Derib & Job – Yakari a králík Nanabozo

0

Když se na jaře letošního roku vrátil na náš trh po dlouhých letech malý indián Yakari, jednalo se bezesporu o velmi příjemné překvapení. Nyní, takřka o půl roku později přichází nakladatelství Slovart s již čtvrtou komiksovou knihou s tímto hrdinou. Yakari a králík Nanabozo slibuje již tradičně další fantastické dobrodružství pro malé čtenáře.

Stejně jako předchozí díly série, i aktuální novinka se již jednou na náš trh podívala. Konkrétně v roce 2002 ji přineslo nakladatelství Fragment. Touto knihou se zároveň Yakari u nás loučil. A to i přesto, že celá série dohromady čítá takřka 40 dílů. Po 18 letech se tak Yakari a králík Nanabozo vrací, aby se společně opět vydali na fantastickou výpravu až do země bílých medvědů

Za celou sérií stojí dnes již legendární autorské duo původem ze Švýcarska – Derib a Job. Ačkoliv oba autoři pochází ze země helvétského kříže, jejich tvorba nese klasické znaky francouzské školy, která se zde nezapře. Tedy alespoň co se komiksů pro děti a mládež týče. Stačí tak zmínit nesmrtelného Asterixe, či belgického Tintina a každý bude hned doma. Ostatně, s oběma zmíněnými toho má Yakari minimálně po grafické stránce vcelku dost společného. 

Zároveň je však potřeba říct, že po celou dobu své existence zůstává tato komiksová řada maličko v jejich stínu. Tintin a Asterix jsou zkrátka legendy, se kterými se může srovnávat jen málo kdo. Na druhou stranu toto srovnávání je maličko nešťastné a není úplně na místě. Je si totiž potřeba uvědomit, že Yakari primárně míří na ty čtenáře, kteří Asterixovi ještě nedorostli a od toho se vcelku pochopitelně vše odvíjí.

Yakari tentokrát nechává svého věrného oře odpočinout a společně se záhadným mluvícím králíkem, který dokáže libovolně měnit svoji velikost, se vydává po stopách Yakariho kamarádky Nebeské Duhy. Jak se totiž vcelku záhy ukáže, Nebeská Duha se za pomoci kouzelných mokasínu vydala sama na výpravu do země bílých medvědů….

Po příběhové a charakterové stránce tak samozřejmě nečekejte nějaké velké zázraky. To ostatně na cca 48 stranách tak úplně nejde. I přesto si troufám tvrdit, že si vaše malé ratolesti Yakariho a jeho fantastická dobrodružství oblíbí. Yakari je zkrátka prověřený věkem a skvěle funguje i přes svůj věk. Ostatně, jinak by mohl vzniknout na motivy této komiksové série seriál, jenž v současné době čítá  5 řad s celkem 156 díly.

Pro začínající malé čtenáře se tak jedná o vcelku ideální kousek, který nabízí nenáročný příběh, který však neobsahuje přehršel textu, zároveň však dokáže udržet pozornost malých čtenářů až do konce. Hlavním tahákem stejně jako u předchozích dílu je povedená Deribova kresba, která v mnohém připomíná dnes již legendární Uderzův styl z Asterixe, či indiána Umpa-Pi, zároveň však nabízí i něco svého. Pokud tedy hledáte něco pro začínající čtenáře a zároveň fanoušky komiksu, je Yakari bezpochyby ideální volbou. Nyní tak nezbývá než doufat, že na náš trh zavítají i další díly této povedené série a Yakari se s námi opět nerozloučí po čtyřech knihách. Jak to však bude ukáže až čas.YAKARI A KRÁLÍK NANABOZO
SCÉNÁŘ: ANDRÉ JOBIN (JOB)
KRESBA: CLAUDE DE RIBAUPIERRE (DERIB)
PŘELOŽIL: ZUZANA PAVLOVÁ
VYDAL: SLOVART
ROK: 2020
STRAN: 48
ORIG. NÁZEV: Yakari #04: Yakari et Nanabozo
ISBN: 978-80-7529-398-5

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..