Decrypto – desková hra

0

Nekorunovaným králem párty her posledních let jsou bezesporu Krycí jména českého autora Vládi Chvátila. Zatím žádná hra podobného ražení se jí dokázala přiblížit, i když vcelku nedávno se našel jeden vcelku odvážný vyzyvatel. Tím je hra Decrypto, která vsází na podobný koncept. Navíc však přináší i zajímavé grafické zpracování a vcelku originální komponenty, které celé hře dodávají na atraktivitě. České hráče navíc bezpochyby potěší i fakt, že hra je již díky společnosti Blackfire dostupná i v češtině.

Jedno se Decryptu rozhodně nedá upřít. Tato hra rozhodně zaujme hned na první pohled a rozloženou na stole si ji jen tak s něčím nespletete. Vděčí za to především speciálním zástěnám (šifrovacím strojům) s červeným filtrem, díky kterému budete schopni odhalit klíčová slova. Ostatně odtud i samotný název hry a celkový princip, kdy se budete snažit svým spoluhráčům předat tajný kód, aniž by se jej soupeřícímu týmu podařilo rozluštit.

Jako každá správná párty hra, je i Decrypto primárně určeno pro větší počet hráčů. Hra sice obsahuje i pravidla pro tři hráče, pro plnohodnotný herní zážitek jsou však potřeba minimálně čtyři hráči, kteří se následně rozdělí do dvou týmů. Rozhodně zde však platí – Čím více, tím lépe. Maximem, ve kterém si můžete tuto hru zahrát, je až osm hráčů. Na jednu partii byste si posléze měli vyhradit 30-60 minut herního času.

Párty hry se obecně vyznačují jednoduchými pravidly, přeci jen jde především o zábavu a nikoho nebude bavit učit se dvacetistránková pravidla. V tomto ohledu naštěstí Decrypto nikterak nezaostává. Hra je v podstatě velice jednoduchá a na její pochopení vám stačí skutečně pouhých pár minut. Vysvětlení samotných pravidel je však bohužel maličko kostrbatější, především díky tomu, že oba týmy hrají v podstatě zároveň, každý z nich však dělá maličko jiné úkony. Na tomto místě tak určitě doporučím spíše než číst popisy, či pravidla, některé z pěkných videí na Youtube od kolegů z Nithranie, potažmo Deskofobie, kde je vše do detailu pěkně vysvětleno.

Ve zkratce snad mohu nastínit, že v této hře proti sobě hrají vždy dva týmy v minimálním počtu dvou hráčů. Každý tým má před sebou zástěnu se 4 tajnými slovy, která se objeví díky červenému filtru v “dešifrátoru”. Tyto slova se během hry nemění a měli by být vodítkem ke správnému rozluštění tajného kódu. Jeden hráč z každého týmu se v rámci kola ujme role šifranta. Následně obdrží kartu s tajným kódem, který však nesmí nikomu ukázat. Svým spoluhráčům následně předá tři vodítka, která by je pomocí nejrůznějších asociací měla dovést až ke správnému kódu. Avšak pozor, stejně jako se budete snažit nalézt správný kód vy, bude se o to snažit i váš soupeř, Pokud se mu to podaří získá žeton zachycení cizího kódu. Hra končí ve chvíli dokud některý z týmů nezíská 2 žetony zachycení, potažmo někdo obdrží 2 žetony nedorozumění, za to, že špatně rozluštíte vlastní kód.

Jak jsem již říkal, vše může to znít maličko kostrbatě, v reálu však funguje naprosto intuitivně. Přesto doporučím buď nastudovat některá videa, popřípadě nastudovat jedním hráčem pravidla a dát si zkušební kolo. Toto je pravděpodobně jedna z mála nevýhod této jinak veskrze povedené hry. Naštěstí při samotné hře vše vcelku rychle pochopíte již během úvodních dvou kol a pak vám již nebude nic bránit v tom, užít si svou partii naplno.

Samotná hra sice kromě “dešifrátoru” nepřináší nic extra převratně nového a v podstatě využívá podobných postupů, se kterými přišli již Krycí jména, nebo Dixit, na rozdíl od nich je však Decrypto přeci jen možná maličko hráčtější. Velkou výhodou je i stálé zapojení všech hráčů, což je u party her skutečně velmi důležité. Špatně na tom není tato hra ani co se týče rehratelnosti. V krabici najdete celkem 110 kartiček s tajnými slovy. Ty jsou na každé kartičce celkem čtyři (celkem tedy 440 tajných slov), což by snad mělo na nějakou dobu vydržet. Tedy za předpokladu, že Decrypto nebude na vašem hráčském stole týden v kuse. V  tomto případě by přeci jen mohl být už maličko problém s nacházením stále nových a nových asociací.

Decrypto je tak veskrze povedenou party hrou, která využívá osvědčené herní mechanismy. Jedním z hlavních lákadel je pak bezpochyby celkové provedení a týmové zástěny pro tajná slova (dešifrátory), díky kterým získává Decrypto správnou “špionskou” atmosféru. Stejně jako u ostatních asociačních her i u této horké novinky však velice záleží na hráčské skupině, ve které budete tuto hru hrát. Pokud se vám však podaří najít spřízněné spoluhráče poskytne vám tato hra opravdu velkou porci zábavy  na celou řadu herních večerů.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..