David Lagercrantz – Dívka v pavoučí síti

0
ANOTACE:

Adrenalinem nabitý, brilantně složitý a naprosto pohlcující příběh je inspirován Larssonovou trilogií Millennium. Potetovaná hackerka Lisbeth Salanderová a novinář Mikael Blomkvist, duo které nadchlo miliony čtenářů po celém světě, je zpět.
Časopis Milénium má nové majitele a jeho kritici tvrdí, že Mikael Blomkvist je vyhořelý a že uvažuje o změně zaměstnání. Pozdě v noci Blomkvistovi zavolá proslulý švédský vědec Frans Balder, odborník na výzkum umělé inteligence. Balder se obává o svůj život a žádá Blomkvista, aby zveřejnil jeho příběh. A je to příběh velmi děsivý. Sapo, švédské bezpečnostní policie, Balderovi nabízí ochranu. Pro Blomkvista, který doufá v exkluzivní reportáž, je zajímavé to, že s profesorem Balderem spolupracuje i výborná mladá hackerkou, která se podobá někomu, koho Blomkvist velice dobře zná.
Stejně jako Balder, že se i ona stane terčem bezohledných kybernetických gangsterů, kteří se nazývají Pavouci. Násilná bezohlednost Pavouků brzy přinese teror do sněhem pokrytých ulic Stockholmu. Ale nadešel čas, aby se cesty Mikaela Blomkvista a Lisbetr Salanderové ještě jednou zkřížily.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audioebookykniha


Asi o žádné knize se v posledních dvou měsících nemluvilo po celém světě tolik jako o čtvrtém pokračování legendárního Larssonova Milénia. Jak si jeho nástupce David Lagercrantz vedl, se můžeme přesvědčit i u nás. A to dokonce ve všech myslitelných formách. Dívka v pavoučí síti vyšla jak v papírové, tak v elektronické i audioknižní verzi ve stejný den jako švédský originál.

1109O úspěšnosti původní trilogie asi netřeba moc spekulovat. Milénium se stalo takřka legendou, která dalece přesáhla svůj žánr i literární svět. Ze Stiega Larssona se tak prakticky přes noc stala hvězda první kategorie. Jedinou vadou na kráse tohoto pohádkového příběhu je fakt, že se autor svého úspěchu nedožil. Krátce před vydáním prvního dílu zemřel na infarkt.

Autor tak po sobě zanechal tři dokončené knihy, které trhaly prodejní rekordy na všech možných trzích. A jelikož o peníze jde především, alespoň co se nakladatelů týče, není se co divit, že se záhy vynořily spekulace o pokračování úspěšné série. Nyní již víme, že tato zákulisní šeptanda byla pravdivá. Dokonce známe i jméno autora a můžeme si přečíst výsledek jeho snažení.

Pro české čtenáře mohlo být sice jméno David Lagercrantz trochu překvapivé, ovšem ve své domovině patří mezi uznávané a vážené autory. Přesto se fanoušci a široká veřejnost neubránili spekulacím, zda je Lagercrantz opravdu tím pravým pro Milénium a zda dokáže důstojně pokračovat v Larssonově práci. Na tuto otázku si však již můžeme odpovědět.

David Lagercrantz Photo: Magnus Liam Karlsson

Photo: Magnus Liam Karlsson

Je jasné, že Lagercrantz stál asi před nejtěžším úkolem své spisovatelské kariéry. Nikdy není lehké pokračovat v započaté práci někoho druhého. Obzvláště když jím není nikdo jiný než Stieg Larsson a jeho Milénium. Avšak již teď můžeme říct, že se Lagercrantz svého úkolu zhostil opravdu se ctí. A tak se ani nejzarytější fanoušci původní trilogie nemusí obávat o výsledek.

Autor se nesnažil kopírovat Stiega Larssona za každou cenu. Spíše než to, rozhodl se pojmout celé Milénium a jeho postavy po svém. Opět se setkáme s Mikaelem Blomkvistem a Lisbeth Salanderovou, ovšem tísnivou severskou atmosféru a chladný larssonův styl posunul Lagercrantz blíže k modernějšímu pojetí. Čtenářům tak předkládá prakticky čistokrevný technothriller, ve kterém si na své přijdou především fanoušci počítačů, hackerství a konspiračních teorií.

Lisbeth Salanderová tak bude opět rozvíjet své schopnosti v oblasti počítačů a soupeřem jí nebude nikdo jiný, než samotná NSA. Oproti tomu na Mikaela Blomkvista čeká opět jeden z novinářských sólokaprů, při jehož řešení půjde nejen jemu, ale i jeho kolegům o život. Témata, která autor pro svůj román zvolil, jsou jistojistě atraktivní a přitáhla by řadu čtenářů i bez toho, že se jedná o pokračování veleúspěšného Milénia.

