D. M. Pulley – Mrtvý klíč

0

ANOTACE:
Rok 1978. Nad největší clevelandskou bankou, která spravuje peníze nejvlivnějších obyvatel města, se vznáší podezření z obrovských účetních podvodů souvisejících s bezpečnostními schránkami.
Neviditelná kancelářská myška Beatrice se shodou náhod dostane ke všem indiciím potřebným k odhalení obrovské sítě plné korupce, lží a krádeží zasahující do nejvyšších špiček městské hierarchie.
Kdo jiný než dívka, jejíž jméno nikdo ani pořádně nezná, by mohl správně naložit s univerzálním „mrtvým klíčem“ ke všem schránkám a tajemstvím ukrytým uvnitř?

Rok 1998. Ambiciózní stavební inženýrka Iris dostane za úkol zakreslit plány budovy banky, která byla za záhadných okolností zavřena před dvaceti lety.
Interiér budovy připomíná časovou kapsli. Nábytek, dokumenty i veškeré vybavení zůstaly na svém místě, jako by se zaměstnanci měli každou chvíli vrátit. Když Iris v zásuvce stolu objeví záhadný klíč, myslí si, že ji čeká pouhé vzrušující dobrodružství.
Netuší, že právě roztočila smrtící kolotoč událostí, které vzápětí naberou prudký spád…

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Předvánoční knižní trh se rozjíždí na plné obrátky a nakladatelství začínají chrlit jeden “bestseller” za druhým. Jedním takovým je i novinka z nakladatelství Mystery Press americké  spisovatelky  D. M. Pulley – Mrtvý klíč. Ta se může honosit oceněním  Amazon Breakthrough Novel Award. Dokáže však tento oceňovaný thriller zaujmout i české čtenáře, nebo na nás čeká jen další výkřik do tmy?

pulley-mrtvy-klic-obalka-frontJak už je u Mystery Press vcelku dobrým zvykem, s D. M. Pulley jsme zatím neměli možnost se v českém překladu setkat. Ostatně není to ani velkým překvapením, Mrtvý klíč je totiž její literární prvotinou. Ta má však rozhodně má co nabídnout a nic neztrácí ani v porovnání s daleko věhlasnějšími autory. Pokud však budete hledat bližší informace o samotné autorce, patrně trochu narazíte. Pulley má ráda své soukromí a tak se, stejně jako řada dalších spisovatelů, skrývá za falešným jménem. To však nijak nevadí tomu, abychom si její příběh užili naplno.

Mrtvý klíč je navíc do jisté míry inspirován zážitky samotné autorky. Ta pracuje jako stavební inženýrka a během průzkumu opuštěné budovy clevelandské banky objevila podzemní trezor s nevyzvednutými bezpečnostními schránkami. A právě tento podzemní trezor se stal ústředním motivem jejího literárního debutu.

Autorka kolem něj splétá dvě dějové linie. V té první se ocitáme v roce 1978, kdy nad největší clevelandskou bankou visí podezření z obrovských podvodů. Tyto události sledujeme očima mladičké Beatrice, která právě do banky nastoupila a shodou okolností se dostane k informacím, které mohou ohrozit nejen samotnou banku, ale především její život…

V druhé dějové linii se blížíme více do současnosti, konkrétně roku 1998. Zde sledujeme ambiciózní stavební inženýrku Iris (paralela se samotnou autorkou), jenž dostane za úkol zakreslit plány budovy banky, která byla za nejasných okolností ze dne na den uzavřena před dvaceti lety. Interiér budovy je prakticky nedotčený, nábytek, dokumenty i veškeré vybavení zůstaly na svém místě, jako by se zaměstnanci měli každou chvíli vrátit. Při svém pátrání po budově narazí Iris na tajemný klíč, který ji nedá spát. Jaké tajemství ukrývá a ke kterým dveřím patří? V tuto chvíli však Iris ještě netuší, že probudila duchy minulosti, kteří již dvacet let čekají na svou příležitost…

14568201_1762606054006095_4474136758557152847_nDíky těmto liniím sledujeme příběh, plný napětí a tajemství, která měla zůstat utajena. Obě příběhové linie jsou navíc diametrálně odlišné. Beatricin příběh je především o emocích, přátelství, ale i zradě. Oproti tomu část, ve kterém sledujeme Iris, je více racionální a dokonce se blíží k detektivnímu thrilleru. Naštěstí dostávají obě dějové linie stejně prostoru. Díky tomu dostáváme do rukou velice vyvážený příběh, který nabízí prakticky vše na co si vzpomeneme. Napětí, akci, nešťastnou lásku, zradu a neposlední řadě pořádnou dávku emocí.

Dalším podstatným lákadlem této knihy, je bezesporu prostředí, ve kterém se kniha odehrává. V tomto ohledu má jasnou převahu Iris, která se musí vypořádat s rozlehlými a opuštěnými prostory uzavřené banky. Zde se krásně projevily osobní zkušenosti autorky, jelikož její do nejmenších podrobností zachycené detaily opuštěných kanceláří vyvolají v nejednom čtenáři mrazení v zádech.

Je samozřejmě jasné, že i na této knize najdeme nějakou tu chybku, avšak nic tak závažného, coby ubíralo nějak podstatně na celkovém hodnocení. Jedná se spíše o pár nezodpovězených otázek, i když kdo ví, třeba si autorka nechává otevřená vrátka pro případné pokračování. Některým čtenářům se navíc může zdát, že má kniha zbytečně pomalý rozjezd. Podstatnou část příběhu pomalu odkrýváme tajemství minulosti, které se sice z počátku může jevit nikterak napínavé, závěr nás však přesvědčí o opaku.

Pro nakladatelství Mystery Press je tak Mrtvý klíč další trefou do černého a dá se předpokládat, že se tato kniha bude těšit slušnému zájmu našich čtenářů. Navíc v této knize dostáváme krásný příklad toho, že ne všechna ocenění a přídomky “bestseller” lžou, jelikož Mrtvý klíč si svou cenu bezpochyby zaslouží. Nezbývá tedy než doufat, že Mystery Press přinese v dohledné době i další knihu této talentované americké autorky.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply