku se vším všudy. Nechybí napětí, perfektní gradace ani nějaký ten zvrat. Někteří čtenáři/posluchači sice mohou mít ze začátku trošku problém se začíst/zaposlouchat, Dominik Dán je však naštěstí ostřílený autor, který ví, jak příběh správně uchopit. Díky tomu dostáváme do rukou vskutku výborný kousek, který je příjemným zpestřením a rozhodně patří k tomu lepšímu co v této sérii můžeme najít.

Co se však naštěstí nijak nezměnilo, je audioknižní adaptace této knihy. Její načtení již tradičně obstaral charismatický Marián Geišberg, jenž je s touto sérií již pevně spjatý a dodal jí jedinečné osobité kouzlo. Ani tentokrát není Geišbergovi v podstatě co vytknout, jeho přednes je takřka stoprocentní a perfektně souzní s již načtenými kousky.


Ostatně pokud již máte některou “dánovku” v audiu za sebou, moc dobře víte o čem mluvím. Pokud vás až doposud tento autor v audiopodobě míjel, rozhodně to napravte, obzvlášť pokud holdujete krimi stejně jako já. Celkový dojem rozhodně nepokazí ani absence hudebního doprovodu, na kterou jsme si již během té doby mohli zvyknout. Marián Geišberg si zkrátka vystačí úplně sám, což se v případě “dánovek” již několikrát prokázalo.

Společně s poslední “dánovkou” Smrť na druhom brehu je Cela číslo 17 nejaktuálnější audioknihou, do které se můžeme momentálně zaposlouchat a opět se jedná o skvělý zážitek, který mohu jen a jen doporučit. Po doposlechnutí tak nezbývá než si počkat na další kousek, který pro nás vydavatelství Publixing chystá. Naštěstí “dánovek” mají v zásobě pořád dost…


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..