Daniel Glattauer – Dobrý proti severáku

0
ANOTACE:

Dobrý proti severáku je moderní a vtipnou variací na epistolární román. Emmi Rothnerová chtěla přes internet zrušit předplatné časopisu Like. Kvůli překlepu ale její e-mail dostane Leo Leike. Protože Emmi mu dál posílá e-maily, upozorní ji Leo na její omyl. Začne tak nezvyklá korespondence, jakou lze vést jen s osobou naprosto neznámou.

Na tenkém ostří mezi absolutním neznámem a nezávaznou intimitou se oba víc a víc sbližují, až si nakonec musí nevyhnutelně položit otázku: snesly by milostné city, které rozkvetly v e-mailech, osobní setkání? A co by se stalo, kdyby ano?

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audioebookykniha


Uplynulo již šest let od doby, kdy se mezinárodní bestseller Daniela Glattauera Dobrý proti severáku dočkal českého vydání. A ani u nás si tato rakouská emailová romance nevedla vůbec špatně. Avšak teprve až nyní se tato kniha dočkala díky vydavatelství Radioservis i své audiopodoby, která vyšla v rámci akce Audioknihy NAHLAS.

dobry-proti-severaku-duzeDaniel Glattauer dokázal svým minimalistickým a především pak moderním pojetím románu, zabodovat takřka po celém světě. Kniha byla přeložena do desítek jazyků a dočkala se i divadelní adaptace. Avšak vzhledem k tomu že je celý román napsán formou emailů, čekal na Radioservis skutečně tvrdý oříšek, jak tuto formu převést co nejlépe do mluveného slova.

Vše dostal na starost realizační tým (scenárista Ludvík Němec, režisér Lukáš Kopecký a zvukový mistr Michal Zelinka), který se jal zhostit tohoto nelehkého úkolu. Jelikož je samotná kniha opravdu minimalistická a celý příběh obstarají všehovšudy tři postavy, dalo se předpokládat, že na posluchače bude čekat i stejný počet interpretů. A skutečně tomu tak je.

Dobrý proti severáku však není úplně novou audioknihou. Posluchači se s ním mohli již setkat na vlnách Českého Rozhlasu, kde tento román vycházel v roce 2015 na pokračování. Teprve až nyní se však tato adaptace dočkala i své plnohodnotné audioknižní verze, která bezpochyby potěší nejen milovníky romantických příběhů.

stvrtecka2Postavu Emmi Rothnerové, jenž se omylem seznámí po emailu s neznámým Leo Leikem a jejichž zpočátku nevinná korespondence postupem času přeroste v podstatě v závislost  si vzala na starost herečka a dabérka Jana Štvrtecká. Ta byla navíc nominovaná za roli Emmi na nejlepší rozhlasový výkon roku 2015. Pozadu samozřejmě nesměl zůstat ani již zmíněný Leo Leike, jemuž propůjčil hlas divadelní kolega Jany Štvrtecké Martin Sláma. Tito dva interpreti nás budou doprovázet prakticky po celý čas poslechu. Obou se navíc podařilo perfektně zachovat vyznění celého příběhu včetně použitého stylu (emailů).

Třetím interpretem je pak Vladimír Hauser, jehož mohou posluchači znát z úspěšné humoristické série Merde. V tomto případě se však zhostil postavy Emmiina manžela Bernarda. Jeho úloha v příběhu sice není nikterak velká a při poslechu se s ním setkáme pouze ve třech, či čtyřech emailech, přesto se Hauserovi podařilo vcelku věrně zachytit zoufalství a beznaděj zdeptaného manžela, který neví kudy kam.

Celkovému vyznění nahrávky nepochybně napomohl i Jiří Valůšek, jenž se sice nezhostil žádné knižní postavy, jeho úloha v této audioknize je však opravdu nezanedbatelná. Valůšek se totiž zhostil automatických odpovědí, čtení předmětů dopisů a informování o časových intervalech mezi jednotlivými zprávami. Díky tomuto hlasovému oddělení je pocit z poslechu opravdu výborný a nedá se mu moc co vytknout.

Ostatně tomu napomáhají i jemné zvukové efekty, které dotváří celkový dojem z audioknihy. Vedle tradičního hudebního doprovodu, se posluchači mohou těšit i na řadu efektů v čele s příznačným ťukáním prstů do klávesnice, tyto drobné detaily tak ještě více umocňují celkový dojem z nahrávky, kterou ocení nejen zástupci něžného pohlaví.

Dobrý proti severáku si rozhodně zaslouží naší pozornost. A to nejen výkony jednotlivých interpretů, kteří odvádí naprosto profesionální a přesvědčivý výkon, ale především pak celkovým zpracováním audioknihy, jako celku. Radioservisu se podařilo zachovat jedinečnost této knihy a převést tak emailovou komunikaci i do mluveného slova. Tento úkol rozhodně nebyl jednoduchý, ve výsledku se však podařilo vše na výbornou.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply