Daniel Abraham – Dračí cesta

0
ANOTACE:

Marcus už má hrdinské dny dávno za sebou. Velmi dobře ví, že umřít se dá i v malé válce. Když je jeho mužstvo zatčeno a odveleno do armády, která je odsouzená k porážce, bude snaha vyhnout se válce, jíž se nechce účastnit, vyžadovat ne zcela tradiční kroky.
Cithrin je sirotek, kterého se ujala banka. Má před sebou důležitý úkol – propašovat její bohatství přes válečné pásmo, aby se zlato nedostalo do nepovolaných rukou. Ačkoli dívka zná tajemství obchodu a bankovnictví od základu, bude to stačit, aby ji to v následujících měsících ochránilo?
Gedera, jediného syna šlechtického rodu, spíše než válka zajímá filozofie. Jako voják za moc nestojí a ve válečných hrátkách mocných je pouhou figurkou. Nikdo, ani on, však netuší, co z něj udělá bitevní vřava. Hrdinu nebo padoucha? I malí lidé dokázali velké věci a Geder rozhodně není malý.
I padající oblázek může strhnout lavinu. To, co původně mělo zůstat nevýznamnou letní šarvátkou mezi Svobodnými městy a Odříznutým trůnem, se začíná vymykat kontrole. Z mraků historie se vynořuje nový hráč, temné síly rozdmýchávající plameny, jež strhnou celý kraj na „dračí cestu“ – cestu k válce.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Píseň ledu a ohně G. R. R. Martina bezesporu v posledních letech hýbe fantastickým světem a nemalou měrou se na její popularitě jistě podepsal i seriál Hra o trůny, jenž trhá žebříčky sledovanosti. Subžánr hrdinské fantasy, to však není pouze Martin, ale najdeme zde i řadu dalších neméně dobrých autorů (Rothfuss, Sanderson, či Ryan). Do této společnosti nyní přichází i Daniel Abraham s prvním dílem chystané pentalogie Mince a Dýka, jenž vychází u nakladatelství Laser-books pod názvem Dračí cesta.

Autor nové fantastické ságy na tomto poli rozhodně není žádným nováčkem a je dobře známý i českým čtenářům, mimo jiné i díky sérii Kvartet vysoké ceny, jež vychází stejně jako Dračí cesta u Laser-books. Kromě něj má však Abraham také na svědomí grafický román Hra o trůny a sci-fi sérii Expanze, kterou ovšem napsal pod pseudonymem James S. A. Corey. Nyní se pouští do zbrusu nové série, která by snad alespoň vzdáleně mohla konkurovat právě Písni ledu a ohně. Jak ovšem tento zkušený autor obstojí v tvrdé konkurenci? A není blurb G. R. R. Martina na obálce pouze marketingovým ta­hem?

Ostatně, Martin zde není zmiňován náhodou, je Abrahamovým dlouholetým přítelem a jejich dvě ságy nesou řadu společných znaků. Oba tak mají daleko blíže k historickým románům než k fantasy, jejíž prvky se zde sice nachází, ale nezastávají tak podstatnou roli, jako je v tomto žánru běžné. Z česko-slovenských zástupců podobného stylu můžeme zmínit například Juraje Červenáka a jeho Kapitána Bathoryho, jenž sice není tak epický jako tyto dvě zmíněné série, ovšem využívá stejných principů. Otázkou však zůstává, jestli se Abrahamovi podaří vystoupit ze stínu slovutného G. R. R. Martina a dokáže se svou sérií čtenáře zaujmout….

CELOU RECENZI NAJDEŠ NA WEBU
FANTASYA.CZ


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..