Denise Mina – Bohové a bestie

0

Je týden před Vánocemi. Na rušnou pobočku pošty v Glasgow vtrhne lupič s kalašnikovem. Přinutí zákazníky lehnout tváří k zemi. Upravený starší muž se zvedne a jde pomáhat lupičovi. Mlčky plní pytle penězi a odnáší je ke dveřím. Pak otevře dveře a pokyne hlavou. Lupič ho rozstřílí na kusy.

Vyšetřovatelka Alex Morrowová se chopí pátrání. Nikde žádné vazby na lupiče. Ani starému pánovi se nedá nic vytknout. Pátrání po střelci dovede Morrowovou do podivného světa stranické politiky a života populárního politika, jehož sexuální výstřelky dělí politickou scénu na dva tábory. Ať se děje cokoliv, Morrowová netouží po ničem jiném, než se vrátit domů k manželovi a svým dvojčatům, než pochopí, co vyšetřování případu znamená: žádný kout města není bezpečný a její angažovanost bude větší, než by si kdy myslela.

…………………………………………………………….

Letošní podzim patřil u nakladatelství Panteon oceněným knihám. Po nejlepší nejlepší švédské a francouzské detektivce roku přichází na řadu další. Již zavedená kriminální série úspěšné autorky Denise Miny přichází s třetím dílem, jenž se může mimo jiné pyšnit i oceněním za nejlepší britskou detektivku roku 2013. Bohové a bestie tak přináší českým čtenářům další případ inspektorky Alex Morrowové.

largeDenise Mina je skotská autorka kriminálních románů a britská kritika ji označuje za korunní princeznu ostrovní krimi. Mina se u nás zapsala do podvědomí čtenářů především svým přepisem Larssonova Milénia do komiksové podoby, jenž vychází u nakladatelství Host a samozřejmě také právě díky nakladatelství Panteon, které vydává její kriminální sérii o inspektorce Morrowové. Zatím poslední vydaná kniha z této řady se chystá v českém překladu na příští rok.

Zdá se, že čeští nakladatelé se rozhodli zasvětit konec roku knihám, které mají co dočinění s Vánoci. Po Vražedném chladu nebo nedávno vydané Deváté dívce, které má na svědomí Knižní Klub, se opět ocitáme v období Vánoc. Konkrétněji týden před Vánoci. Pokud ovšem máte strach, že se autorka těmto svátkům bude věnovat až příliš, nemusíte se obávat. Toto období je zde zmíněné jen tak mimochodem, přesto skvěle ke konci roku zapadá.

V nejrušnějším období roku vtrhne na pobočku glasgowské pošty ozbrojený lupič, který ohrožuje přítomné zákazníky kalašnikovem. Jeden postarší muž se ovšem zvedne, svého malého vnuka přenechá cizímu člověku a začne lupiči pomáhat. Zakuklenec jej ovšem těsně před odchodem z pošty zastřelí. Před vyšetřovateli tak vyvstává hned několik otazníků. Znal se muž s lupičem? A proč mu vůbec pomáhal.

14781160Aby toho nebylo málo, prvotní vyšetřování ukáže, že na poště byl odpojený alarm ještě před přepadením. Má někdo ze zaměstnanců vazbu na lupiče? Alex Morrowová stojí před nelehkým vyšetřováním, které ji přivede až do blízkosti vysoké politiky, ve které se rozehrává nebezpečná mocenská hra, která rozděluje politickou scénu na dva tábory. Alex však netouží po ničem jiném, než mít vyšetřování za sebou a vrátit se domů k rodině. Postupem času je však jasné, že nebude nic tak jednoduché.

Autorka stejně jako v předchozích knihách nabízí zajímavý pohled na jednotlivé vrstvy obyvatelstva. Samotné postavy jsou vůbec její předností, Mina dokáže své hlavní hrdiny skvěle vykreslit, včetně jejich starostí každodenního života. Naštěstí se nezaměřuje pouze na ně, ale dokáže skvěle podat i ty méně důležité, které sice mají v příběhu své místo, ale pro samotný děj nejsou stěžejní.

Denise Mina nezapomíná ani na sociální problémy, na které se v této sérii zaměřuje. V knize rozebírá všudypřítomný problém politiků a skandálů kolem nich. Tyto problémy se zkrátka řeší všude a nejen u nás a není špatné, na ně občas nějakou formou upozornit. Kromě toho autorka nezapomíná ani na další rozvíjení dějové linie okolo hlavních postav. Čtenáři tak dostanou další střípky a podrobnosti ze soukromí hlavních postav.

Ve spojení s atmosférou, kterou autorka umí výborně podat, dostávají čtenáři opravdu zajímavý kousek, jenž stojí za zkoušku. Vedle všech těch severských detektivek se jedná o příjemné zpestření, které je skvělým oddechovým čtením pro dlouhé zimní večery. Čtenáři, kteří si již tuto vyšetřovatelku oblíbili, se mohou těšit na jaro na zatím poslední díl, jenž vyjde pod názvem Red road.

Kniha vychází v nakladatelství Panteon
K DOSTÁNÍ JAKO: KNIHA I EBOOK

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psd (1)

Denise Mina – Známá skotská autorka kriminálních románů. Denise Mina se proslavila trilogií ze současného Glasgowa: Garne-thill (1998), Exile (2000) a Resolution (2001), za jejíž první část získala literární cenu Crime Writer’s Associaton John Creasey Memorial Dagger. Stejnou cenu obdržela i za povídku Helena and the Babies z antologie Fresh Blood 3(1999). Mezi její další díla patří např. vysoce ceněné krimi drama Sanctum nebo The Field of Blood. Denise Mina, která mimo románů je autorkou i řady povídek, je britskou kritikou považována za korunní princeznu ostrovní krimi. wordpress hodnoceni


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..