David D. Levine – Arabella z Marsu

0

 

ANOTACE:
Od doby, kdy Newton pozoroval bublinu, která stoupala z jeho vany, lidstvo objevuje hvězdy.Když král William III. pověřil kapitána Williama Kidda, aby na konci sedmnáctého století uskutečnil první expedici na Mars, ukázalo se, že vesmírné mise jsou proveditelné, ale i velmi výnosné.
Nyní, o jedno století později, funguje na Marsu prosperující britská kolonie.
Je domovem Arabelly Ashby, mladé ženy, která je v místních drsných podmínkách maximálně spokojená. Ale správná anglická dáma se chová jinak: netráví čas s otcem na stavbě složitých automatických strojů, ani nešmíruje svého bratra a marťanskou chůvu. A tohle chce její matka okamžitě napravit – plánuje ji přemístit do exotického světa, který Arabella nikdy neviděla: do Londýna v jakési Anglii.
Nicméně když nečekané události ohrožují její domov na Marsu, Arabella se rozhodne, že udělat správnou věc je mnohem důležitější než chování podle šablony. Přestrojí se za chlapce a připojí se k posádce Diany, lodi, která patří Mars Trading Company. Na palubě se setkává s tajemným kapitánem, kterého hned zaujme její krása i talent.
Pokud chce Arabela zachránit rodinu na Marsu, musí si poradit s rebely v posádce a zapojit se i do námořní války mezi Británií a Francií, která zuří na plné obrátky.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Fantastické příběhy Julese Vernea a pulpové romány z počátku dvacátého století v sobě ukrývaly neopakovatelné kouzlo, které se však v průběhu let z knih pomalu vytratilo. Navázat na ně se nyní pokusil David D. Levine se svou steampunkově laděnou young adult sérií Dobrodružství Arabelly Ashbyové, jejíž první díl u nás před nedávnem vyšel pod názvem Arabella z Marsu.

David D. Levine je americký autor science fiction a vítěz ceny Hugo za nejlepší krátký příběh v roce 2006 („Tk’tk’tk“). Avšak i přes jeho nesporné kvality, jsme zatím neměli moc možností se s jeho tvorbou u nás setkat. Když necháme stranou jeho tři povídky, které vyšly porůznu v časopisech, či antologiích, je právě Arabella z Marsu první jeho knihou, která se dočkala českého vydání.

Autor zde kombinuje celou řadu zajímavých prvků, které dohromady dávají vskutku originální a svěží příběh, ze kterého na vás dýchne kouzlo fantastických románů Julese Vernea, či E. R. Burroughse. To vše se podařilo Levinovi zabalit do líbivého young adult kabátku s lehkou příchutí steampunku.

Když se na konci sedmnáctého století ukázalo, že vesmírné mise a cesty až na Mars jsou proveditelné, nastal pro lidstvo zcela nový věk. Nyní, o více než století později, funguje na Marsu prosperující britská kolonie v níž lidé žijí po boku původních marťanských obyvatel. Jednou z nich je i Arabella Ashbyová, dívka, která je vše, jen ne správná anglická dáma. Ostatně kdo může říct, že tráví čas s otcem na stavbě složitých automatických strojů a má marťanskou chůvu? Její matka má na tyto poměry svůj vlastní názor a hodlá vše okamžitě napravit. Na Arabellu tak čeká dlouhá cesta do tajemného světa, který nikdy neviděla, konkrétně do Londýna v jakési Anglii. Jenže to je pouhý začátek. Na Arabellu čeká mnohem větší dobrodružství, než jen cesta na Zemi, obzvláště, když se bude snažit zachránit svůj domov na Marsu, který se krátce po jejím odchodu ocitne ve velkém nebezpečí…

Arabella z Marsu srší celou řadou zajímavých nápadů, díky kterým se jí vcelku dobře daří odlišit od konkurence. Ostatně, spojení steampunku, cestování vesmírem, či osidlování vzdálených planet rozhodně není tématem, se kterým se běžně v knihách setkáváme. Pokud však patříte mezi ostřílené scifisty, či “fantasáky” budu vaše nadšení možná maličko zchladit.

Tato kniha má rozhodně co nabídnout, zároveň je na ní však skutečně hodně vidět, že svým stylem a zaměřením míří přeci jen na mladší čtenáře. Neočekávejte tedy nějaké technické popisy, či složitější a  rozvětvenější děj. Arabella je striktně přímočará a s fyzikálními zákonitostmi si příliš hlavu neláme. Právě v tom do určité míry evokuje atmosféru starých fantastických příběhů, ve kterých nikdo neřešil zda se dá ve vesmíru dýchat, či jak náročné by mohlo být přistání na jiné planetě. Zde na všechno stačí “obyčejné” vzducholodě, nadšení hlavní hrdinky a ta pravá zábava se může začít.

Když tedy odhlédneme od těchto určitých “nelogičností” a autorovým nezájmem řešit co je možné a co ne, dostáváme do rukou skvělý akční příběh pro mladší čtenáře, ve kterém si každý přijde na své. Nechybí zde vesmírní piráti, dívky převlékající se za chlapce, robotičtí navigátoři, ani rozběsnění marťané. Arabella z Marsu je tak skutečně příjemným překvapením, které se úžasně lehce čte a navíc nabízí příběh sršící originálními nápady.  A to rozhodně není již tak běžné. Vydejte se tedy s mladičkou Arabellou za fantastickým dobrodružstvím s jedinečnou atmosférou starých fantastických knih Julese Vernea, či E. R. Burroughse.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..