Dan Slott – Tony Stark: Iron Man #1

0

Iron Man. Postava, která v podstatě nastartovala filmové Marvel univerzum, patří po právu k nejoblíbenějším komiksovým hrdinům současnosti. A i když nás  Tony Stark v rámci MCU již opustil, v komiksech žije dál. I díky tomu se můžeme pustit do jeho vlastní komiksové série, kterou si pro nás připravilo Nakladatelství CREW. Dámy a pánové, Tony Stark – Iron Man: Muž, který stvořil sám sebe přichází….

Za nejnovější sérií z Marvel univerza stojí ostřílený komiksový scénárista Dan Slott. Toho měli fanoušci dlouhá léta spojeného s jiným marvelovským hrdinou – Spider-Manem. Nyní však přišel čas přátelského pavouka vyměnit za excentrického miliardáře s geniální myslí Tonyho Starka. Díky CRWI se tak můžeme ponořit do úvodní epizody 19 dílné série (4 knihy) točící se okolo tohoto oblíbeného hrdiny.

Rozhodně však nečekejte návrat ke kořenům, či odhalování Iron Manova originu. Slottova série tak spadá do dnešního klasického mainstreamu, který samozřejmě staví na známých faktech, do minulosti však příliš nehledí a soustředí se čistě na aktuální témata a problémy. Což je ostatně krásně vidět na úvodním čísle Iron Manovi série, na kolik vám však tento mindset bude vyhovovat již nechám na vašem uvážení…

A co si tedy pro nás vlastně Dan Slott připravil? Po příběhové stránce samozřejmě nemůžeme očekávat zázraky. Přeci jen se jedná o začátek série a tak je vše více méně na začátku. Na druhou stranu se autor s ničím extra nemaže a tak na scénu mimo jiné přichází i mofrující Iron Man bojující s monstrózním drakem Fin-Fang-Foomem. Nezdolný drak je však pouhou zástěrkou pro odvedení Starkovi pozornosti, aby mu někdo mohl ukrást tajná firemní data…

Kdyby vám to náhodou nestačilo, tak na scénu přichází i Machine Man! Gauntlet! Wasp! Sunset Bainová! Arno Stark! Či Manticore. Tím se dostáváme i k hluboce deprivovanému War Machineovi a robotce Jocastě. Pomyslnou třešničkou na dortu je neustálé řešení diskriminace robotů a toho jak se k nich “máme” chovat. Toto téma je na jednu stranu opravdu moderní, na straně druhé však Dan Slott v tomto ohledu zbytečně tlačí na pilu. A tak místo aby vás toto téma donutilo se nad něčím zamyslet, bude vás vyloženě štvát.

Právě toto neustále přetřásání “naprosto zbytečného tématu” totiž na sebe v průběhu celého komiksu zbytečně strhává pozornost a odvádí vás od samotného příběhu. Ten není navíc kdo ví jak promyšlený a zatím mu chybí určitá konzistentnost. Na druhé straně, jsem zatím na samém počátku série. Přesto se však nedá ubránit pocitu, že by nám měl Iron Man nabídnout trochu víc. 

Celkový dojem pak nezachrání ani kresba Valeria Schitiho. Ten zde sice odvádí naprosto profesionální práci, výsledek však nikterak nevybočuje z průměru a nedává vám žádný pocit výjimečnosti. A právě to platí pro celého Iron Mana. V zásadě se nejedná o špatný komiks, zároveň je však  průměrný takřka po všech stránkách a nenabízí nic, kvůli čemu bychom si jej měli zapamatovat. Otázkou tedy je, zda to v případě nejoblíbenějšího hrdiny Marvel univerza současnosti není trochu málo….TONY STARK: IRON MAN #1 – MUŽ, KTERÝ STVOŘIL SÁM SEBE
SCÉNÁŘ: DAN SLOTT
KRESBA: VALERIO SCHITI, MAX DUNBAR, G. H. LIM
PŘELOŽIL: ŠTĚPÁN KOPŘIVA
VYDAL: CREW
ROK: 2020
STRAN: 132
ORIG. NÁZEV: Tony Stark – Iron Man #01: Self-Made Man
ISBN: 978-80-7449-853-4

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..