Dominik Dán – Básnik

0

Po skončení akcie Rusalka, keď sa svojvoľne rozhodol pomôcť manželkinej spolužiačke Dane nájsť svojho otca v cudzine, dostal na výber. Krauz sa rozhodol. Rozsekol svoj gordický uzol a rozhodol sa ostať na oddelení vrážd. Lenže to ani Burger a ani elév Krauz netušili, že ich o pár dní čaká prípad, ktorý preverí nielen ich odborné schopnosti, ale aj najdôležitejší princíp spolupráce detektívov – dôveru. Z detektíva Krauza sa stane podozrivý zo spáchania série vrážd mladých dievčat. Pomôcť mu môže iba kolega, ktorý mu aj napriek kontroverzným dôkazom ostane verný, a vrah – básnik, ktorý ukradnutými básňami manipuluje všetkým a všetkými.

…………………………………………………………….

Asi málokterý fanoušek detektivek nepřišel během posledních měsíců do styku se jménem Dominik Dán. Tento slovenský fenomén vtrhl podruhé na náš knižní trh s velkou pompou a čtenáři se mohli začíst již do druhého případu detektiva Richarda Krauze. Žel bohu v tomto směru jsou na tom naši slovenští “bratia” o mnoho lépe a našim lačnícím čtenářům tak nezbývá, než sáhnout po originále. Pokud ovšem patříte k mladší generaci, nebo vás děsí čtení ve slovenštině, nabízí se ještě jedna možnost, a tou je právě vyšlá audiokniha.

audiobookAudioknihy jsou zkrátka na vzestupu a pro jejich popularizaci je bezpochyby jen a jen dobře, že v tomto formátu vychází i původní česká a slovenská tvorba. V rámci té slovenské bylo vcelku nasnadě, že volba padla právě na Dominika Dána. Nejprodávanější slovenský autor v kombinaci s oblíbeným detektivním žánrem je v současné době prakticky jasná záruka úspěchu. Otázkou zůstává, zda se se stejným úspěchem setkají i audioknihy tohoto autora.

V současné době je na výběr ze dvou dílů populární série. O obě audioknihy se postaralo slovenské vydavatelství Publixing, jenž má mimo jiné na svědomí i českou audioknihu Lovestory ve výtahu a dalších 77 povídek z fleku načtenou Milošem Čermákem, který je i autorem. K Dánovým detektivkám si ovšem přizvali zcela jiné jméno, tím je slovenský herec, písničkář a spisovatel Marián Geišberg, jenž u nás sice není moc známý, to ovšem jeho hlasu neubírá na atraktivitě.

Pojďme se ovšem blíže podívat na samotné audioknihy, tedy v tomto konkrétním případě pouze jednu, o té druhé zase jindy. A právě zde mohu potěšit české čtenáře, protože právě vydaný Básnik přímo navazuje na první Dánovu knihu Uzel, jež u nás vyšla loni před Vánoci. Události v knize tak o několik let předcházejí ty v nedávno vydané Bestii a doplňují tak některé zajímavé střípky informací.

Po událostech v Uzlu, kdy Richard Kraz nastoupil jako nováček na oddělení vražd v Našem městě a prošel první zatěžkávací zkouškou jeho schopností, ale i smyslu pro spravedlnost a cti, jej osud rozhodně nešetří. Sotva se otřepal z akce Rusalka, už se na něj hrne jako velká voda další případ, a že tentokrát opravdu půjde do tuhého, je jasné hned na začátku.

Již ve chvíli kdy se na scéně objevuje první mrtvola, je jasné, že zde něco nehraje. Mrtvou totiž není nikdo jiný než Krauzova milenka, se kterou se mimochodem měl setkat v době vraždy. Je to pouze náhoda, nebo zde jde o něco důležitějšího, co vyšetřovatelé zatím nevidí. Chtě nechtě se do okruhu hlavních podezřelých dostává i sám Krauz a je pouze na jeho kolezích, zda i přes důkazy, které k Richardovi směřují, mu zachovají důvěru.

marian-geisberg-sa-predstavi-v-4492O Dánových kvalitách asi netřeba dlouze spekulovat, ne nadarmo patří mezi slovenskou špičku, kterou můžeme po právu našim sousedům závidět. Autor se navíc s hlavním hrdinou v Básnikovi rozhodně nemaže a je k němu více než upřímný. Hodnotit kvalitu knihy zde ovšem nebudu, o té možná někdy více v budoucnu. Tentokrát se zaměříme na samotné zpracování její audio sestřičky. Ačkoliv může některé české posluchače hned na začátku odradit přítomnost slovenštiny, byla by to rozhodně škoda, protože právě v podání Mariána Geišberga dostane celý příběh tu správnou atmosféru.

Ačkoliv není Básnik jako kniha (337 stran) nikterak dlouhý, v audiopodobě narostl do úctyhodného času 11 hodin 42 minut. Bezpochyby za to může i sám narátor, jenž zvolil pozvolné neuspěchané tempo, to jistě ocení právě Češi, protože díky tomu nebudou mít problém čemukoliv porozumět. Navíc toto tempo k celému příběhu skvěle sedí a v kombinaci s hlubokým, zastřeným chraplákem dotváří celý děj k dokonalosti. Geišberg samozřejmě pracuje i se samotnou intonací, která sice není nikterak rozsáhlá, ale i tak alespoň trochu odlišuje jednotlivé postavy a dopomáhá k celkové orientaci s dějem.

Nechybí samozřejmě ani hudební složka, za kterou by se nemusel stydět ani kterýkoliv krimi seriál, a která odděluje jednotlivé části knihy od sebe. Jednou z mála výtek může být fakt, že by hudební předěly mohly být o něco málo delší. Co by si naopak zasloužilo zkrátit, jsou mezery mezi jednotlivými kapitolami, když dohraje hudba. Nevím zda je to problém pouze digitální verze, ale když je ticho dvakrát delší než dramatická hudba, jež má být sama předělem, docela to narušuje celkový dojem z poslechu.

Zmíněné výtky jsou ovšem jenom malými detaily, které se dají dozajista odpustit. Jako celek působí celá audiokniha opravdu výborně, a je na ní znát skvěle odvedená profesionální práce. Navíc se jedná o výbornou možnost, jak si zkrátit čekání na další autorovy knihy vydané v českém překladu.

Kniha vychází ve vydavatelství Publixing
K DOSTÁNÍ JAKO: KNIHA I EBOOK I AUDIOKNIHA

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdDominik Dán (*1955) se už přes 25 let zabývá vyšetřováním zločinu. Osobní kontakty s vrahy, lupiči, únosci a jinou „vybranou společností“ mu umožnily pochopit nepsané zákony podsvětí. Ze svých bohatých zkušeností čerpá při tvorbě mrazivě autentických detektivních příběhů. V současné době je nejprodávanejším slovenským autorem, všechny jeho knihy se okamžite staly bestsellery. Spolupracoval na scénáři úspešného televizního seriálu Kriminálka Staré město a na jaře roku 2016 by měl do kin přijít koprodukční film podle jeho knihy Červený kapitán.

wordpress hodnoceni 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..