Je sice patrné, že se Lagercrantz od původního konceptu poněkud odchýlil, ale je si ovšem potřeba také uvědomit, že doba poněkud pokročila a s ní i technologie, které běžně využíváme. Za čistokrevnou severskou krimi bychom tedy Dívku v pavoučí síti označit nemohli, rozhodně to ale nevadí. Autorovo pojetí příběhu sedí k dnešní době opravdu výborně. Navíc je tento rozdíl pomyslným dělítkem mezi původní trilogií a novou knihou, která na legendu úspěšně navazuje.

Někdo sice může namítnout, že se nakladatel a David Lagercrantz snaží parazitovat a vytěžit co nejvíce ze známé značky. Na druhou stranu je však na knize vidět, že jí byla věnována opravdu náležitá péče. A to nejen po příběhové stránce. Většinu čtenářů tak podobné připomínky bezpochyby brzy přejdou, protože Dívka v pavoučí síti je po čertech dobrý thriller, který sice nemusí uchvátit úplně všechny, avšak troufám si tvrdit, že většina čtenářů bude více než spokojena. A to i přesto, že Larsson je jen jeden a Lagercrantz se mu nevyrovná – naštěstí se o to ani nesnaží. Dejme si ruku na srdce, kdo nezatoužil po dočtení původního Milénia dozvědět se o Mikaelovi a Lisbeth něco víc?

Když kniha nestačí

Dívka v pavouci_siti_3D_oOneHotBook (1)Jak se tedy David Lagercrantz vyrovnal s nelehkým úkolem, jsme se už mohli dočíst. Možná ale patříte mezi ty fanoušky, kterým původní Milénium učarovalo především v jeho audiopodobě, o kterou se postaralo vydavatelství OneHotBook a Martin Stránský. O úspěchu této adaptace mimochodem hovoří i fakt, že po více než čtyřech letech od vydání prvního dílu, patří tato trilogie stále mezi nejprodávanější tituly. OneHotBook naštěstí nezapomnělo ani na své fanoušky, a tak stejně jako nakladatelství Host přineslo svým posluchačům audio adaptaci Dívky v pavoučí síti ve stejný den, jako vyšel švédský originál.

Dokáže však čtvrtý díl navázat na úspěch původní trilogie i v audiopodobě? Přeci jen i sebelepší kniha stojí a padá na výkonu interpreta. Právě v tomto je kouzlo audioknih a v OneHotBook jsou si tohoto faktu velice dobře vědomi. Je tedy více než jasné, že i nového pokračování Milénia z pera Davida Legercrantze se nemohl zhostit nikdo jiný, než právě Martin Stránský, jenž má za sebou již celou sérii.

„Řekl bych, že se s tím popasoval docela dobře. Ono je asi hrozně těžké psát za někoho, kým nejste a kdo už není mezi námi. Ale myslím, že se s tím nakonec zdárně vypořádal, ten larssonovský styl z toho rozhodně cítit je,“ – zhodnotil Martin Stránský

Tentokrát se posluchači mohou těšit na 14 a půl hodiny poslechu. Což je rozhodně slušná porce, ovšem Martin Stránský nemá s tímto rozsahem sebemenší problémy. Ne nadarmo patří mezi nejuznávanější a nejlepší narátory audioknih u nás. Jeho nezaměnitelný hlas tak opět provází posluchače po celou dobu poslechu. Pokud jste měli možnost zaposlouchat se do předchozích dílů této série, budete velmi dobře připraveni i na díl čtvrtý. Stránský, spolu s celým týmem, který se na audioknize podílel, odvádí opět naprosto profesionální práci, jež má za výsledek perfektně připravenou nahrávku, která potěší nejen fanoušky původní trilogie, ale i ostatní nadšence mluveného slova.

milenium-4-966x260

Stejně jako u předchozích dílů, i zde provází posluchače po celou dobu pečlivě vybraný hudební doprovod, který skvěle navozuje celkovou atmosféru a navazuje na hudbu z původní trilogie. I přesto však na sebe nestrhává zbytečnou pozornost a spíše tak napomáhá v samotné orientaci a podtrhuje interpretův výkon. V tomto ohledu se však již jedná o naprostý standard vydavatele, takže hudební doprovod v tomto ohledu zkušené posluchače určitě nijak nepřekvapí.

<◘center>

Těžko říct, do jaké míry se podařilo Davidu Lagercrantzovi navázat na Stiega Larssona a jeho původní trilogii. Přeci jen sto lidí, sto chutí. A je tedy více než jisté, že názory se budou v tomto případě různit. Za sebe však říkám, že Dívka v pavoučí síti je opravdu důstojným pokračováním legendárního Milénia a autor, ani nakladatel se za něj nemusí stydět a to i přesto, že David Lagercrantz neměl s detektivním žánrem až doposud moc zkušeností.


  

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..