Dennis E. Taylor – My jsme legie

0

 

ANOTACE:
Bob Johansson právě prodal svou softwarovou firmu a těší se, jak si bude užívat života. Takže je trochu nespravedlivé, když ho při přecházení silnice srazí auto.
O sto sedmnáct let později se Bob probudí a zjistí, že jeho ostatky byly prohlášeny za bezprávné a on je nyní majetkem st
átu. Boba nahráli do počítače a jeho úkolem je ovládat umělou inteligenci v mezihvězdné sondě, která hledá obyvatelné planety.
V sázce je mnoho: nic menšího než nárok na celé světy. Pokud úkol odmítne, vypnou ho a nahradí někým jiným. Pokud přijme, stane se terčem. Nejméně tři další státy se totiž snaží uspět se svými vlastními sondami. A hrají špinavou hru.
Bob nejvyšší možnou rychlostí zamíří pryč od Země, protože vesmír je pro něj nejbezpečnější místo. Nebo si to alespoň myslí. Ovšem vesmír je plný zlomyslných bytostí a vetřelci je dokážou rozzuřit, velmi rozzuřit.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


V posledních letech zažívají nerdi a geekové doslova žně. Na trhu se objevuje čím dál více publikací cílených právě na tuto skupinu. Vzpomenout můžeme například na fenomenálního Marťana, či nedávno zfilmované Ready Player One. A právě do této skupiny spadá i aktuální novinka nakladatelství Host My jsme legie Dennise E. Taylora. Těšte se tak na pořádnou dávku nerdství, popkulturních odkazů a hlášek, zabalených do fascinující sci-fi, která vám nedá oddechu.

Jméno autora pravděpodobně nikomu v našich končinách nic moc neřekne. Ostatně není se co divit. Dennis E. Taylor zatím nepatří mezi právě zkušené autory, kromě debutového románu Outland, který v roce 2015 vydal vlastním nákladem, má na svém kontě pouze sci-fi trilogii Bobiverzum. Ta ovšem stihla ve velmi krátké době vyvolat patřičný ohlas u čtenářů, což neuniklo ani českému Hostu, jenž na náš trh přináší právě první díl této úspěšné trilogie.

Taylor nám v úvodní knize představuje hlavního hrdinu Boba Johanssona, kterého zastihneme ve chvíli, kdy se mu podařilo prodat svou softwarovou firmu a těší se, jak si bude užívat života. Boby nám zde však nevydrží příliš dlouho, jelikož ho záhy srazí auto. Zde bychom mohli skončit, hlavní hrdina umírá a tak vlastně není o čem psát. Tak jednoduché to ovšem nebude.

Pamatujete na seriál Futurama, kde byly mluvící hlavy ve sklenici? Tak něco podobného podstoupí i náš hrdina, i když ne tak doslovně. Tedy alespoň si to myslí. Když se o sto sedmnáct let později Bob probudí, zjišťuje, že už vlastně není ani člověkem. Jeho ostatky připadly státu a vědomí nahráli do počítače, kde jeho úkolem bude ovládat umělou inteligenci v mezihvězdné sondě, která hledá obyvatelné planety. A právě v tom okamžiku začíná úžasné mezihvězdné dobrodružství…

Možná už samotný název celé trilogie tak trochu napovídá, že se tato kniha nebude brát tak úplně vážně. Opak je však pravdou. Ano, humoru a popkulturních odkazů zde najdeme opravdu přehršel, na druhou stranu zde nechybí ani prvky klasické sci-fi, za které by se nemusel stydět ani některý z klasiků tohoto žánru. Díky  tomu dostáváme do rukou skutečně netradiční dílko, které v sobě spojuje dva relativně odlišné světy.

I přesto však funguje vše na výbornou. Symbióza klasické sci-fi a odlehčeného humoru dodává knize vskutku jedinečný náboj, které ještě více umocňuje velké množství popkulturních odkazů. Aby toho nebylo málo, máme zde knihu, která vlastně postrádá hlavního hrdinu, tedy alespoň tak, jak jsme zvyklí. Taylor tímto způsobem vzdává hold palubním počítačům na mezihvězdných lodích, se kterými se setkáváme především v televizních seriálech. Pokud bychom měli Bobyho snad k někomu přirovnat, okamžitě mě napadá legendární Holly z Červeného trpaslíka, se kterým má náš hrdina hodně společného.

Ač by se mohlo zdát, že tato kniha je primárně o zábavě, opak je pravdou. Nabízí ucelený a zajímavý příběh protkaný skutečně originálními nápady, které z něj dělají klasického zástupce science fiction. Kromě toho zde nalezneme i celou řadu lehce znepokojivých teorií, jakým směrem by se mohlo lidstvo ubírat a co by nás mohlo čekat. A věřte, že ty vize v podání Dennise E. Taylora nejsou právě povzbuzující.

Potěšující je i fakt, že ačkoliv patří autor mezi relativní nováčky na literárním poli, jeho knihy prakticky netrpí žádnými začátečnickými neduhy, které by vám ztrpčovali při čtení život. Kniha naopak pádí úžasným tempem kupředu a nabízí velice zajímavý příběh. Vzhledem k tomu, že se jedná pouze o úvodní díl chystané trilogie, bude více než zajímavé sledovat, jakým směrem se bude Bobiverzum dále ubírat. Našlápnuto má více než dobře.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..