Darek Šmíd – Žrádlo pro psy

0

ANOTACE:
Nováček série přichází tentokrát s hodně krvavou a šílenou jízdou. Pondělí jako malované! U ranní kávy se zmasakruje firma plná bankéřů; v městském parku něco ukusuje lidem hlavy; gigantické psí bestie si v podzemí brousí zuby na hlavní chod. Pro Felixův tým to začíná jako klasická fuška, ale už odpoledne je z toho klasický boj o holý život. Poučení? Pes je občas nejlepším přítelem člověka až ve chvíli, kdy ho tráví v žaludku. Na břehu řeky ožívá mrtvá zvěř, technomagická zařízení hučí pod chodníkem, pražské letiště se chystá na přistání armádního speciálu se čtyřnohou atomovkou na palubě… A to je teprve pondělí.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Vypečená partička vyšetřovatelů kolem Felixe Jonáše je zpět a s nimi i další kousek do sbírky populární urban série Kladivo na čaroděje. Název devátého dílu vyvolává již na první pohled opravdu zajímavé asociace, které se autor snaží bezezbytku naplnit. Takže se pohodlně usaďte, protože Žrádlo pro psy je zde!

ZradloProPsyJiří Pavlovský pustil ze řetězu svého souputníka a překladatele z Crwe Darka Šmída. Ten je na literárním poli relativním nováčkem, kdy kromě nejnovějšího Kladiva na čaroděje má na kontě pouze jednu povídku a hodně neotřelou prvotinu Superpérák, která dokáže zaujmout již svým samotným názvem. Darka tak znají především fanoušci komiksu. S jeho překlady se můžeme setkat v takových perlách jako je Transmetropolitan, Kick-Ass nebo Banda. Jak ovšem obstojí v tvrdé konkurenci, kterou předchozí tvůci Kladiva rozhodně jsou?

Začíná to jako v kvalitním hororu a milovníci červené barvy si bezpochyby přijdou na své. Hektolitry krve, sem tam nějaké to střívko a jako bonus pár ukousaných hlav. Zkrátka a dobře, pondělí jako malované! Tato idylka však hodně rychle skončí, protože tam kde je Felix Jonáš se svou partou, nemůže jít nic tak úplně podle plánu. A věřte, že se vyšetřování tohoto podivného masakru hodně rychle zvrhne v něco…ehm..hodně bizarního. Našim hrdinům tak půjde doslova o krk již od samého začátku… Jo a abych nezapomněl, to žrádlo pro psy. Nebojte, dojde na něj a i kynologové a milovníci pejsků si bezpochyby přijdou na své.

Darek Šmíd hlavní hrdiny Kladiva rozhodně nešetří a začíná pěkně zhurta. Je sice pravda, že v žádném z dílů na Felixe a jeho partu nečekala procházka růžovou zahradou, ovšem takto do těla hned na samém začátku ještě nedostali. Fanoušci akční fantastiky tak budou slintat blahem již na několika málo prvních stranách. Po přečtení tohoto zběsilého úvodu tak nejeden čtenář nabude dojmu, že deváté Kladivo se rozhodně nebude krčit někde v koutě. Jenže pak přijde na řadu pověstné ale…

ŠmídAčkoliv je deváté Kladivo akční jízda prakticky od začátku až do konce a na čtenáře tak rozhodně nečeká žádné vydechnutí, nedá se ubránit pocitu, že právě v tomto případě platí pověstné pravidlo všeho moc škodí. Je sice chvályhodné, že se autor snažil svůj díl od ostatních alespoň trochu odlišit, na druhou stranu se právě v tomto případě projevily chybějící zkušenosti, které by dopomohli celý příběh daleko lépe ukočírovat. Navíc jsou tu jednotlivé skoky v čase a prostoru, které vyznějí často zmatečně a čtenáři tak budou muset čas od času zapátrat, kde se to vlastně nacházejí.

Abychom však autorovi nekřivdili, Žrádlo pro psy rozhodně není špatná kniha. Bohužel pro Darka Šmída vyznívá v porovnání s předchozími díly přeci jen trochu hůře. Což je rozhodně škoda, protože samotný námět měl rozhodně obrovský potenciál, který autor bohužel nedokázal naplno využít. I když toto tvrzení není asi úplně správné, jelikož ho autor využil až moc. Zkrátka a dobře – “Méně je někdy více” a deváté Kladivo na čaroděje je toho důkazem.

Žrádlo pro psy se sice nevyrovná předchozímu dílu Martina D. Antonína, není to však ani úplný propadák a Darek Šmíd tak svou pozici uhájil více méně se ctí. Nezbývá než čekat, co tento pořád ještě začínající autor předvede v budoucnosti, jelikož talentu a nápadů má evidentně na rozdávání. No a nám ostatním nezbývá než netrpělivě očekávat příchod desátého dílů Kladiva na čaroděje, ve kterém se na scénu vrací “otec zakladatel” Jiří Pavlovský.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..