Daniel Majling – Zóna

0

Jeden z nejvýraznějších komiksových scénáristů ze Slovenska se po pěti letech vrací, aby navázal na fenomenální úspěch svého Ruda. Daniel Majling tentokrát nechává sociopatického hrdinu odpočívat a zavádí nás do Gemeru – tajuplného prostoru mezi Rimavskou Sobotou a Londýnem, kde vládne nezvyklá deprese. Vítejte v ZÓNĚ!

Komiksovým fanouškům legendárního Ruda asi netřeba představovat. Tento třicetiletý intelektuál katapultoval Daniela Majlinga mezi tuzemskou (čti československou) komiksovou elitu. A to i přesto, že tento dramaturg Slovenského národního divadla rozhodně nepatří k nejplodnějším autorům Ostatně, právě Rudo byl jeho komiksový debut, na který navázal o tři roky později komiksem Zóna (2018), jenž právě vychází i v českém překladu.

Několikrát jsem zde zmiňoval Majlingův komiks Rudo a byť obě autorova díla nemají zdánlivě nic společného, fanoušci původních Facebookových stripů si i v aktuální novince přijdou na své. Ačkoliv je Zóna zcela svébytným dílkem, které se vydává vlastní cestou, své kořeny rozhodně nezapře. Těšit se tak můžete na existenciálně laděný příběh, v němž autor perfektně  pracuje s ironií i nadsázkou a jenž je zacílen na čtenáře s vyšším kulturním povědomím.

Majling se zde navíc nemalou měrou opírá o nedávnou popularitu severských detektivek, odkud si vypůjčuje celkově depresivnější ladění příběhu i rádoby “detektivní linii”, která je jedním z ústředních bodů tohoto komiksu. Ostatně, kdyby hlavní hrdina tohoto komiksu bydlel na na severu Evropy, z fleku by mohl dělat úspěšného komisaře. V případě Majlingova komiksu tomu ale tak není a tak se náš hrdina musí i nadále protloukat životem, který představuje jen dlouhou sérii zklamání. Jediné na co se mohl spolehnout byl jeho přítel Erik, tedy alespoň do doby než před třemi týdny záhadně záhadně zmizel kdesi uprostřed Gemeru…

Když mu však jednoho dne přijde pohled z nejmenovaného léčebného ústavu se vzkazem – Přijď za mnou. Číslo pokoje 7. Erik – je rozhodnuto. Nastal čas vydat se na cestu a zjistit co se Erikovi sakra stalo. Právě na tomto místě začíná vskutku zajímavý příběh o pátrání po záhadně ztraceném kamarádovi, které jde ruku v ruce s hledáním pravdy, smyslu života a místa člověka ve vesmíru…

Připočtěme k tomu téma islámského terorismu, tajné vládní operace, nájemné vrahy a narážky na aktuální společenskou a politickou situaci a dostáváme do rukou vskutku zajímavý mix, který se navíc vydává směrem, za který by se nemusel stydět ani kdejaký konspirační teoretik (ano, vás Mr. Brown myslím). I přesto toto lehce “ujeté” směřování, však v tomto komiksu vše drží překvapivě pohromadě. Právě zde se tak naplno ukazuje Majlingův vypravěčský talent a jeho nedocenitelné dramaturgické zkušenosti, díky kterým naviguje svůj příběh ke zdárnému cíli.

Netřeba asi zmiňovat, že svým laděním a celkovou vizuální stránkou Zóna potěší především příznivce undergroundově laděných komiksů. Majling zkrátka nikdy nemířil mezi oku lahodící mainstream a Rudo i Zóna jsou toho jasným důkazem. V případě Zóny tak pro většinu čtenářů nejspíše nezafunguje pomyslná “láska na první pohled”. Na druhé straně, je to právě syrová černobílá kresba, která dodává celému komiksu na atmosféře a tom správném vyznění. Majlingovi zkrátka musíte přijít na chuť. Pokud se vám to však povede, zklamáni rozhodně nebudete. Ba právě naopak. Majling zkrátka umí a po Rudovi nám servíruje další lahůdku, která zaujme každého, kdo má rád inteligentní a provokativní literaturu.DANIEL MAJLING – ZÓNA
SCÉNÁŘ: DANIEL MAJLING
KRESBA: DANIEL MAJLING
PŘELOŽIL: ONDŘEJ KAVALÍR
VYDAL: LABYRINT
ROK: 2020
STRAN: 176
ORIG. NÁZEV: Zóna
ISBN: 978-80-88378-00-6

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..