D. Adams – Stopařův průvodce po galaxii

0

O Stopařově průvodci po galaxii toho bylo již napsáno mnoho a mnoho, každopádně mi to nedá a i já se musím připojit. Stopařův průvodce po galaxii je prvním dílem pentalogie označované jako trilogie v pěti dílech, jejím autorem je anglický spisovatel Douglas Adams jenž bohužel již zemřel při natáčení filmu podle knižní předlohy na kterém se i podílel.

Stopařův průvodce po galaxii, dnes již klasické dílo humoristické sci-fi/fantasy po boku Prattchetovi Zeměplochy, nás přivádí na Zemi těsně před jejím zničením Vogonskou flotilou, aby uvolnila místo mezigalaktické dálnici o čemž samozřejmě na Zemi nemá nikdo ani ponětí. Hlavním hrdinou série je Artur Dent, naprosto nudný a ničím nezajímavý pozemšťan jemuž se obrovskou náhodou podaří za pomoci svého přítele Forda Prefecta ( jenž mimochodem pochází z jedné planetky poblíž Betelgeuze 5) uniknout před zničením Země.
A zde teprve začíná to pravé dobrodružství které nám má zodpovědět na Otázku Vesmíru, života a vůbec…(odpověď je samozřejmě 42 🙂 ). Mohl bych napsat dlouhé stohy papírů o této knize a dalších dílech ale to bych Vás samozřejmě ochudil o spoustu překvapení a hlavně zábavy které si při čtení této knihy stoprocentně užijete. 

Stopařův průvodce po galaxii jež je encyklopedií všeho vesmíru a vědění a v mnoha ležérnějších civilizacích na Východním okraji naší Galaxie dokonce nahradila Velkou Galaktickou Encyklopedii jakožto zdroj veškerého vědění a moudrosti, neboť – ač má mnoho mezer a spousta informací je pochybných nebo přinejmenším hodně nepřesných – má proti starší a prozaičtější příručce dvě nesporné výhody.
Jednak je o něco levnější, a především má na obálce velký vlídný nápis: 
NEPROPADEJTE PANICE.

Tato pětidílná „trilogie“, jíž se v tištěné podobě vydalo přes patnáct milionů výtisků, byla nejprve uvedena v rádiu, a posléze přepracována do podoby televizního a komiksového seriálu, počítačové hry a celovečerního filmu (ten byl dokončen až po Adamsově smrti). Knihy se dočkaly také divadelního zpracování v několika provedeních – rané inscenace čerpaly z aktuálních Adamsových poznámek.
Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..