Ďábelský profesor a Citadela času

0

Ďábelský profesor ukradl neocenitelné poklady, jako je Mona Lisa nebo Rosettská deska, a ukryl je ve své citadele. Vydejte se společně se svými spoluhráči do jeho sídla a zachraňte některé z nejslavnějších světových pokladů v nové kooperativní hře pro 2-4 hráče, která vychází v kompletním českém vydání u společnosti Blackfire, pod názvem Ďábelský profesor a Citadela času.

Aktuální česká novinka patří k relativně novým hrám. Na trh se dostala v průběhu loňského roku díky  společnosti Fun Forge, z jejichž dílny pochází například i nedávno vydaný Dice Forge, či zenové Tókaidó. Na svědomí ji má zkušené duo Brett J. Gilbert a Matthew Dunstan, kteří stojí za hrami jako Elysium, či u nás vydaná Costa Rica a Fantastic Park. Na rozdíl od těchto her, však Citadela času spadá mezi stále populárnější kooperativní hry. Pokud tedy toužíte po skvělém zážitku a baví vás spolupráce s ostatními hráči, je aktuální novinka právě pro vás.

Grafika, která potěší

Již na první pohled nás zaujme pohledná čtvercová krabice s povedenou ilustrací trezoru. Ostatně celková grafika této hry patří skutečně k povedeným a je pastvou pro oči, o čemž se můžeme přesvědčit ihned při pohledu dovnitř. Krabice ukrývá velký herní plán, kterému vévodí velké hodiny. Jelikož čas hraje v této hře velice důležitou roli. Kromě nich zde najdeme i půdorys profesorova domu, ze kterého se budeme snažit zachránit jednotlivé poklady.

Kromě herního plánu zde najdeme celou řadu dalších komponent. Od nejrůznějších žetonů pokladů a spínačů, přes dřevěné komponenty znázorňující dveře, herní kostky, až po 6 figurek postav a 42 herních karet. Vše má naprosto ukázkové zpracování, které je podpořené povedenou grafikou. Někoho snad může zamrzet absence plastových figurek postav, které by této hře bezesporu slušely, na druhou stranu plast nemusí být úplně vše a kartonové figurky s podstavci plně dostačují. Za co je však potřeba autory pochválit je samotný insert hry. Ten rozhodně patří k povedenějším, kdy má zde každá komponenta své místo, což jednak usnadňuje přípravu hry a druhak zabraňuje poškození jednotlivých komponent. Z tohoto zpracování by si někteří vydavatelé mohli bezesporu vzít příklad.

Nyní se však již podívejme na samotnou hru. Ta rozhodně nepatří k nejsložitějším a vcelku v pohodě ji zvládnete i s dětmi. Tomu ostatně odpovídá i herní doba, která se pohybuje okolo 45 minut. Díky všem těmto aspektům se z Ďábelského profesora a Citadely času stává vcelku ideální rodinná hra, která bude bavit jak dítka okolo 8 let, tak jí nepohrdnou ani náročnější a zkušenější hráči.

Všichni táhnou za jeden provaz

Jak již bylo řečeno, úkolem hráčů v této hře je zachránit čtyři různé poklady dříve, než je ďábelský profesor stihne ukrýt ve své tajné komnatě. Zní to vcelku jednoduše, avšak nenechte se mýlit. Profesorova citadela je chráněna nejrůznějšími pastmi a zabezpečovacími zařízeními, se kterými se budete muset vypořádat. Zároveň je zde samotný profesor, který vám rozhodně žádný poklad nenechá zadarmo. Honba za poklady může tedy začít a věřte, že mnohdy se bude jednat o pořádnou výzvu.

Na začátku hry si každý hráč vybere jednu z pěti postav, které mají zvláštní dovednosti a akční karty. Po přípravě herního plánu a rozmístění nástrah a pokladů může hra začít. V jednotlivých tazích se hráči tradičně střídají. Kdy každý tah má hned několik fází. Nejdříve odhalíte dvě akční karty ze svého balíčku, z nichž jednu budete moci posléze i použít. Následně provedete až tři akce  (pohyb, odemčení dveří, přepnutí spínače, záchrana pokladu) a můžete zahrát i jednu akční kartu. Na závěr svého tahu hodíte kostkami, které určují aktivity vašeho nepřítele a posouvají čas na hodinách, které znázorňují kolik času vám ještě zbývá na záchranu toho, či onoho pokladu. Aktivit, které může profesor provádět je hned několik. Zpravidla se bude pohybovat, zapínat spínače zabezpečovacího zařízení, potažmo zamykat dveře. Pokud vás navíc náhodou někde potká, okamžitě vás vyhodí ze svého domu. Po odehrání všech těchto kroků přichází na řadu další hráč.

Aby se vám povedlo některý ze vzácných pokladů zachránit, budete muset povypínat jednotlivé spínače zabezpečovacího zařízení, které ho chrání. Jaké to jsou, je vždy uvedeno přímo na žetonu pokladu. Na něm je uveden i čas, který na jeho záchranu máte a věřte, že právě čas bude společně s ďábelským profesorem váš největší nepřítel. Spolupráce jednotlivých hráčů je tak nevyhnutelná. Jinak totiž prakticky nemáte šanci na úspěch. Hra končí ve chvíli, kdy se vám podaří zachránit čtyři poklady dříve, než profesor stihne stejný počet “památek” ukrýt do své tajné skrýše.

Věřte však, že tento úkol rozhodně nebude jednoduchý. Jednak na záchranu pokladů máte vždy omezený počet času a druhak vstupuje do hry náhoda v podobě kostek. Díky nim se může i zdánlivě skvěle rozehraná partie změnit během pár okamžiků doslova v noční můru. I přes veškerou snahu se vám tak může stát, že vaše snaha bude odsouzena k nezdaru. Prvek náhody je zde sice relativně silný, můžete jej však silně ovlivnit vaším počínáním. Je jen na vás nakolik efektivně budete využívat své speciální schopnosti a zároveň co nejlépe plánovat a spolupracovat s ostatními hráči. Věřte, že bez toho se u této zdánlivě jednoduché hry rozhodně neobejdete.

Závěrem

Ačkoliv zde obsažená náhoda nemusí vyhovovat úplně všem, zároveň se jedná i o prvek, který zajišťuje perfektní znovuhratelnost. Díky různému rozmístění jednotlivých pokladů i zabezpečovacích prvků a především pak díky samotným kostkám, bude každá partie zcela jiná. Díky tomu se nemusíte bát, že se vám tato hra skutečně brzy ohraje.

Ďábelský profesor a Citadela času patří do rodiny moderních kooperativních her, které spojují atraktivní vizuál, se zajímavými herními mechanikami, které zaujmou jak nováčky, tak ostřílené hráče. Oproti celé řadě konkurentů navíc přináší relativně jednoduchá pravidla, díky čemuž se z této hry může stát ideální kousek na chvíle strávené s rodinou, či přáteli.

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..