Dominik Dán – Básník

0

ANOTACE:
Po akci Rusalka se mladý Krauz rozhodl zůstat na oddělení vražd. To ovšem spolu s Burgerem netušili, že pár dní nato je čeká případ, který prověří nejen jejich odborné schopnosti, ale i to nejdůležitější v práci detektivů – vzájemnou důvěru. Hned v začátku své kariéry na oddělení vražd musí Richard Krauz projít tvrdou zkouškou. Jeho smysl pro spravedlnost naráží na tehdejší právní systém, na „spravedlnost“ měřenou podle socialistických norem. Je podezírán z několika vražd mladých dívek a ve svízelné situaci mu jsou ochotni pomáhat pouze jeho nejbližší kolegové. Ti mu navzdory chatrným důkazům zachovají svou kolegiální důvěru, zatímco vrah na sebe upozorňuje jednou stopou – básněmi, které jim posílá.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Asi jen málo fanoušků detektivek nepřišlo v poslední době do styku se jménem Dominik Dán. Tento slovenský fenomén vtrhl s velkou pompou i na náš trh a velmi zdatně sekunduje zavedeným autorům ze severu. Nyní navíc Slovart přichází již s třetím případem Richarda Krauze, ve kterém bude nováček na oddělení vražd postaven před další nelehkou volbu.

25421291Po nedávno vydané Bestii se vracíme zpět do let předrevolučních, konkrétně do roku 1988, kdy se v  tehdejší společnosti začíná na plno projevovat nespokojenost s režimem. Krauze a jeho kolegy však zatím nechávají budoucí události chladnými, ostatně na oddělení vražd se prakticky nikdy nenudí. Po událostech v Uzlu, kdy Richard Krauz nastoupil jako nováček na oddělení vražd v Našem městě a prošel první zatěžkávací zkouškou jeho schopností, ale i smyslu pro spravedlnost a cit, jej osud rozhodně nešetří. Sotva se otřepal z akce Rusalka, už se na něj hrne jako velká voda další případ, a že tentokrát opravdu půjde do tuhého, je jasné hned na začátku.

Již ve chvíli kdy se na scéně objevuje první mrtvola, je jasné, že zde něco nehraje. Mrtvou totiž není nikdo jiný než Krauzova milenka, se kterou se mimochodem měl setkat v době vraždy. Je to pouze náhoda, nebo zde jde o něco důležitějšího, co vyšetřovatelé zatím nevidí? Chtě nechtě se do okruhu hlavních podezřelých dostává i sám Krauz a je pouze na jeho kolezích, zda i přes důkazy, které k Richardovi směřují, mu zachovají důvěru..

audiobook

Dostupná je i audiokniha ve slovenštině

O Dánových kvalitách asi netřeba dlouze spekulovat, ne nadarmo patří mezi slovenskou špičku, kterou můžeme po právu našim sousedům závidět. O tom jsme se ostatně mohli přesvědčit již v předchozích dvou knihách. Zatímco byl Uzel úvodem do celé této série, v Básníkovi začíná řádně přitvrzovat. Autor se navíc s hlavním hrdinou v této knize rozhodně nemaže a je k němu více než upřímný.

Mimochodem právě lidskost Dánových hrdinů, je velkým lákadlem této série. V severských detektivkách je sice běžné, aby hlavní hrdina trpěl nějakou tou závislostí, nebo depresí. U Richarda Krauze je ale vše daleko uvěřitelnější, možná i díky tomu, že autor nezabíhá do zbytečných krajností. A tak se Krauz sice rád napije, kouří jako tovární komín a sem tam podvádí manželku, ale ve své podstatě je prostě klaďas a jako takovému mu prostě nejde nefandit.

Dalších pár bodů k dobru si autor připíše i díky tomu, že jeho případy jsou vcelku dobře uvěřitelné. Ostatně zde Dominik Dán čerpá ze svých dlouholetých zkušeností u policie, takže se jeho knihy z velké části mohou zakládat na skutečných událostech a zločinech. Ostatně pro příklad nemusíme chodit daleko – v nedávno vydané Bestii najdeme příběh nechvalně proslulého ponožkového vraha Ondreje Riga. Ať už se jednotlivé příběhy zakládají na pravdě, či ne, jedno je jisté.. Dominik Dán psát rozhodně umí a číst jeho knihy je opravdovým potěšením. A je jenom dobře, že se i v našich dvou malých zemích pořád najdou autoři, kteří dokáží bez problému obstát proti tvrdé zahraniční konkurenci.


 

wordpress hodnoceni
Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..