Dan Abnett – Aquaman 4: Na dně (Rebirth)

0

 

ANOTACE:
Král je… mrtev?
Následkem šokující vraždy krále Atlantidy Arthura, kterého svět znal jako člena Ligy spravedlnosti Aquamana, se život v podmořském království radikálně proměnil. Atlantskou policii nahradili někdejší teroristé, velkou část teritoria drží pod kontrolou mafie a král Rath, který je odhodlaný učinit Atlantidu tak velkou, jak v minulosti ještě nikdy nebyla, má k dispozici arzenál smrtících zbraní a zacílil jej na svět na pevnině.
Ale atlantskými slumy v hlubinách, kam slunce nedosáhne, se začínají šířit zvěsti o rebelovi. O podivně povědomém hrdinovi, k němuž se připojila tajemná a mocná žena jménem Delfína, a který se stane klíčovým hráčem spiknutí předznamenávajícího občanskou válku! A když zvěsti o návratu krále Arthura dosáhnou i na souš, přísahá lady Mera ze svého exilu, že ho najde. Liga spravedlnosti jí však pomoct nedokáže. Otevře jí cestu do Atlantidy Mladý titán Tempest? A zjistí, zda je „Aquaman“ opravdu tím, kým se zdá být?

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Král je…mrtev? Ať žije král! Po turbulentních událostech z předchozího dílu přichází Dan Abnett s dalším příspěvkem do Aquamanova univerza, jenž fanoušky krále Atlantidy rozhodně nezklame. Jak se s informací o smrti Arthura vypořádá lady Mera a co to znamená pro všechny obyvatele podmořského království? Na to se nám bude Dan Abnett snažit odpovědět v nejnovějším Aquamanově přírůstku v rámci Znovuzrození hrdinů DC, jenž vychází u nakladatelství BBart, tentokrát s podtitulem Na dně.

Už dávno neplatí, že Aquaman je za pouhého otloukánka, jenž je zde více méně do počtu. V rámci Ligy spravedlnosti sice zatím zrovna nezáří, to ostatně v rámci této řady prakticky nikdo, avšak jeho vlastní “rebirthová” série se vcelku záhy vyhoupla mezi vůbec to nejlepší co nám “Znovuzrození” nabízí. Dan Abnett si zkrátka s Aquamanem skvěle rozumí a i aktuální novinka je toho krásným důkazem.

Závěr předchozí knihy byl bezesporu menším překvapením. Ostatně, jak často autoři zabíjejí hlavní hrdiny celé série? Dan Abnett se toho však evidentně nebál a tak jsme se na konci Koruny Atlantidy dočkali vraždy samotného Aquamana. Zde si dovolím jeden spoiler, ale pravděpodobně nikdo z čtenářů ve skutečnosti nevěří, že je Aquaman mrtvý. Ano, hádáte správně Arthur skutečně přežil, přesto je zajímavé sledovat, jak se Abnettovi podařilo ze všeho vybruslit a nutno říct, že jeho řešení nepostrádá určitou eleganci a rozhodně má hlavu a patu.

Skutečný král Atlantidy je tak údajně mrtev a na trůn usedá zlotřilý Rath, jenž je odhodlaný učinit z Atlantidy nejmocnější říši na celé Zemi a nebojí se k tomu použít všechny dostupné prostředky. Naštěstí jsou zde stále tací, kteří s Rathovým směřováním podmořského království nesouhlasí a neváhají se sdružit do odboje. Zatím pouze v hlubinách, tam kam slunce nedosáhne, avšak když se začínají šířit zvěsti o novém rebelovi, nastává čas postavit se otevřeně na odpor. Sama Atlantida se tak záhy ocitá na prahu občanské války…

Aquaman za svůj úspěch v rámci Znovuzrození vděčí vcelku pochopitelně především Danu Abnettovi, jenž umí s touto postavou skvěle pracovat. Aquaman v jeho podání nabízí skvělé akční příběhy, které navíc perfektně fungují. I díky tomu tak nemáte pocit, že celá série přešlapuje na místě, ale hlavní dějová osa se neustále posouvá kupředu. Ostatně, stačí si vzpomenout, co všechno se v rámci čtyř u nás vydaných knih již událo a kam se od té doby Aquaman posunul. A věřte, že to rozhodně není pravidlem, takový Batman, či Liga spravedlnosti by mohli povídat.

Dalším, neméně důležitým prvkem je fakt, že se autor zbytečně neplácá v minulosti a nehrne na čtenáře odkazy z Aquamanovi historie a předchozí události, jako tomu je u ostatních sérií. I díky tomu jsou Aqumanova dobrodružství v Rebirthu oproti některým svým kolegům, úžasně konzistentní a velice přístupná i pro nové čtenáře. Když k tomu přidáme fakt, že si Abnett na nic nehraje a nesnaží se nás za každou cenu ohromit, dostáváme do rukou sérii, která šlape jako po drátkách. A aktuální kniha je toho opět krásným důkazem.

Čtvrtá kniha přímo navazuje na události z předchozího dílu a dále tak rozvíjí příběh, v němž “přišel” Aquaman o život a Rath se dostal k moci. Dan Abnett tak dále rozvíjí hlavní příběhovou linii, která je bezpochyby jedním z největších lákadel této série. Samotný příběh má totiž hlavu a patu, nesnaží se zabředávat do přílišných složitostí, či dějových odboček, ale především plyne příjemným tempem kupředu. Zkrátka perfektní ukázka kvalitního superhrdinského mainstreamu, který své fanoušky rozhodně nezklame.

Když k tomu připočteme i vynikají a hodně líbivou kresbu stoupající hvězdy Stjepana Šejiće stává se ze čtvrtého Aquamana záležitost, kterou byste si rozhodně neměli nechat uniknout. Rozepisovat se zde více o Šejićově kresbě patrně nemá význam. V poslední době u nás tomuto autorovi vyšla celá řada komiksů, kde jsme si jeho nezaměnitelného kresebného stylu mohli užít dosyta. K tomu se však váže i jedna z mála výtek, kterou mohu k Aquamanovi mít. Šejićova kresba je sice hodně líbivá, avšak když porovnáte pár jeho komiksů mezi sebou rázem zjistíte, že jsou jeho ženské postavy snadno zaměnitelné a prakticky tak vypadají jedna jako druhá. Mera si tak může klidně hodit epizodní roličku v Sunstone a nikdo by to nepoznal.

To je však jediné menší povzdechnutí za jinak vynikajícím komiksem, který opět potvrzuje jedinečnou Aquamanovu kvalitu. I nadále tak tato série patří mezi vůbec to nejlepší co nám Znovuzrození hrdinů DC přineslo a troufám si tvrdit, že ještě nějakou dobu sem patřit bude. Od Dana Abnetta nás totiž čekají ještě minimálně dvě knihy z této série, takže je rozhodně na co se těšit. Pomyslnou třešničkou na dortu je pak i speciální česká variantní obálka od Miroslava Schönberga. Pokud tedy patříte mezi fanoušky, kteří se pustili do sbírání českých obálek u Znovuzrození, nyní máte možnost sáhnout i po Aquamanovi…


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..