D. B. John – Hvězda Severu

0

 

ANOTACE:
Před dvanácti lety se Su-min vydala na romantický výlet na odlehlý jihokorejský ostrov. Měla před sebou univerzitní studia, vlastně celý život. Ale pak záhadně zmizela přímo z pláže. Je mrtvá? Její sestra Jenna se s takovouto představou nedokázala nikdy smířit. A nyní ji v této souvislosti kontaktovala CIA se žádostí o spolupráci.
Ve stejné době se paní Mun, šedesátileté rolnici ze severokorejské provincie Rjanggang, stane velmi podivná věc. Na poli najde spadlý balón s jihokorejskou pomocí. Pár kousků prodá v nedalekém městě, kde v sobě nalezne netušený obchodnický talent. Netrvá dlouho a z prosté ženy se stane prosperující podnikatelka a následně také mluvčí místního disentu.
V hlavním městě se život vysoce postaveného severokorejského diplomata začíná ubírat zcela opačným směrem. Jeho bratr aspiruje na funkci v nejužším okruhu Drahého vůdce Kim Čong-ila, ale nejprve je třeba prokázat, že po tři generace je celá rodina ideologicky bezúhonná. Tajná policie však nalezla informace, kvůli kterým se kariéry, a tím pádem i holé existence obou sourozenců mohou velmi rychle zhroutit.
Životy všech tří hrdinů se propojí způsobem, který by nikdo nečekal, a vyústí v děsivém a – ano – smrtícím závěru. Autor využívá vlastních zkušeností nabytých při pobytu v Severní Koreji a v jeho podání na stranách knihy ožívá příběh, který se možná právě teď někde na Korejském poloostrově odehrává.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Severní Korea. Země, která je i ve věku informačních technologií a sociálních sítí obestřena řadou mýtů a záhad. Tamější komunistický režim se pevně drží u své moci a k lidem z okolního světa se dostávají pouze kusé informace, které se vláda rozhodne pustit do světa. Není proto divu, že je tato malá země stále středem pozornosti. Nejinak je tomu i v literatuře, kde je Severní Korea bezesporu vděčným tématem, o čemž svědčí i aktuální novinka z nakladatelství Domino mrazivý thriller Hvězda Severu D. B. Johna.

Tento britský autor sice za sebou nemá dlouhou řádku knih, rozhodně si však zaslouží naší plnou pozornost. Dlouhá léta se věnoval právní praxi aby posléze přesídlil do světa literatury, kde se věnoval především publikacím pro děti a mládež. V roce 2012 se však vydal do Koreji. Tato návštěva v něm zanechala skutečně hluboký dojem, který se zároveň stal inspirací pro jeho knihu Hvězda Severu, která se právě dostává i k českým čtenářům.

Předně se hodí jedno malé upozornění. Hvězda Severu je čistá fikce a to i přesto, že autor využívá známé fakty i reálné osoby. Minimálně tedy co se Drahého vůdce Kim Čong-ila týče. John navíc nemalou měrou využívá i svou praxi z oblasti práva a tak více než akcí nabitý thriller, i když i na tu zde dojde, dostáváme do rukou lehce politicky zaměřený román, jenž se čtenářům snaží ukázat Severní Koreu hned z několika stran.

Na zajímavosti celého příběhu má lví podíl především celkový koncept, jakým se autor rozhodl poskládat svou knihu. Sledujeme osudy tří zcela odlišných hrdinů, které pojí zdánlivě nemožné a tím je právě Severní Korea. Na jedné straně je Jenna mladá Američanka korejského původu, jenž před dvanácti lety přišla na odlehlém jihokorejském ostrově o svou sestru. Jenna se však s její smrtí nikdy úplně nesmířila, skutečně zemřela, nebo se dostala z nepochopitelných důvodů do severokorejského zajetí? To už se pravděpodobně nikdo nedozví…

Na opačné straně světa se paní Mun, šedesátiletá severokorejská rolnice protlouká životem jak umí. Jednoho dne v sobě nalezne netušený obchodnický talent, který se rozhodne zúročit a tak se z prosté ženy stane “prosperující podnikatelka”, režim však nikdy nespí a tak nad ní visí neustálá hrozba. Na zcela opačné straně společenského žebříčku se nachází vysoce postavený severokorejský diplomat, kterého čeká cesta do Spojených států, aby se od imperialistický krys pokusil získat co nejvíc finančních prostředků pro Drahého vůdce…

Příběh těchto tří zdánlivě nesouvisejících hrdinů se postupně proplétá dohromady a dává dohromady fascinující politický thriller, jehož hlavním jmenovatelem je hrůzný režim v Severní Koreji. Ačkoliv autor nestaví svůj román především na akčních scénách, rozhodně se nemusíte bát, že by zde byly nudné pasáže. Ba právě naopak příběh pádí zběsilým tempem kupředu, nechybí řada zajímavých zvratů i překvapení. Ostatně co jiného očekávat od knihy, zasazené do země, kde i v jednadvacátém století existují koncentrační tábory a život člověka nemá prakticky žádnou cenu.

Není to však samotný příběh, který bude největším lákadlem této knihy, i když samozřejmě v tomto případě vše spolu souvisí. Nejzajímavější na této knize je však pohled na tuto diktátorskou zemi z několika zcela odlišných úhlů. Jak z pohledu, který coby země “západního světa” známe. Tak především z opačné strany. Paní Mun nám dává nahlédnout do nuzných životů “obyčejných” severokorejců, zatímco vysoce postavený diplomat nám ukazuje život severokorejské prominentní třídy.

Hvězda Severu nabízí, stejně jako řada dalších knih, zabývající se tímto tématem, hodně věcí k zamyšlení. Kromě toho však čtenáři dostávají i mrazivý politicko-konspirační thriller, jenž si nic nezadá ani s daleko proslulejší konkurencí. V osobě D. B. Johna tak dostáváme dalšího talentovaného autora, který má čtenářům rozhodně co nabídnout a bude rozhodně zajímavé sledovat jak si v tvrdé konkurenci povede dál.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..