DNY SEVERU 21. – 29. 10. 2014

0

Jsou mrazivé a strhující jako scenérie zemí, z nichž pocházejí: Severské detektivky. Letošní ročník festivalu Dny Severu umožní všem příznivcům populární severské krimi spatřit své oblíbené knihy ze zcela neokoukané perspektivy.

Hosty Skandinávského domu letos budou královna finské detektivky Leena Lehtolainen a švédský autor slavné ölandské krimi ságy Johan Theorin – proběhne s nimi beseda v Rock Café a následně i autogramiáda v Paláci knih Luxor. V programu tradičně nechybí ani beseda s překladateli, tentokrát s překladatelkami nejpopulárnějších autorů severských detektivek (Jo Nesbø, Stieg Larsson, Lars Kepler, Liselotte a Sørena Hammerovi, Pekka Hiltunen). Konat se budou také promítání severských krimi filmů, a to konkrétně mysteriózní švédské krimi Sluneční bouře (Solstorm, 2007) podle knihy od Åsy Larssonové, islandské akční drama Město mafie (Borgríki, 2011) a legendární dánský thriller Dealer (Pusher, 1996).

Skandinávský dům pořádá pátý ročník Dnů Severu ve spolupráci s Kinem Evald, Českým centrem Praha, Rock Café a Palácem knih Luxor ve dnech 21. – 29. října v Praze.

Více informací na http://www.skandinavskydum.cz/dny-severu-2014.

Leena_LehtolainenPROGRAM:

21. 10. 19:00 Promítání krimi Sluneční bouře

Thriller Sluneční bouře (Švédsko, 2007), natočený podle románu Åsy Larssonové, se odehrává v krásném, ale nehostinném prostředí severošvédského města Kiruna

22. 10. 19:00 Promítání thrilleru Město mafie

Kriminální film Město mafie (Island, 2011) se odehrává v současném Reykjavíku a vypráví příběh čtyř osob, jimž do života zasáhne islandská mafie.

23. 10. 19:00 Beseda s překladateli severské krimi

O zajímavosti z překládání Stiega Larssona, Larse Keplera, Joa Nesbøho, Sørena a Liselotty Hammerových či Pekky Hiltunena se podělí jejich dvorní překladatelky Kateřina Krištůfková, Azita Haidarová, Michaela Weberová a Barbora Špronglová.

Solstorm_(film)24. 10. 20:00 Večer severské krimi: Leena Lehtolainen a Johan Theorin v Praze

Co skrývají tajemné mlhy Ölandu? Koho a proč neuchrání bodyguardka? Na tyto a mnohé další otázky odpoví moderovaná beseda se spisovateli Leenou Lehtolainen (Finsko) a Johanem Theorinem (Švédsko), kterou doplní čtení úryvků z nejnovějších českých překladů obou autorů.

Finsky a švédsky, tlumočeno do češtiny.

Vstupné: 50 / 40 Kč (sleva pro členy Skandinávského domu)

25. 10. 14:00 Autogramiáda Leeny Lehtolainen a Johana Theorina

Autogramiádě bude předcházet krátká moderovaná a tlumočená beseda zaměřená na jejich dvě novinky v českém překladu – druhý díl trilogie Bodyguardka Lev práva od L. Lehtolainen a čtvrtý díl ölandské tetralogie Mlýny osudu od J. Theorina. Knihy obou autorů bude možné na místě zakoupit.

29. 10. 19:00 Promítání thrilleru Dealer

Kultovní film Dealer (Dánsko, 1996) z kodaňského podsvětí si svou autentičností získal diváky i filmové kritiky, a to doma v Dánsku, i v zahraničí.

 

PŘÍZNIVCI SEVERSKÉ KULTURY SE MOHOU TĚŠIT NA TRADIČNÍ NORDFEST

Po skončení Dnů Severu severské filmy v Praze nekončí! V pražském kině Evald (Národní 28, Praha 1) se chystá od 30. října do 5. listopadu filmová přehlídka severských filmů NORDFEST. Desáté vydání této akce prezentuje současnou skandinávskou kinematografii.

NORDFEST konající se vždy dvakrát do roka (na podzim a v zimě) je pokračováním úspěšné přehlídky Týden severských filmů. Akce probíhá ve spolupráci se Skandinávským domem. Celkem bude uvedeno osmnáct titulů ze severských zemí. Diváci se můžou těšit na předpremiéry: inteligentní akční thriller nabitý černým humorem z prostředí zasněžených drsných norských hor Boj sněžného pluhu s mafií (Norsko 2014, režie Hans Petter Moland) a zábavný příběh ze Stockholmu 80. let o dospívání tří třináctiletých děvčat, síle jejich přátelství a o nesmrtelnosti punku My jsme nejlepší! (Švédsko 2013, režie Lukas Moodysson). Promítat se budou také nejúspěšnější tituly z tradičního cyklu v Evaldu Severský filmový čtvrtek: emotivní melancholický snímek – komedie Muž, který miloval Yngveho (Norsko, 2008, režie Stian Kristiansen) a strhující dánský thriller Tak trochu jiná lovestory (Dánsko 2007, režie Ole Bornedal). Chybět nebudou ani přednášky o cestování po zemích Severu a jejich kultuře, na které je opět vstup zdarma.

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply