David Petersen – Myší hlídka: Zima 1152

0

ANOTACE:
Myši, svádějící nekonečný boj o přežití a o to, aby se jim dobře dařilo v drsných podmínkách světa plného dravců, si na svou obranu založily Myší hlídku. Její členové jsou průvodci, průzkumníci, počasníci, stopaři a ochránci myší žijících na územích mezi teritorii. Udržují bezpečné hranice, vyhledávají nové bezpečné cesty mezi vesnicemi a provázejí po nich karavany se zbožím. V případě útoku se musejí postavit každému zlu a nebezpečí, které ohrožuje jejich teritoria.

Podzim 1152 zanechal Myší teritoria zcela nepřipravená na zimu. Nespokojený hlídkař Půlnoc totiž shromáždil armádu s cílem dobýt Opevněnou Hůrku a zabít Gvendolínu, matronu Myší hlídky. Boj s nimi tak připravil Hlídku o čas.

Jakmile se roční období přehoupla do zimy, začaly na Myší teritoria doléhat velké potíže s nedostatkem potravin a lektvarů. Gvendolína svolala jedenáct svých nejlepších hlídkařů a pověřila je, aby jako její vyslanci co nejrychleji zajistili potřebné zásoby.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Zima již nezadržitelně klepe na dveře a stejně, jako nás čeká období zimních plískanic a večerů strávených u krbu, se Myší teritoria již ukryla pod nadýchanou bílou peřinu sněhu. Vše bohužel není tak idylické, jak to na první pohled vypadá a Zima 1152 je toho jasným důkazem. Comics centrum nám tak předkládá pokračování jedinečné komiksové ságy Davida Petersena, která uhranula tisíce čtenářů po celém světě.

mysihlidka2_01Již v prvním díle série, který u nás vyšel v červnu tohoto roku pod názvem Podzim 1152, jsme se mohli přesvědčit, že nám tým kolem Václava Dorta přinesl opravdovou lahůdku. Příběh, který okouzlí čtenáře napříč všemi věkovými kategoriemi a jenž se může pyšnit řadou významných cen, byl trefou do černého. Po všech tradičních superhrdinských komiksech působila Myší hlídka opravdu svěžím dojmem a byla vyloženě radost ji číst. Zima 1152 v tomto ohledu není jiná, navíc přináší oproti prvnímu dílu i pár zajímavých drobností navíc, které ještě více umocňují celkový dojem z této povedené série.

Jak již samotný název napovídá, podzim je minulostí a Myší teritoria se ukryla pod neproniknutelnou peřinou bílého sněhu. Pro myší národ však toto období skýtá mnohá nebezpečí. Nedá se však nic dělat, Opevněná Hůrka se pomalu vzpamatovává z Půlnocovi zrady, chybí jí však řada zásob, které nutně potřebuje doplnit. Nezbývá tedy než vyslat skupinky hlídkařů ke svobodným městům teritorií s žádostí o pomoc a zároveň s úkolem svolat vůdce měst na poradu, která určí co bude dál s Myšími teritorii. Na bílých pláních se však skrývá mnohem více nebezpečí, než je samotné počasí o čemž se ostatně přesvědčí i naši hrdinové.

mysihlidka2_05Samotná kniha úzce navazuje na první díl, díky tomu je více než jasné, že se bez znalosti první knihy v podstatě neobejdete. Autor tak dále rozvíjí původní příběh a ukazuje jaká úskalí čekají na Myší hlídku po Půlnocově zradě. Díky tomu, že se jedná o pokračování, se Petersen nemusel tentokrát nijak zdržovat představováním hlavních hrdinů a světa, ve kterém se příběh odehrává. Oproti prvnímu dílu je Zima 1152 ještě o něco ucelenější a nabízí rozvitější příběh, který opět vychází z klasického fantasy motivu, kdy se skupina dobrodruhů vydává na nebezpečnou cestu.

Ačkoliv se může na první pohled zdát, že tento motiv není na první pohled příliš originální, autorovi se podařilo zasadit příběh do originálních kulis, navíc samotnou cestu lemuje řada nebezpečí, které ovlivňují další konání našich hrdinů. Kromě toho autor neopomněl přidat i pár dalších zajímavých střípků z historie tohoto světa. Myší hlídka tak pokračuje v nejlepší tradici velkolepých fantasy příběhů, ve stylu J. R. R. Tolkiena, G. R. R. Martina, či Roberta Jordana. Právě tyto jednotlivé drobnosti dodávají celé sérii jedinečnou atmosféru, kterou umocňuje i originální kresba z pera samotného Davida Petersena.

mysihlidka2_06

Ta se nese ve stejném stylu jako tomu bylo u prvního dílu. Samozřejmě ubylo barev, což je vzhledem k ročnímu období vcelku pochopitelné. Petersen si však i s tímto velmi dobře poradil a podařilo se mu perfektně navodit stísněnou atmosféru, kterou vyvolávají rozlehlé pláně plné bílé barvy. V mnoha ohledech je tak Zima daleko temnější, než tomu bylo u Podzimu, což ostatně dokládá i samotný příběh. Přesto stále platí, že Myší hlídka je primárně určena pro čtenáře od devíti let. Na své si bezesporu však přijdou i dospělí, kteří o to více ocení i drobné detaily, které si pro ně autor připravil. Kapitolou samou o sobě je pak závěrečný epilog, po jehož dočtení budete úpět nedočkavostí po dalším díle. Nezbývá než doufat, že nás Comics Centrum nenechá dlouho čekat a Černé sekyry se dočkáme co nevidět.

Myší hlídka je bezpochyby jedním z nejvýraznějších a nejlepších komiksů poslední doby, která si veškerá svá ocenění plně zaslouží. Od běžné produkce se liší snad ve všech ohledech. Navíc se jí daří i v druhém díle udržet neskutečnou kvalitu, která rozhodně nezklame žádného pravověrného fanouška komiksu, či fantasy. Myši si zkrátka zaslouží naší plnou pozornost a je jedno, jestli je vám deset nebo padesát, Myší hlídka vás bude zkrátka bavit v každém věku.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply