Dice Forge – desková hra

0

Rok 2018 je již v plném proudu a i vydavatelé deskových her pomalu nabírají dech a začínají na nás postupně hrnout své novinky pro letošní rok. Ani Blackfire nezůstává pozadu. Po únikovce Unlock! a skvělém Panství hrůzy přichází s dalším plně lokalizovaným kouskem. Tentokrát volba padla na originální rodinnou kostkovou hru Dice Forge, která nabízí jedinečný vizuál a řadu zajímavých prvků.

Za samotnou hrou stojí Régis Bonnessée, jenž má na svém kontě celou řadu zajímavých titulů, jako je například Himalaya, Fabula, či Seasons. Dice Forge je však jeho první hrou, která se dočkala plně lokalizované české verze. Jak už samotný název hry napovídá, v této hře půjde především o kostky. Ostatně sami autoři ji označují jako “Dice crafting” tedy tvoření a úprava kostek, což je mimochodem i hlavní náplní této hry. Aby to samozřejmě nebylo tak jednoduché a fádní, vše obohacuje celá řada dalších prvků a opravdu líbivá grafika.

Ta je skutečně na velmi vysoké úrovni a rozhodně zaujme hned na první pohled. Ostatně již samotná krabice napovídá, že máme v rukou něco skutečně jedinečného. Celkové nadšení pak neopadne ani po nahlédnutí do samotných útrob. Krabice v sobě skrývá praktickou plastovou vložku se spoustou přihrádek, kde má každá komponenta své přesně vyhrazené místo. Po úvodním rozbalení si sice musíte jednotlivé komponenty na místa umístit sami, od té chvíle je hra prakticky okamžitě připravena k partii a vy se zbytečně nezdržujete dlouhou přípravou.

Samotných komponent pak rozhodně také není nikterak málo. Kromě nezbytných osmi kostek, bez kterých by se tato hra neobešla, zde najdeme desku chrámu s pouzdrem, 96 karet, 4 inventáře hrdinů, 4 figurky hrdinů, 20 ukazatelů zdrojů (4 sady po 5ti), 4 žetony truhly, díky kterým si rozšíříte inventář, 22 různých žetonů pro různé akce a 108 stěn kostek. Na závěr nechybí ani nezbytná pravidla. Těm se bohužel nevyhnula jedna nepříjemnost. V továrně evidentně zaúřadoval nějaký šotek a do balení se tak dostala nefinální verze pravidel s vypadanou diakritikou a pár dalšími nedostatky.  Blackfire o tomto problému ví a již vše řeší. Navíc najdeme na stránkách Zatrolených her, či hrajeme.cz finální pravidla bez jakýchkoliv chyb. Pokud se vám tedy nechce čekat na řešení nápravy, můžete rovnou sáhnout na některý z těch portálů, kde jsou pravidla již k dispozici.

Ostatně pravidla zas až tak moc u této hry potřebovat nebudeme. Ty jsou skutečně jednoduchá a během chvíle se vám dostanou pod kůži a vy se bez nich zcela obejdete. Samotná hra je určena pro 2-4 hráče od 10 let a s jejím pochopením nebudou mít větší problémy ani naprostí nehráči. Na jednu partii byste si při maximálním počtu hráčů měli vyhradit cca. 45 minut. Bez problému se dá hra stihnout i daleko dříve.

V samotné hře každý z hráčů má svého hrdinu, kterého ovládá a snaží si naklonit bohy, aby mu prokázali svou přízeň a on mohl získat co nejvíce slávy. Jen díky ní totiž může v celé hře zvítězit. K tomu by mu měli dopomoci především kostky, které budeme vylepšovat a jejich prostřednictvím získávat body a důležité suroviny. Avšak než se tak stane, je potřeba si rozebrat hrdiny, připravit herní plán a rozdat počáteční suroviny. Teprve v té chvíli začíná samotná hra, která končí na konci 9. až 10. kola v závislosti na počtu hráčů. Vítězí hráč, který má na konci nejvíce bodů.

Každé herní kolo je rozdělené do několika fází, které se nestále střídají, až do chvíle, kdy svůj tah odehrají všichni hráči. Nejprve všichni hodí kostkami a vyhodnotí, jaké suroviny (zlato, měsíční, či sluneční úlomky), či vítězné body dostali a započítají si je na kartě hrdiny. Následně pokračuje hráč, jenž je na tahu. Pokud máte ve svém držení některou z karet s dlouhodobým efektem, můžete vyhodnotit její efekt. Poté máte na výběr ze dvou možných akcí. Buď si můžete v chrámu koupit nějaké vylepšení pro své kostky, díky kterému získáte více surovin, či vítězných bodů, popřípadě se vydat za hrdinským činem. Jejich princip je skutečně jednoduchý. Vezmete si vámi vybranou kartu a zaplatíte za ní příslušný počet surovin. Toť vše. Poté následuje vše znovu s novým hráčem, až do 9 či 10 kola, kde končí samotná hra.

Každá karta hrdinských činů navíc přináší nejrůznější efekty. Některé dávají hráči pouze vítězné body, jiné naopak obsahují i takzvané okamžité, popřípadě dlouhodobé efekty  (např. znovu házet kostkami, vyměnit nějaké suroviny za body…). Zároveň zde najdeme karty, které kromě užitku dokáží i vcelku slušně škodit vašim protihráčům. Je tedy velmi dobré promýšlet, jaká strategie bude pro vás ta nejlepší a která vás dovede až do vítězného konce.

Je vcelku pochopitelné, že u této hry hraje skutečně velkou úlohu náhoda. Přeci jen hod kostkami nemůžeme nikdy plně ovlivnit. Na druhou stranu dostáváme do rukou nástroje, díky kterým si můžeme naklonit štěstěnu na svou stranu. Je jen a jen na vás, zda a jaké vylepšení se rozhodnete pro své kostky dokoupit a vylepšit tak svou šanci na úspěch. To ostatně platí i pro již zmíněné karty.

Samotná mechanika hry je vcelku dobře vyvážená a rozhodně drží zábavu na více než slušné úrovni. Tomu dopomáhá i fakt, že ve hře se neustále něco děje a protihráči tak jen nečekají na to až odehrajete svůj tah, ale plně se zapojují do hry svým házením kostkami. I znovuhratelnost je na tom více než dobře. Za to vděčí i dvěma balíčkům karet (startovní a pokročilé), které v balení najdeme. Díky možnosti jejich obměnování a kombinace dostáváme do zásoby vcelku slušnou řádku “hrdinských činů”, které při hře dokáží vcelku slušně zamíchat kartami.

Bohužel s čím je to maličko na “štýru” je samotné téma hry. Božské hry, obětování v chrámu a hrdinské činy jsou bezpochyby na první pohled líbivé, což ostatně podpořuje i nádherná grafika a ilustrace, které má na svědomí Christophe Fossard. Zároveň se však velmi často přistihnete při tom, že pouze házíte kostkami a kupujete karty, místo toho abyste využívali božských požehnání a vydávali se na hrdinské výpravy. Díky tomu hra bohužel ztrácí poněkud atmosféru.

I přes tuto maličkou výtku, se jedná o skutečně dobrou hru, která zaručuje velkou porci zábavy. Pokud si tedy chcete chvíli odpočinout od “velkých” her, které svými nároky a herní dobou rozhodně nejsou pro každého a zároveň vás již omrzeli kousky jako Ticket to Ride, Carcassonne, či Catan, je Dice Forge více než zajímavou alternativou. Nabízí relativně nenáročnou zábavu ukrývající originální koncept zabalený do líbivého kabátku s kvalitními komponentami. Tedy přesně to, co by měla správná rodinná hra splňovat.

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..