DESÍTKA – desková hra

1

Ačkoliv deskoherním trhem u nás hýbou především velké figurkové hry, čeští vydavatelé nezapomínají ani na hráče, kteří si vystačí s něčím “skromnějším”. Krásným případem je například i aktuální novinka od MindOKu vědomostní párty hra DESÍTKA, která zaujme na první pohled vcelku originálním zpracováním, které vyloženě vybízí vzít tuto hru i na cesty.

Ač v nás může poměrně velká krabice evokovat větší rozměry samotné hry, při pohledu dovnitř na nás čeká menší překvapení. DESÍTKA je totiž skutečně kompaktní hrou, která v krabici moc místa nezabírá. Rozhodně to však neznamená, že bychom se měli snad cítit nějak ochuzeni. Kromě nezbytných a skutečně jednoduchých pravidel, krabice ukrývá i 100 oboustanných karet, které nabízí na 200 nejrůznějších okruhů společně s 2000 otázkami a 2000 odpověďmi. Tento počet tak dává tušit, že DESÍTKA se vám jen tak neohraje a znovuhratelnost je na velice dobré úrovni.

Kromě karet zde nalezneme i deset plastových žetonů odpovědí a především pak “smartbox”, který je srdcem této hry. Originálně pojatá plastová krabička má v této hře nezastupitelnou úlohu. Kromě toho, že ukrývá samotné karty, na ní najdeme i počítadla bodů a především pak efektní výřezy, které jednak odkrývají samotné otázky a neposlední řadě i odpovědi, které před samotnou hrou zakryjeme plastovými žetony. Celý setup hry je tak neskutečně jednoduchý. Zároveň je však i velice efektivní, jak na přípravu samotné hry, která může začít takřka okamžitě, tak i pro přenášení, jelikož je smartbox velice dobrou ochranou pro samotné karty a tím i pro celou hru.

Jak již samotné zařazení mezi vědomostní hry prozrazuje, v této hře jde především o vaše znalosti. Zároveň je však její pojetí ideální i na párty. DESÍTKA tak ideálním způsobem kombinuje “vzdělávání” se zábavou a v duchu Jana Ámose Komenského – škola hrou nám nabízí možnost dozvědět se i nové zajímavé informace. Rozhodně však nečekejte pouze otázky, které znáte ze školních lavic, i když i na ty dojde. Okruh otázek je skutečně pestrý a tak zde narazíme na otázky z dějin, zeměpisu, biologie, ale například i filmu, hudby, potažmo kde se vyrábí určitý alkoholický nápoj.

Samotná hra je už podle počítadel na smartboxu primárně určena pro 2-4 hráče. Zároveň však nic nebrání tomu, abyste DESÍTKU pojali jako týmovou hru. Ostatně s tím počítali i sami vývojáři této hry a tak na krabici najdete údaj 2-8 hráčů. Tyto počty však berte jako orientační, záleží čistě na vás, jak samotnou hru pojmete. Věkovou kategorii 10+ bych však doporučil dodržet. Nalezneme zde totiž spoustu otázek, se kterými si mladší děti zkrátka nebudou vědět rady, leda byste hráli v týmech a dělali dětem nápovědu.

Po připravení smartboxu s otázkami se prakticky okamžitě můžete pustit do hry. Její pravidla jsou neskutečně jednoduchá a jejich vysvětlení vám zabere maximálně jednu minutu. Jednotlivý hráči se střídají v tazích a vždy se snaží správně odpovědět na otázku z okruhu, který je právě dostupný. Jakmile řeknou svou odpověď vytáhnou ze smartboxu příslušný žeton odpovědi a přesvědčí se o správnosti svého tvrzení. Pokud je odpověď správná žeton si ponechají a čekají až na ně opět přijde řada. Takto se hráči střídají až do chvíle, kdy je zodpovězeno všech deset otázek z daného okruhu, popřípadě do chvíle kdy už žádný z hráčů nechce pokračovat. Zároveň se však může stát, že je vaše některá odpověď špatná v tom případě již pro daný okruh vypadáváte zcela ze hry a ztrácíte všechny získané žetony v daném kole. Pokud se vám však zadařilo na konci okruhu si započítáte všechny získané žetony na své počítadlo. Hra končí zpravidla ve chvíli, kdy některý z hráčů získá 20 bodů.

Tento počet je však čistě na vás. Můžete tedy hrát kratší hry například na deset, či patnáct bodů, nebo naopak o hodně delší. Záleží jen na vás a vašem času, kolik ho chcete do této hry vložit. Klasická partie většinou zabere něco kolem 15-20 minut. Samozřejmě záleží i na počtu hráčů, jejich vědomostech a rozhodnosti, jakou rychlostí budou na otázky odpovídat.

DESÍTKA je bezesporu skvělá hra pro všechny, kteří podobný styl her vyhledávají. Pokud se tedy rádi bavíte a zároveň se toužíte dozvědět i zajímavé informace, není proč váhat. Oproti konkurenci navíc nechává hráčům určitou volnost a navíc obsahuje skvělý smartbox, díky kterému se z této hry stane výborný společník i na cesty.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

1 komentář

  1. 2 otázky z 10 jsou jednoduché. Věk určitě min. 15+ jelikož některé otázky nemůže ani náhodou 10ti leté dítě vědět. Některé otázky jsou tak těžké, že jen v podtatě otáčíte na další a další otázky.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..