Děsnej krvák – desková hra

0

Jedním z posledních titulů, které si pro nás připravila společnost Blackfire krátce před Vánoci, byla hra s poetickým názvem Děsnej krvák. A věřte, že tento kousek rozhodně jen tak nepřehlédnete. Kromě působivé velikosti, nabízí i líbivý vizuál, ale především pak velkou spoustu zábavy, kterou ocení především příznivci vyvražďovaček a  béčkových hororů. Zkrátka ideální hra na párty…

U tohoto kousku již na první pohled zaujme samotná krabice. Ta rozhodně není standardních rozměrů a svou velikostí se může směle rovnat i s takovými kousky, jako je například Twilight Imperium. Není to způsobeno tím, že by snad krabice byla nacpaná k prasknutí, i když komponent i u této hry nalezneme požehnaně, ale především faktem, že samotná základna krabice funguje jako herní plán. Právě v ní totiž složíte interiér chaty, ve které se bude Děsnej krvák primárně odehrávat.

Ano tušíte správně, stejně jako v klasických béčkových hororech i v případě této hry se autoři rozhodli zpracovat klasické klišé o tom, jak je banda studentů kdesi v odlehlé chatě postupně vyvražďována neznámým zlem. Vývojáři z Ankamy, která tuto hru původně vydala, na to šli však od lesa, snažit se přežít a ubránit se monstrům je přeci jen už obehrané klišé, a tak se v případě této hry jednotliví hráči nepřevtělí do postav nevinných studentíků, ale právě monster. Ostatně kdo by si rád nevystrašil, či nezabil svého studentíka že?

Kromě samotné krabice (chaty) však stojí za zmínku i další komponenty, kterých rozhodně není úplně málo. Kromě nezbytných částí chaty (stěny, dveře) zde najdeme i mapové díly, které znázorňují exteriér. Ty pak společně s chatou tvoří celý herní plán, který nám vystačí po celou dobu hraní. Kromě toho zde samozřejmě nalezneme nemalé množství nejrůznějších žetonů, kostek, karet, ale především pak 31 nádherných miniatur, které jsou další dominantou této originální hry. Jejich zpracování je na skvělé úrovni a dávají tak zcela zapomenout na figurky z Panství hrůzy.

Nechybí ani nezbytná pravidla, bez kterých by to samozřejmě nešlo, ale v sešitu najdete i pět speciálních scénářů, které přináší do hry speciální pravidla a jsou tak vcelku zajímavým zpestřením, které bezesporu přispívá k celkové variabilitě. To ostatně platí i pro poslední, tentokrát lehce bonusovou komponentu. Děsnej krvák totiž neobsahuje pouze základní hru, ale rovnou i rozšíření Kůlna, která přidává do hry zcela novou lokaci. Tento příjemný bonus je rozhodně milým překvapením a nejeden hráč jej bude kvitovat s nadšením.

Samotná pravidla hry jsou vskutku jednoduchá a je na nich krásně vidět, že v tomto případě půjde především o zábavu. Po přípravě herních komponent a rozložení herního plánu si každý hráč vybere jednu z rodiny příšer (táta, máma, dítě), kterých najdeme v krabici hned sedm. Ty představují klasická hororová monstra včele s vlkodlaky, upíry, vetřelci, či maniaky s motorovkou. Každá z rodin má navíc své speciální vlastnosti, díky kterým se zvyšuje celková variabilita hry. Úkol je zcela jednoduchý, získat co nejvíce vítězných bodů. Ty získáte především zabíjením “nevinných studentíků”.

Avšak aby samotná hra nebyla příliš jednotvárná vstupuje do hry zajímavý prvek, kdy na začátku partie tajně určíte v jakém pořadí mají obyvatelé chaty umírat a také jednoho, který se stane vaším oblíbeným žrádlem. A tak zde nepůjde jen o to co nejrychleji zlikvidovat celé osazenstvo chaty, ale i to zlikvidovat ho ve správném pořadí. Vzhledem k tomu, že vaši protihráči budou mít toto pořadí na 99% jiné, začne vcelku záhy zběsilá přetahovaná o jednotlivé přeživší i o to kdy mají zemřít. Kromě honby za studenty se tak připravte i na to, že v této hře budete vašim protihráčům nemalou měrou muset škodit.

