Dan Simmons – Páté srdce

0

ANOTACE:
V roce 1893 se slavný detektiv Sherlock Holmes a spisovatel Henry James vydávají do Ameriky, aby rozluštili záhadu svázanou se sedm let starým úmrtím Clover Adamsové, manželky váženého historika Henryho Adamse (jehož rodina dala Spojeným státům dva prezidenty).
Podle všeho se za údajnou Cloveřinou sebevraždou skrývá mnohem více, než by se na první pohled zdálo. A dokonce by se mohlo jednat o násilný čin související se záležitostmi státního významu.
Tou dobou se Holmes právě nachází uprostřed tříletého období po událostech u Reichenbašských vodopádů, během něhož ho Londýňané považují za mrtvého. Holmes svou smrt předstíral, neboť pomocí vlastních dedukčních schopností dospěl k závěru, že je pouhou fiktivní postavou.
Tohle zjištění pro Henryho Jamese představuje celou řadu dalších problémů: je-li jeho spoluvyšetřovatel pouhým dílem fikce, co to dělá z něj? A co si má mistrovský vypravěč počít se zlověstnou silou – nesoucí možná jméno Moriarty –, která je nejspíš ze stínů všechny ovládá?

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Sherlock Holmes bezpochyby patří k nejvýznamnějším literárním postavám moderní literatury. Není proto divu, že přinést nějaký ten kousek z jeho rozsáhlého univerza láká spisovatele po celém světě. Mnohdy jsou výsledky jejich práce značně rozporuplné, avšak dají se najít i výjimky, které svou kvalitou ční nad ostatními. Vzpomenout můžeme například Lyndsay Faye a její Prach a stín. K této talentované autorce se nyní přidává i legenda sci-fi žánru Dan Simmons, jenž fanouškům přináší neotřelé Páté srdce.

big_pate-srdce-sbr-304720Dan Simmons rozhodně není českým čtenářům neznámý. Ostatně jeho portfolio českých překladů čítá na třicet knih. Nejznámější z nich jsou patrně Kantos Hyperionu a Hladové hry. Není to však pouze sci-fi, na které se autor zaměřuje, jeho tvorba je daleko rozmanitější. Vedle sci-fi tak nalezneme i horory, popřípadě detektivky. A právě do poslední zmíněné kategorie spadá i nejnovější kniha nakladatelství Mystery press, Páté srdce. To je navíc jedinečné i v tom, že právě touto knihou rozšířil Simmons dlouhou řadu pokračovatelů A. C. Doyla.

Pokud však očekáváte další tradiční příběh, ve kterém se setkáte s legendárním detektivem a jeho pravou rukou Dr. Watsonem, budete možná malinko překvapeni. Simmons se rozhodl celou knihu pojmout zcela odlišným stylem, která se běžným sherlockovským příběhům vymyká prakticky po všech stranách.

Samozřejmě zde nalezneme klasickou detektivní zápletku, která se line napříč celou knihou, největší kouzlo této knihy však nalezneme úplně někde jinde. Simmons se totiž rozhodl Páté srdce do značné míry pojmout, jako oslavu Doylova díla. Kniha je doslova protkána odkazy na předchozí knihy o Sherlocku Holmesovi. Což ocení právě Holmesovi znalci, my ostatní budeme bohužel ochuceni o tyto drobné detaily, které ještě umocňují celkový dojem z knihy.

Samotný příběh je zasazen do roku 1893, kdy se Sherlock Holmes vydává za oceán, aby odkryl tajemství smrti Clover Adamsové, která zemřela před sedmi lety. Udajně se jednalo o sebevraždu, za jejím úmrtím se však skrývá mnohem víc. Odkrýt pravdu však Holmesovi tentokrát nepomůže Dr. Watson, jak by většina z nás předpokládala. V Simmonsově verzi jej nahradil Henry James, další významná literární a historická postava. Spojení těchto dvou velikánů by tak mohlo vést k úspěšnému vyřešení případu…

635623770649444386-phxdc5-6jp67io2zv815did10i-originalSimmons se navíc výborně vykroutil z údajné smrti Sherlocka Holmese. To  podpořil Holmesovým tvrzením, že ve skutečnosti není živý, ale jedná se o literární postavu. Díky tomu dostává celý příběh i lehce odlehčený ráz a čtenář tak mnohdy neví, co je míněno vážně a co lehká nadsázka. S tím je spojené i použití dobových reálií. Čtenáři se tak mohou těšit na dlouhou řadu historických postav v čele s Thedore Roosveltem, Rudyardem Kiplingem, Markem Twainen a dalšími. Pomyslnou třešničkou na dortu jsou pak postavy literární. Autor tak své čtenáře rozhodně nešetří a prakticky z každé strany je vidět, jak pečlivě se Dan Simmons na toto dílo připravoval.

S tím však souvisí i největší zápor knihy. Detaily, kterými nás autor zahrnuje, jsou na jedné straně naprosto fascinující, na straně druhé jich však po čase začíná  být přespříliš. V určitých pasážích tak bude hrozit, že se budete modlit, aby se příběh posunul zas o kousek dál. Pátému srdci by tak rozhodně nezaškodilo menší proškrtání. Optimální délka by byla kolem 400 stan, kdy by zůstalo zachováno dostatek detailů a zároveň by dostal celý příběh větší spád.

Jako celek však působí Páté srdce opravdu skvělým dojmem. Výbornou grafickou úpravou počínaje a originálním příběhem konče. Pochvalu si zaslouží i překladatelka Alžběta Lexová, které se podařilo perfektně zachytit ducha sherlockovských příběhů, i Ameriky konce 19. století. Dan Simmons tak v této knize opět ukázal, proč patří mezi opěvované autory, kteří si plně zaslouží naší pozornost. Především se však jedná důstojnou poctou Arthuru Conanu Doylovi a jeho dílu.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply