Denise Mina – Stále půlnoc

0

Klidný nedělní večer na předměstí Glasgow. Běží televize, v troubě se peče večeře. Klid naruší stará otlučená dodávka, která prorazí dveře jednoho ospalého domu. Vyřítí se z ní skupina ozbrojených mužů v kuklách. Zajmou rodinu a požadují výkupné milion liber. Útočníci jednoho člena rodiny unesou. Na místo je přivolána vyšetřovatelka Alex Morrowová. Ale kolem případu se objevuje spousta záhad. Kdo byli ti únosci? Proč si mysleli, že v normálním domě žije bohatá rodina? Rodina zarytě mlčí. Alex se noří hlouběji do případu a odhaluje podivná tajemství.

…………………………………………………………….

Na podzim loňského roku přineslo nakladatelství Panteon čtenářům úspěšnou britskou detektivku Konec vosí sezóny. Vyšetřovatelka Alex Morrowová si získala sympatie mnoha čtenářů, a tak není divu, že jsme se dočkali i pokračování této volně navazující série, která se může pyšnit celou řadou prestižních ocenění. Stále půlnoc se navíc chronologicky řadí právě před Konec vosí sezóny. Díky tomu si budeme tuto vyšetřovatelku užít od samého začátku. Otázkou ovšem zůstává, proč se čeští nakladatelé rozhodují vydávat série až od druhého nebo třetího dílu a s úvodní knihou přijít až posléze.

stale-pulnocDenise Mina u nás nepatří mezi nejznámější autory, dříve se s ní čtenáři mohli setkat snad jen díky románu Sanctum (2004), který vyšel pod hlavičkou nakladatelství Mladá Fronta. Přesto patří ve své domovině mezi velmi uznávané autory, kteří sbírají jednu cenu za druhou. Díky nakladatelství Panteon a nakladatelství Host (komiksová adaptace Larssonova Milénia), tak máme opět možnost objevit kouzlo ostrovní krimi, která si nic nezadá se svou severskou sestřičkou.

Poklidný večer ospalého předměstí Glasgow naruší stará otlučená dodávka, ze které se vyřítí dva muži v kuklách, kteří začnou ohrožovat obyvatele jednoho z přilehlých domů. Zajmou otce od rodiny, se kterým následně zmizí neznámo kam. Zůstane po nich jen výhružka s požadavkem nesmyslně vysokého výkupného. Proč únosci žádají po obyčejné rodině 2 miliony liber? Vždyť již na první pohled je jasné, že tato rodina tolik peněz nemá. Tyto a další nezodpovězené otázky čekají na vyšetřovatelku Alex Morrowovou, která se snaží přijít celému případu na kloub.

Autorka stejně jako v předchozí knize kombinuje děj z pohledu více postav a i když čtenáři vědí kdo za únosem stojí, přesto zůstává více než dost nevyřešených otázek, na které budeme chtít znát odpověď. Díky tomu tak opět čtenáři dostávají poutavý a napínavý příběh, který dokáže zaujmout nejednoho milovníka kriminálních příběhů. Navíc se ostrovní krimi od té severské v lecčems liší a díky tomu je i Stále půlnoc příjemným zpestřením.

9780316015646_p0_v1_s260x420Navíc jsou autorčiny postavy lehce uvěřitelné, se všemi starostmi i radostmi běžného života. Denise si na nic nehraje a tak se zde můžeme setkat i u policistů s všudypřítomnými předsudky a opovržením. A je jedno zda se jedná o přistěhovalce, kteří to už tak nemají na ostrovech jednoduché, nebo právě o Alex, které nemohou někteří kolegové přijít na jméno a to i přesto, nebo spíše právě proto, že je daleko schopnějším vyšetřovatelem než oni.

Dalším skvělým aspektem Mininých knih je všudypřítomná ponurá atmosféra, která na vás dýchá z každé strany. Vykreslení celkové atmosféry jde autorce opravdu na výbornou a dost často tak budete mít pocit, že jste se sami ocitli v deštěm zkrápěném Glasgow, které moc k optimismu nepřidá. I díky tomu si Denise vystačí bez všech těch brutalit a psychologických strašáků, kterými se to v dnešních detektivkách jen hemží.

Všechny tyto aspekty spolu se zajímavou zápletkou, dávají dohromady velice čtivý mix, který rozhodně dokáže zaujmout. Navíc pokud jste si oblíbili Alex již v předchozí knize, byla by škoda ji opustit tak brzo. Pro fanoušky tak může být rozhodně potěšující zpráva to, že bychom se ještě letos mohli dočkat dalšího pokračování s touto charismatickou vyšetřovatelkou, v knize pod názvem Bohové a bestie.

 
 Kniha vychází v nakladatelství Panteon
Objednávat můžete například zde.

…………………………………………………………….

Denise Mina – Známá skotská autorka kriminálních románů. Denise Mina se proslavila trilogií ze současného Glasgowa: Garne-thill (1998), Exile (2000) a Resolution (2001), za jejíž první část získala literární cenu Crime Writer’s Associaton John Creasey Memorial Dagger. Stejnou cenu obdržela i za povídku Helena and the Babies z antologie Fresh Blood 3(1999). Mezi její další díla patří např. vysoce ceněné krimi drama Sanctum nebo The Field of Blood.
Denise Mina, která mimo románů je autorkou i řady povídek, je britskou kritikou považována za korunní princeznu ostrovní krimi.
  

wordpress hodnoceni

 
Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..