Dominik Dán – Bestie

2

Brilantní detektivní román Bestie se odehrává po velkých společenských změnách, přesněji po sametové revoluci a následné amnestii v roce 1990, po níž se na svobodu dostává mnoho nenapravitelných zločinců. Někteří využijí pádu železné opony a opouští republiku. Za jedním z nich se přes polovinu Evropy táhne krvavá stopa, která se ale vrací domů. Recidivista po sobě zanechává zmasakrovaná a zneužitá těla žen, ale žádné otisky prstů. Kriminalistům ale přichází na pomoc nová metoda – analýza DNA. Na atraktivitě knize dodávají i změny perspektivy vyprávění, střídavě sledujeme vrahovy činy, Hlas, který ho nutí vraždit, a snahu detektivů chytit bestii v lidské těle…

…………………………………………………………….

Nejprodávanější slovenský autor se vrací na pulty českých knihkupců s dalším případem detektiva Richarda Krauze. Tentokrát čeká na oddělení vražd Našeho města opravdu tvrdý oříšek a Bestie, jenž nemá v historii slovenské kriminalistiky obdoby. Dokáže ovšem i případ ponožkového vraha čtenáře nadchnout stejně, jako první díl série Uzel?

9788073919290Zatímco jsme se v Uzlu ocitli v době, kdy Richard Krauz na kriminálku nastoupil, v Bestii má již pár případů za sebou. Navíc je čerstvě po revoluci a celá společnost žije překotnými událostmi, jenž po listopadu 89 nastaly. Hned na začátku stojí za upozornění jedna zásadní věc, Bestie přímo nenavazuje na Uzel, a tak některé souvislosti možná českým čtenářům prozatím budou unikat. Můžeme jen doufat, že Slovart celou řadu co nejdříve doplní.

Listopadová revoluce ovšem nepřinesla jen pozitiva, tehdejší prezident udělil dosti kontroverzní amnestii, díky níž se na svobodu dostala celá řada nenapravitelných kriminálníků. Řada z nich využívá pádu železné opony a opouští republiku. Za jedním se ovšem táhne krvavá stopa, jenž se obloukem vrací zpět na Slovensko, což ovšem zatím nikdo z vyšetřovatelů netuší.

Policie v Mnichově i Amsterdamu je bezradná, nad třemi brutálními vraždami zůstává rozum stát, přesto jakoby pachatel neexistoval. A i když to vypadá, že řádění bestie ustalo, není to tak docela pravda, pouze se přesunul o “dům dál”, zpět domů na Slovensko. Na Krauze a vlastně celou mord partu Našeho města tak čeká řada bezesných měsíců, protože pachatel jen tak nepřestane. Jedinou nadějí je přání, aby vrah udělal chybu, která ovšem stále nepřichází.

Ačkoliv sám autor před každým dílem píše, že se jedná o smyšlený příběh a jakákoliv podobnost je čistě náhodná, u Bestie je inspirace jasná hned na první pohled. Dominik Dán v něm zpracoval příběh nechvalně proslulého ponožkového vraha Ondreje Riga, jenž má na svědomí celkem devět obětí a v současné době si odpykává doživotní trest ve věznici Ilava.

rigoNa rozdíl od Uzlu v tomto románu již od samého začátku čtenáři znají vrahovu totožnost. To ovšem neznamená, že bychom byli ochuzeni o napětí a zajímavou zápletku. Ba právě naopak, Dominik Dán dodal celému pátrání ten správný drajf, který zpestřuje i pohledy do Ondrejova myšlení. A právě zde se nejednou vynoří otázka, zda se náhodou tajemný autor sám nezúčastnil honu na ponožkového vraha, protože některé zde napsané detaily jsou opravdu podrobné a mnohdy i dosti znepokojující.

Kromě hlavní zápletky v níž celé oddělení vražd pátrá po ponožkovém vrahovi, autor nezapomíná ani na osobní život hlavních hrdinů. A nutno říct, že právě Richard Krauz není rozhodně žádným svatouškem, o čemž se mimo jiné na sto procent utvrdíme i v dalších dílech této vynikající kriminální série.

Troufám si říct, že Dominik Dán a jeho série s Richardem Krauzem má bezpochyby dobře našlápnuto k úspěchu i na našem trhu, protože tato série se může směle rovnat i se zahraniční konkurencí. Navíc zabírá dlouhý časový úsek, takže na ni bude krásně vidět, jak vyšetřování v průběhu let postupuje a policie využívá nové metody, zde je to například analýza DNA. Po dočtení tak nezbývá než netrpělivě očekávat další díl, anebo se do Dána pustit v jeho mateřštině, přeci jen slovenština by pro většinu z nás neměla být nikterak těžká.

Kniha vychází v nakladatelství Slovart
K DOSTÁNÍ JAKO: KNIHA

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdDominik Dán (*1955) se už přes 25 let zabývá vyšetřováním zločinu. Osobní kontakty s vrahy, lupiči, únosci a jinou „vybranou společností“ mu umožnily pochopit nepsané zákony podsvětí. Ze svých bohatých zkušeností čerpá při tvorbě mrazivě autentických detektivních příběhů. V současné době je nejprodávanejším slovenským autorem, všechny jeho knihy se okamžite staly bestsellery. Spolupracoval na scénáři úspešného televizního seriálu Kriminálka Staré město a na jaře roku 2016 by měl do kin přijít koprodukční film podle jeho knihy Červený kapitán.

wordpress hodnoceni 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

2 komentáře

  1. Beštiu som ešte nečítala a celkom ma to mrzí. Dán píše naozaj vierohodne, policajti nie sú žiadni superhrdinovia a celé to vyzerá, že to tak naozaj mohlo byť. Mimochodom, niektoré jeho romány vyšli v češtine už dávnejšie v nakladateľstve XYZ, tak kto by mal záujem o ďalšie diely série, môže zapátrať v knižnici. 🙂

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..