Derib & Job – Yakari 1-3

0

Ačkoliv světu dětských komiksů aktuálně vládne modrovlasá Hilda, rozhodně bychom neměli zapomínat ani na starší kousky, které aktuálním hitům prošlapaly cestičku. Jedním z nich je bezpochyby i malý siouxský chlapec Yakari, v jehož prvních dobrodružstvích jsme mohli poprvé zalistovat již v roce 1992. A právě ten se nyní po dlouhých letech vrací na český trh, aby opět rozdával radost malým čtenářům.

Dětský komiks má u nás dlouholetou tradici a prakticky každý z nás se s nějakým tím kouskem ve svém dětství setkal. Ostatně, stačí zmínit legendární Čtyřlístek a každý bude doma. Ten má u nás na tomto poli výsadní postavení, přesto jsme si na tradiční komiksová alba, která vycházely na západě, museli počkat. Po pádu železné opony se však situace výrazným způsobem zlepšila a my jsme si tak mohli užívat tradičních dobrodružství nebojácného Tintina, Asterixe a Obelixe a mnoha dalších.

Mezi nimi byl i malý indián Yakari, jenž umí mluvit se zvířaty a který společně se svým koněm Malým Bleskem prožívá nejrůznější dobrodružství. V roce 1992 vyšly dvě úvodní alba této komiksové série autorů André Jobina (Job) a Claudea De Ribaupierrea (Derib). Poté se Yakari na deset let odmlčel aby se v roce 2002 dočkal nového vydání v pevné i měkké vazbě pod hlavičkou nakladatelství Fragment. To nejmenším čtenářům přineslo během jednoho roku hned čtyři komiksová alba s tímto hrdinou. 

Dále bohužel nakladatel s touto sérií nepokračoval a to i přesto, že série v současné době čítá již 39 dílů. Na její motivy vznikl v roce 2005 i úspěšný animovaný seriál. Dosud bylo odvysíláno 5 řad s celkem 156 díly. V Česku je seriál vysílán na stanici ČT :D. Tímto okamžikem se přesouváme do současnosti, kdy se nakladatelství Slovart rozhodlo to s Yakarim také zkusit. Ostatně, ne nadarmo se říká do třetice všeho dobrého a zlého.

Nezbývá než doufat, že v tomto případě bude platit ta lepší varianta, Yakari by si to rozhodně zasloužil. V současné době jsou na trhu již úvodní tři díly série (Yakari a velký orel, Yakari a bílý bizon, Yakari a bobří hráz) a Yakari a králík Nanabozo by měl následovat v srpnu. Tím Slovart dorovná předchozí pokus nakladatelství Fragment. Zda se však Yakari dočká i dalších dílů je zatím ve hvězdách a ukáže to až čas.

Hlavním problémem, který se k Yakarimu už od prvního jeho vydání váže je fakt, že je neustále srovnáván se slavným Asterixem, což ostatně není jen případ Yakariho. Ono, je to vlastně vcelku pochopitelné. Na první pohled totiž mohou obě série působit relativně podobným dojmem. Obzvláště pro neznalé čtenáře. Avšak zatímco Asterix se zaměřuje už na o něco odrostlejší čtenáře a na své si v něm mohou přijít i dospělí, díky řadě narážek a vtipů, Yakari je určen pro ty nejmenší čtenáře. Tomu ostatně odpovídá i celkové vyznění jednotlivých epizod, které se nesou ve vskutku jednoduché rovině. Pokud s tím nebudete dopředu počítat můžete být možná trochu nemile překvapeni celkovou jednoduchostí. Pro nejmenší čtenáře se však jedná o výborný kousek, který jim otevře bránu do kouzelného světa komiksů.

Největším tahounem celé série je tak bezpochyby Deribova líbivá kresba, která nadchne nejednoho čtenáře. A i když první komiksová alba s tímto hrdinou v originále vznikla už v roce 1973, Yakari má rozhodně stále co nabídnout. Celkovému dojmu pak pomáhá i celkový formát, ve kterém u nás Yakari v současné době vychází. Pevná vazba jde ruku v ruce se zvětšeným formátem, které vychází z tradičních “francouzských žiletek”. Toto pojetí umocňuje celkový dojem a dává jasně najevo, že se nejedná o žádné “trafikové čtení”. Díky tomuto přístupu se tak Yakari bude vyjímat v nejedné knihovničce a to jak těch nejmenších čtenářů, tak nás pamětníků, kteří s láskou zavzpomínají na léta dávno minulá…YAKARI 1-3    VELKÝ OREL I BÍLÝ BIZON I BOBŘÍ HRÁZ
SCÉNÁŘ: ANDRÉ JOBIN (JOB)
KRESBA: CLAUDE DE RIBAUPIERRE (DERIB)
PŘELOŽIL: ZUZANA PAVLOVÁ
VYDAL: SLOVART
ROK: 2020
STRAN: 48 + 48 + 48
ORIG. NÁZEV: Yakari et Grand Aigle I Yakari et le bison blanc I Yakari #03: Chez les Castors
ISBN: 978-80-7529-186-8  I  978-80-7529-226-1  I  978-80-7529-397-8

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..