Dan Abnett – Aquaman 5: Zlomená koruna (Rebirth)

0

Už dávno neplatí, že Aquaman je za pouhého otloukánka, jenž je zde více méně do počtu. V rámci Znovuzrození hrdinů DC patří k nejvýraznějším postavám a jeho série se bezpochyby řadí k těm nejlepším, které nám “rebirth” zatím nabídl. Nyní navíc přichází čas na jeden z prvních vrcholů série, v Atlantidě se totiž vzdouvá vlna revoluce. Koruna musí padnout… a král spolu s ní!

Ačkoliv u nás nemá Aquaman tak pevnou pozici, jako například Batman, v rámci Znovuzrození se pro BB Art stal trefou do černého. Vděčit za to můžeme především Danu Abnettovi, jenž má tuto sérii na svědomí. Tento vynikající scénárista si s Aquamanem skvěle rozumí a výsledkem je tak vskutku povedená série, které nechybí akce, napětí i řada překvapivých zvratů. Zkrátka vše, co byste od kvalitní mainstreamové řady očekávali. A ani aktuální novinka v tomto ohledu nijak nezaostává za svými předchůdci. Tedy alespoň její hlavní část…

Aktuální novinka, jenž u nás vychází s podtitulem Zlomená koruna, se dá rozdělit v podstatě na dvě části. Úvodní Zlomená koruna navazuje přímo na děj z předchozích dílů série a dále rozvíjí příběh, který si pro nás Dan Abnett připravil. A je to právě tento díl, ve kterém se dočkáme jednoho z prvních vrcholů série. Atlantský odboj se pod Aquamanovým vedením začíná formovat a neodvratný střet s příznivci proradného krále Ratha se blíží. 

Finální střet se samozřejmě řádně epický a tak se fanoušci mají skutečně na co těšit. To je ostatně podpořené i povedenou kresbou Riccarda Federiciho, jenž obstaral grafickou podobu tohoto příběhu.Ta se drží podobného stylu, jako v předchozích knihách, tedy klasický “líbivý” mainstream, který rozhodně neurazí. On se vlastně celý tento příběh řadí k velice povedeným kouskům. Ano, sem tam vám bude možná něco trochu unikat vzhledem k napojení na jiné “rebirth série”, ve výsledku zde ale všechno funguje na výbornou a fanoušci “Krále moří” budou nadšeni.

Bohužel po Zlomené koruně přichází menší vystřízlivění v podobě příběhu V sevření koruny, který má na svědomí Phillip Kennedy Johnson. Ten má dva zásadní problémy. Tím prvním je fakt, že tento příběh nikterak nenavazuje na předchozí děj, což bezpochyby nejednoho čtenáře může zklamat. Obzvláště když přihlédneme k samotnému konci Zlomené koruny. Je však třeba říct, že samotná zápletka určitě není vyloženě špatná, jen je zde spíše pro pobavení a osobně bych tento “Annual” zařadil do jiné knihy a pokračoval zde v hlavní příběhové linii. 

To však není ten nejzásadnější problém, který V sevření koruny má. To proč zde tuto jednohubku vůbec zmiňuji je její kresba. Tu tentokrát obstaral Max Fiumara, jenž se například podílel i na u nás vydaných Star Wars: Válka na Shu-Torunu, Konec her. Avšak zatímco Star Wars v jeho podání dopadly relativně bez problémů, Aquaman je naprosto katastrofální. Nevím zda se Fiumara jen snažil něčím odlišit, či je problém někde jinde, jisté je, že jeho kresba v tomto příběhu je mírně řečeno strašná. Tedy minimálně obličeje. Ty zde Fiumarovi opravdu vůbec nešli a tak díky jeho kresbě mnohdy postavy nepřipomínají ani sebe sama, ale spíše jen jakési karikatury.

Většinou kresbu příliš nehodnotím, ostatně právě ta je především o osobních preferencích a vkusu. U tohoto Annualu mi to však nedá. Obzvláště když se ohlédneme o pár stran zpět, kde vyčnívají nádherné detailní panely Riccarda Federiciho. Fiumarova kresba je tak pro mě jedním z největších zklamání za poslední dobu a po pravdě řečeno mi hodně narušila celkový dojem z této knihy. Naštěstí je hlavní část knihy, a tím i rozšíření Abnettova příběhu, již tradičně na velice vysoké úrovni a patří k tomu nejlepšímu co “rebirth” nabízí.AQUAMAN #5: ZLOMENÁ KORUNA
SCÉNÁŘ: DAN ABNETT, P. K. JOHNSON
KRESBA: R. FEDERICI, M FIUMARA
PŘELOŽIL: PAVEL MAŘATA
VYDAL: BB ART
ROK: 2020
STRAN: 128
ORIG. NÁZEV: Aquaman #05: The Crown Comes Down
ISBN: 978-80-7595-362-9

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..