Daniel Clowes – Mrtvej svět

0

 

ANOTACE:
Enid a Rebecca jsou dvě obyčejné holky, které na konci puberty hledají svoji image a místo ve světě. Bezcílně se potulují po předměstí, cynicky glosují všechno a všechny kolem, úporně se snaží chovat dospěle, ale přitom se nostalgicky dojímají nad vlastním dětstvím. Hlavní otázkou však zůstává – přečká jejich přátelství vykročení k dospělosti?

Mrtvej svět Daniela Clowese je stěžejním dílem amerického nezávislého komiksu. Je oceňován pro dokonalé zachycení teenagerských duševních strastí, zmatků a váhání. Byl přeložen do 13 jazyků a v roce 2001 jej režisér Terry Zwigoff zfilmoval pod názvem Přízračný svět, s Thorou Birchovou, Scarlett Johanssonovou a Stevem Buscemim v hlavních rolích.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


O všem a o ničem. Tak by se dal ve zkratce shrnout jedinečný komiks Daniela Clowese: Ghost World, jenž se stal vcelku záhy stěžejním dílem amerického nezávislého komiksu. Byl přeložen do 13 jazyků a v roce 2001 jej režisér Terry Zwigoff zfilmoval pod názvem Přízračný svět. A nyní vychází díky nakladatelství Trystero i v češtině, tentokrát pod názvem Mrtvej svět.

Psal se rok 1998, když Daniel Clowes pustil do světa jedno ze svých nejzásadnějších  děl. Ačkoliv undergroundový komiks stojí takřka vždy tak nějak stranou všeobecnému zájmu, Clowes jej dostal se svým Ghost Worldem minimálně na nějaký čas do všeobecného podvědomí. Zároveň se jedná o dílo, kterým na sebe tento americký autor výraznějším způsobem poprvé upozornil. U nás se Clowes sice představil už v roce 2005 komiksem Jako sametová rukavice odlitá ze železa, avšak na Ghost World, který mu přinesl největší slávu, jsme si museli pěkně počkat. Naštěstí díky nakladatelství Trystero a jeho úspěšné kampani na HitHitu je Mrtvej svět zde a my se tak můžeme pustit do tohoto dnes už legendárního díla Daniela Clowese.

Už jsme si mohli tak nějak zvyknout, že popsat komiksy od Trystera není vůbec jednoduché. Jejich produkce se zkrátka zcela vymyká a Mrtvej svět není výjimkou. I když je pravda, že na loňské Mrakobití v podivnosti Clowesův komiks rozhodně nemá a ač se to nemusí zpočátku tak úplně zdát na osmdesáti stranách nabízí smysluplný a silný příběh, který nabízí takřka dokonalé zachycení teenagerských duševních strastí, zmatků a váhání. 

Autor nám v Mrtvém světě představuje dvě hlavní hrdinky. Těmi jsou kamarádky a čerstvé absolventky střední školy Enid Coleslawová a Rebecca Doppelmeyerová. Tato nerozlučná dvojice se na typickém americkém předměstí potuluje od ničeho k ničemu, neustále komentují a kritizují svět kolem sebe a hledají své místo na výsluní. A ačkoliv si stejně jako celá řada dnešních teenagerů myslí, že se celý svět točí kolem nich a jsou děsně cool a nad věcí, skutečnost je maličko jiná. Když tedy označíme naše hrdinky za klasické outsidery, nebudeme určitě daleko od pravdy. A právě hledání sama sebe a vykročení do světa dospělých je ústředním motivem tohoto komiksu.

Na první pohled se může zdát, že Mrtvej svět má strašně nezajímavé a obyčejné téma, které po pár stránkách bude nudit. V tomto ohledu však nemůžeme být dál od pravdy. Největší síla tohoto komiksu je právě v jeho opravdovosti a tom, jak se Clowesovi podařilo takřka dokonale zachytit realitu všedních dní a snahu dvou dospívajících dívek najít své pravé místo v životě. Na relativně malém prostoru tak můžeme sledovat postupný vývoj obou hrdinek, který bude utvářet další jejich životní kroky. 

Zároveň však Clowes vytvořil svět plný podivínů, satanistů, úchylů, či trapných komiků, který dodává tomuto dílu značně svérázný ráz. Nutno však podotknout, že všechny tyto bizarní postavičky jsou zde především pro dotvoření celkové atmosféry, která se nechá lehce unášet na vlnách podivna. Atmosféru tak i díky nim Clowes buduje vskutku na výbornou a nemalou měrou tak dopomáhá celkovému dojmu z komiksu, jenž pozvolnými a rozvážnými kroky graduje až do samotného finále.

Jedním z posledních a neméně důležitých aspektů, kterými se Mrtvej svět může pyšnit, je jeho úžasná nadčasovost. Clowes tento komiks sice vytvořil už koncem 90. let, přesto by stačilo změnit pár dobových reálií a více zapojit moderní technologie a Mrtvej svět by bez problému zapadl i do dnešní přetechnizované doby. Jeho vyznění je totiž v podstatě stále stejné a platí pro všechny generace. Bezpochyby i díky tomu získal v průběhu let tento komiks takřka kultovní status. Nezbývá než Trysteru poděkovat a doufat, že nám i nadále bude přinášet podobně pozoruhodná dílka, která by se zde pravděpodobně jinak neměla šanci objevit.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..