Diamantový les – desková hra

0

Dětských her není nikdy dost, obzvláště takto před Vánoci. Vydejte se společně s neúnavnými trpaslíky za tajemstvím Diamantového lesa, ve kterém prověříte nejen svou strategii, ale i paměť. Novou hru Oldy  Rejla pro 2-4 hráče od pěti let přináší na náš trh společnost Dino.

Tento designér deskových her na sebe poprvé upozornil v roce 2018, když mu u Stragoo games vyšla povedená abstraktní hříčka pro děti Qubolo. Ta zaznamenala vcelku slušný prodejní úspěch a tak Diamantový les provázejí nemalá očekávání. Podaří se autorovi navázat na svůj předchozí úspěch a zařadí se tak mezi úspěšné autory Karaku, Medvěda Wrr, či Faraa, nebo na nás naopak tentokrát čeká menší zklamání?

Diamantový les zaujme již na první pohled velice líbivým přebalem krabice, kterou má na svědomí, stejně jako kompletní grafiku hry, ilustrátor Petr Štefek. Ten vdechl jednotlivým herním komponentám vskutku líbivý a osobitý styl, ze kterého na vás na jedné straně dýchne pohádková atmosféra, na straně druhé mu však nechybí ani lehce modernější pojetí, které lépe zapadne do moderní doby. Diamantový les je tak po grafické stránce skutečně povedenou záležitostí a vaše ratolesti si jej bezpochyby oblíbí.

Za líbivou grafikou naštěstí nikterak nezaostávají ani herní mechanismy. Ty jsou dostatečně jednoduché, aby je rychle pochopilo i pětileté dítko, které s hrami teprve začíná a zároveň nabízí i určitý prostor pro strategii a plánování. Velice důležitým prvkem, který hra velkou měrou využívá je paměť, kterou se snaží stimulovat, zároveň však hra obsahuje i vcelku velký podíl náhody, což určité skupině hráčů včele se samotnými rodiči patrně nebude moc vyhovovat. Je si však potřeba uvědomit, že se jedná především o hru pro děti, na které je primárně cílena.

V Diamantovém lese se vtělíte do jednoho ze čtyř trpaslíků a vydáte se do lesa poslepu a po paměti pátrat po barevných drahokamech. Zvítězí ten, kterému se podaří jako prvnímu najít 4 barevné diamanty a vynese je z lesa ven. Aby to však nebylo tak jednoduché z herního plánu vidíte současně jen pár políček, které právě prozkoumáváte. A stejně jako v temném lese i v samotné hře jsou části lesa kolem vás ukryty. 

Právě tento herní mechanismus postupného odkrývání a opětovného zakrývání herních polí bystří mysl a klade důraz na vaši paměť. Pokud totiž někde blbě odbočíte, můžete vcelku snadno ztratit i zdánlivě vyhranou hru. V lese na vás totiž kromě samotných diamantů čekají i skály, bažiny, portály, nevyzpytatelní rarášci,  poklidná tábořiště, nebo nebezpečný pavouk, kterého se všichni trpaslíci bojí a snaží se mu co nejvíce vyhýbat.

Během svého tahu musí hráči vždy prozkoumat jedno ze sousedních polí svojí figurky. Teprve ve chvíli když vidí co se na ní nachází, se mohou rozhodnout zda na ní vstoupí, či nikoliv. Na základě vaší volby se pak pole bud opět skryje, nebo se na něj přesunete a tím aktivujete i speciální schopnosti políčka, samozřejmě pokud nějaké má. 

Bažina vás dokáže skutečně hodně zpomalit. Ze skály můžete naopak vydolovat nějaké to nové vybavení. Tábořiště vám pak natrvalo osvětlí okolní políčka, které tak zůstávají až do konce hry odhalená. Bohužel většina speciálních efektů je zde řešena hodem kostkou a vy tak máte jen minimální možnost postup přes tyto políčka ovlivnit. Je tedy velice důležité si dobře rozmyslet jestli se vám skutečně vyplatí si “zkrátit” cestu přes bažinu i za cenu toho, že zde můžete na pěkných pár kol zůstat.

Druhou menší výtku, vedle zapojení náhody v podobě hodu kostkou, spatřuji v dílkách s rarášky. Ty na jedné straně hru příjemně zpestřují tím, že prohazují dílky v lese, na straně druhé ale maličko podkopávají základní mechanismus celé hry – paměť. Během pár tahů se vám totiž může zcela změnit celkové rozložení lesa a to co jste si až doposud pamatovali vezme vcelku záhy za své.

Co je však potřeba pochválit, je obrovská variabilita hry. Základní sestava herního plánu se skládá z mřížky 9×9 tj. 81 herních políček, které zde budete náhodně umisťovat. Pokud však máte méně času, či budete hrát s naprostými začátečníky, kteří se potřebují nejprve naučit základy, nic vám nebrání v tom si herní plán upravit a zmenšit podle svých potřeb. Náhodné nalosování jednotlivých dílků navíc dává tušit, že prakticky každá partie bude jiná, což je rozhodně příjemné zjištění. Jelikož co si budeme povídat, každá hra se ohraje, obzvláště když víte kde co je a co na vás čeká. To ale v případě Diamantového lesa rozhodně neplatí.

Nejnovější počin Oldy Rejla tak není úplně bez chybičky a najdeme zde pár věcí, které maličko kazí celkový zážitek ze hry. Především pokud se budeme bavit o dospělých, malí hráči však budou patrně nadšení. Pěkná grafika, jednoduché herní mechanismy i vysoká variabilita jsou trumfy se kterými je třeba rozhodně počítat. Diamantový les tak sice nedosáhne na úplně ty nejvyšší příčky v rámci dětských her, ostudu však svému autorovi rozhodně nedělá a je vcelku zajímavou alternativou k zavedeným titulům.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..