Dmitry Glukhovsky – Metro 2034

2
ANOTACE:

Kdo hledá světlo, musí dojít až na konec tunelu…

Po jaderné válce, která zpustošila zemský povrch, se přeživší uchýlili do rozlehlých sítí moskevského metra, kde vytvořili zvláštní civilizaci. Její existence je však ohrožena. Obyvatelé odlehlé stanice Sevastopolskaja jsou zneklidněni, protože ze severního tunelu – jejich jediného spojení s vnějším světem – k nim přestaly pronikat jakékoliv zprávy… a zásoby. Všechny průzkumné skupiny beze stopy zmizely. Za této situace chce velitel Hunter zjistit, co za tím vězí. S „kronikářem“ Homérem, který po sobě touží zanechat literární odkaz, a dívkou Sašou, dcerou svrženého vládce jedné ze stanic, se vydávají na cestu, která předurčí osudy místních obyvatel…

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audiokniha


Když v roce 2016 vydavatelství OneHotBook představilo audioknižní verzi oblíbeného postapokalyptického sci-fi Metro 2033, srdce nejednoho fanouška bezesporu zaplesalo nadšením. Nyní, o více než dva roky později přichází na řadu pokračování Metro 2034, tentokrát v podání hned dvojice interpretů – Alexeje Pyška a Evy Josefíkové.

Časový odstup mezi jednotlivými díly sice rozhodně nepatří k nejkratším, na druhou stranu u nás fantastika stále nemá, až na výjimky, tak úplně na růžích ustláno. Můžeme tedy kvitovat s povděkem, že nezůstalo jen u prvního dílu. Přeci jen tato série má skutečný potenciál a hodně vsází na jedinečnou atmosféru ponurého a nehostinného metra. O tom se ostatně můžeme přesvědčit i v nejnovější nahrávce, která vychází stejně jako první kniha v režii zkušeného Hynka Pekárka.

Ačkoliv je Glukhovkyho Metro uzavřenou sérií, Metro 2034 tak úplně na úvodní díl nenavazuje. Spíše než pokračování nabízí výlet do “známých” kulis pohledem nových postav. Opět tak navštívíme neutěšený svět v němž se lidstvo v ničivé válce prakticky zcela vyhladilo a učinilo Zemi naprosto neobyvatelnou. Pouze pár stovek/tisíc přeživších mělo tolik štěstí, že se před největší katastrofou v historii stihlo uchýlit do podzemí, do chodeb rozlehlého Moskevského metra, největšího protiatomového krytu na světě. Jen díky němu přežili a zde se také odvíjí zatím poslední kapitola lidstva na Zemi.

V předchozí knize/audioknize jsme sledovali osudy nesmělého Arťoma, jenž se vydal napříč metrem za záchranou své domovské stanice VDNCH. Jeho příběh tentokrát opouštíme a vydáváme se do jiné části metra. Konkrétně za obyvateli odlehlé stanice Sevastopolskaja. Ta se jednoho dne z čista jasna ocitne doslova odstřižená od okolního světa a nikdo z místních nezná pravý důvod. To se však rozhodne změnit velitel Hunter, jenž chce přijít na to co za vším vězí. K němu se záhy připojuje “kronikář” Homér, který po sobě touží zanechat literární odkaz. Záhy tuto nesourodou dvojici doplní Saša, dcera svrženého vládce jedné ze stanic. Společně se pak  vydávají na cestu, která předurčí osudy místních obyvatel…

První Metro se vyznačovalo skutečně výjimečnou atmosférou tísnivých prostor a strachu z neznáma. Ostatně celá vize budoucnosti z Metra není až tak nepředstavitelná a dává nám tak zajímavou ukázku toho, kam až nás naše bezohlednost a touha po moci může dovést. Autor se však neomezoval pouze na neutěšenou depresivní atmosféru obydlených stanic Moskevského metra. Další důležitou součástí tohoto ekosystému bylo celé panoptikum komunistů, trockistů, fašistů, satanistů, jehovistů, či kanibalů, které znesnadňovali život normálním lidem. I díky tomu bylo více než jasné, že život v této postapokalyptické budoucnosti rozhodně není žádný med.

Bohužel v tomto ohledu druhý díl maličko zaostává. Ne snad, že bychom si užívali méně metra, či nebezpečných šílenců, ba právě naopak, jen se maličko vytratila celková atmosféra. Wow efekt z prvního dílu se tak tentokrát nekoná. Nepřispívají tomu ani samotné postavy, které nesahají vyjukanému Arťomovi ani po kolena. Když k tomu připočteme nemastné neslané směřování děje, je celkový dojem oproti prvnímu dílu maličko rozpačitý.

Jak již bylo řečeno, vypravěči knihy jsou tentokrát Alexej Pyško a Eva Josefíková, kteří po úvodním díle nahradili Filipa Čapka. Změna narátora se může sice na první pohled jevit jako nelogický krok, v tomto případě má však své opodstatnění. Tím je právě změna hlavních hrdinů. Pyško a Josefíková si tak v případě této audioknihy střihli defacto role Homéra a Saši. Hynek Pekárek se v případě této audioknihy nepouštěl do přílišných pokusů s dramatizovaným načtením. A tak má každý z interpretů vždy pevně daný ucelený blok, jenž se vztahuje k té, či oné postavě.

O kvalitě načtení rozhodně nemusíme dlouze polemizovat. OneHotBook si zkrátka u svých audioknih dává tradičně při výběru interpretů velmi záležet a nejinak je tomu i v tomto případě. Ostatně o kvalitách Alexeje Pyška, zkušeného herce a dabéra, asi netřeba dlouze spekulovat. Eva Josefíková sice nepatří k nejzkušenějším interpretům, svým věhlasnějším kolegou se však rozhodně nenechala zahambit. Navíc rozdíl mezi oběma hlasy dodává celé nahrávce na dynamičnosti a zajímavém kontrastu. Vše již tradičně doplňuje tématický hudební doprovod.


Po technické stránce je Metro 2034 opět naprosto výbornou audioknihou, které se skutečně moc vytknout nedá. Bohužel ani vynikající interpreti a celkově vysoká kvalita nahrávky úplně nedokáže zachránit mnohdy kolísavou kvalitu literární předlohy, což je právě problém Metra 2034. Je tak čistě na vás, zda i tomuto lehce rozpačitému pokračování úspěšného Metra dáte šanci. Minimálně interpreti by si to za své výkony zasloužili.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

2 komentáře

    • načteno je to pěkně, bohužel po příběhové stránce je jednička o dost lepší, ale jak se říká: sto lidí, sto chutí

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..