Dan Abnett – Aquaman 2: Black Mantova pomsta (Rebirth)

0

 

ANOTACE:
Jeho jméno zní Arthur a je králem Atlantidy, vládcem oceánů a zakládajícím členem Ligy spravedlnosti. Je jedním z největších hrdinů, jaké kdy svět poznal. Je to Aquaman… …a jediný muž nyní hodlá zničit celý jeho svět.

Muž, který má srdce černější než ta největší mořská hlubina. Maskovaný terorista Black Manta zasvětil celý svůj život snaze o Aquamanovu smrt. Nyní se může jeho velkolepý plán pomsty konečně dát do pohybu. Hodlá pustit ze řetězu nezastavitelnou bestii, aby zničila vše, co žije pod hladinou… i nad ní. Chopí se velení podmořské armády, aby rozpoutal boj a vraždění. Do krvavé války poštve proti sobě dva mocné národy, Atlantidu a Ameriku.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Když nám u příležitosti vstupu Aquamana na plátna kin přineslo nakladatelství BB Art jeho úvodní book rebirthové série, jednalo se vskutku o příjemné překvapení. Akce, fungující příběh, líbivá kresba – zkrátka opravdu povedený mainstream. Nyní o necelého půl roku později přichází Dan Abnett s druhou knihou, která má šanci navázat na úspěch prvního dílu. Podaří se však autorovi udržet nastavenou laťku, nebo nás čeká sešup jako v případě řady sérií, které nám přineslo Znovuzrození hrdinů DC? Black Mantova pomsta je zde!

Původně se sice mohlo zdát, že to Aquaman u nás nebude mít vůbec jednoduché, avšak už úvodní book naznačil, že tahle série by mohla patřit k tomu nejlepšímu, co u nás rebirth nabízí. Dan Abnett je zkrátka ostřílený scénárista, který moc dobře ví, co dělá, a tak u Aquamana v podstatě vsází na jistotu. Přináší jednoduchý, ale naprosto fungující příběh, jenž baví od začátku až do konce. A již teď mohu prozradit, že i Black Mantova pomsta pokračuje ve šlépějích prvního dílu. Aquaman nám tak opět vystrkuje růžky a rázem se řadí po bok Flashe a Batman Detective Comics, kteří u nás v rámci rebirthu svou kvalitou vládnou.

V úvodní knize série začal Abnett splétat příběh, v němž se Arthur, král Atlantidy, vládce oceánů a zakládající člen Ligy spravedlnosti, snaží konečně sblížit svět suchozemců s říší pod hladinou. Jeho snaha však vcelku záhy vzala za své a místo očekávaného míru stojí oba světy na pokraji nevyhnutelné války. A i když se Aquamanovi podařilo nejhorší krizi odvrátit, moc klidu si rozhodně neužije. Již teď totiž maskovaný terorista Black Manta spřádá další plán, jak Aquamana jednou provždy zničit. A ani tentokrát se nezastaví takřka před ničím. Hodlá totiž pustit ze řetězu nezastavitelnou bestii, aby zničila vše, co žije pod hladinou… i nad ní.

Jak již bylo řečeno, Dan Abnett pokračuje v nastoleném trendu z předchozí knihy a čtenářům tak v aktuální knize, která obsahuje sešity série Aquaman (Rebirth) #7–15, předkládá příběh plný akce, osobních problémů a příběhových zvratů, které vás nenechají jen tak vydechnout. Ano, sem tam sice sklouzáváme k lehké naivitě, Abnettovi se však podařilo více méně vše udržet na uzdě, a my tak opět dostáváme slušný superhrdinský mainstream, který si rozhodně na nic nehraje, naopak ale nabízí více než slušnou porci zábavy, což se o všech knihách ze Znovuzrození rozhodně říct nedá.

Jediná menší výtka tak opět míří k faktu, že se scénárista příliš nesnaží objasňovat věci z minulosti Aquamana, ale sází na to, že čtenáři mají „načteno“, což je v našich podmínkách možná maličko problém. Zkrátka specifikum úzkého trhu funguje i zde a čtenáři se na tento malý neduh chtě, nechtě musí připravit. Naštěstí těch odkazů v komiksu není tolik, aby to i českému čtenáři zcela zkazilo celkový dojem. Zde však budou mít nespornou výhodu ti čtenáři, kterým nedělá problém číst v angličtině. Ti totiž mohou sáhnout po předchozí sérii z runu New52 a doplnit si vzdělání.

Pochvalu si naopak tentokrát rozhodně zaslouží kresba, která je daleko soudržnější, než tomu bylo u úvodní knihy. Přechody mezi jednotlivými sešity, které kreslil někdo jiný, nyní tolik neruší, což bez pochyby nemalou dopomáhá celkové dynamice příběhu. Jinak se stále jedná o klasický líbivý mainstream, který rozhodně neurazí.

Dan Abnett tak opět dokázal, že je více než zkušeným scénáristou a moc dobře ví co s Aquamanem dělá. Samotný příběh pokračuje ve šlépějích úvodní knihy a nese se v klasickém superhrdinském duchu, kdy sice nepřináší výraznější inovace, rozhodně však dobře funguje a především pak baví od začátku do konce. A tak by to mělo být. Pro někoho možná trochu překvapivě, ale rozhodně po právu se Aquaman řadí k tomu nejlepšímu, co u nás v rámci Rebirthu vychází.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..