Vaše oběti navíc nezůstávají pouze na jednom místě, ale mohou se vcelku efektně přemisťovat a především pak ukrývat. Musíte je tedy nejdříve objevit, než si s nimi začnete hrát. A věřte, že není nic směšnějšího, než když se vás pět naměstná na jeden malý záchod a snaží se udolat jednu malou zákeřnou roztleskávačku. Ostatně i oběti se mohou bránit a tak se nezřídka stane, že vás zdánlivě nevinná oběť vyžene ven z chaty a vy budete muset začít od znova. Hra vcelku pochopitelně končí ve chvíli, kdy se vám podaří zmasakrovat všechny vaše oběti, nebo když ukazatel času dosáhne osmé hodiny ranní. Posléze přichází na řadu samotné počítání bodů a určení vítěze.

Děsnej krvák je primárně určen pro 2-5 hráčů od 14 let, s tím že by jedna partie měla zabrat v průměru kolem hodiny herního času. Veškeré počty však berte vcelku orientačně, vcelku bez problému zvládnou tuto hru i mladší hráči. Co se týče samotného počtu hráčů, v tomto ohledu vždy velice záleží, jakou hru ve výsledku chcete mít, zda více strategickou a přemýšlející, či naopak zběsilý masakr, ve kterém se nedá prakticky nic uřídit, avšak o to větší zábavu poskytuje. Ideální počet jsou tři, maximálně čtyři hráči. Herní mechaniky sice skvěle fungují v jakémkoliv počtu hráčů, avšak ve dvou postrádá hra jiskru a správný drive. Naopak v plném počtu začíná být v chatce skutečně těsno a některé herní akce začnou maličko postrádat smysl. V tomto ohledu by se tak bez problému uživil i dvojnásobný herní plán. To už by ale Děsnej krvák mířil do skutečně olbřímích kategorií…

S přibývajícím počtem hráčů je tak vcelku pochopitelně složitější celou hru nějakým způsobem uřídit, když k tomu připočteme nemalou míru náhody, kterou se Děsnej krvák řídí, je vcelku jasné, že větší strategické orgie zde rozhodně očekávat nemůžeme. Na druhou stranu na tyto hráče Ankama se svou novinkou ani nikterak necílí, v případě tohoto kousku jde především o čistokrevnou zábavu, což Děsnej krvák splňuje na 100%. V tomto ohledu se tak z aktuální novinky stává ideální kousek na párty, či do rodinného kruhu, tedy pokud vám nevadí trocha toho morbidního humoru.

Menší výtka však míří k samotnému zpracování herního plánu, potažmo chatky. Její jednotlivé díly se skládají z kartonových dílů, které díky vyznačeným výsekům zapadnou do sebe. V tomto ohledu bych měl však menší obavu o jejich trvanlivost, již po pár rozložení a složení chatky je místy znát lehké opotřebení, což u hry za dva tisíce moc nepotěší. Doporučil bych tak celou chatku složit a dále již nerozkládat ale upravit si podle potřeby uložení jednotlivých komponent v krabici aby složené chatce nic nevadilo. Při troše dobré vůle to jde. Kapitola sama o sobě jsou pak samotné dveře, které můžete velmi snadno neopatrnou manipulací poškodit.

I přes pár menších výtek, které však najdeme prakticky u každé hry, je Děsnej krvák veskrze povedenou hrou, která poskytuje větší než malé množství zábavy. Impozantní rozměry, líbivý vizuál, ale i jednoduchá pravidla a relativně krátká herní doba dává tušit, že se z této hry stane vskutku oblíbený společník pro celou řadu příležitostí. Ostatně, jak často máte možnost se vtělit do nějakého oblíbeného monstra a s chutí se vydat povraždit pár nevinných studentíků do odlehlé chaty v lese po vzoru těch nejlepších béčkových hororů z osmdesátých let.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..