Cressida Cowell – Kouzelníci z Pradávna: Klepejte třikrát

0

Když cca před rokem přišlo nakladatelství Slovart se zbrusu novým příběhem Cressidy Cowell, který měl nahradit její legendární “dračí” sérii, nejeden malý fanoušek se bezpochyby tetelil nadšením. Nyní na náš trh přichází třetí kniha série Kouzelníci z Pradávna s podtitulem Klepejte třikrát, která měla být původně zakončením plánované trilogie. Rozuzlení celého příběhu se sice nakonec ani tentokrát nedočkáme, i tak ale čeká na malé čtenáře příběh plný napětí a kouzel, ze kterého se vám bude tajit dech.

Cressidu Cowell zná naprostá většina čtenářů právě díky její úspěšné dvanáctidílné “dračí sérii” Škyťák Šelmovská Štika III. Té se dostalo ještě většího věhlasu poté ,co se ji studio DreamWorks Animation rozhodlo “zfilmovat”. Série Jak vycvičit draka se letos dočkala již třetího dílu, což bezpochyby svědčí i o kvalitě samotné předlohy, ze které jednotlivé filmy vycházejí. Cowell se však po dlouhých 16 letech rozhodla Škyťáka nechat odpočívat a tak nám na jaře loňského roku představila svou zbrusu novou sérii Kouzelníci z pradávna, kteří se již u nás stihli velmi dobře zabydlet.

Ostatně, nakladatelství Slovart s vydáváním této série rozhodně nijak neotálí. Během necelého roku a půl se na náš trh dostává již třetí kniha původně plánované trilogie. A ačkoliv se mělo jednat o zakončení celého příběhu, Kouzelníci z pradávna se nakonec rozrostou ještě o jeden díl. Ten v originále vychází již v září a my tak můžeme netrpělivě vyhlížet i české vydání. Tento krok bude nakonec po dočtení aktuální novinky bezpochyby kvitovat většina čtenářů s nadšením. Přidání další knihy totiž zaručuje fakt, že samotný příběh rozhodně nebude uspěchaný a autorka bude mít dostatek prostoru na odvyprávění všech důležitých věcí.

S tím mimochodem začíná už v této knize, kde je takřka z každé stránky cítit, že neodvratné finále se nezadržitelně blíží. Z Čáry a Zara jsou teď psanci na útěku. Pronásledují je válečníci, kouzelníci, a co je ze všeho nejhorší, také jezinky. I přes veškeré nebezpečí se však musí opět vydat na cestu, jinak se jim mýtický lektvar proti jezinkám nikdy nepodaří získat. Pomalu,ale jistě se navíc ukazuje, že právě naši dva malí hrdinové a jejich snaha bude jedinou nadějí, jak se s obávanými protivníky vypořádat.

Autorka již tradičně plynně navazuje na předchozí dvě knihy a to nejen příběhem, ale i samotným stylem vyprávění. Opět se tak můžeme těšit na dobrodružný příběh, ve kterém není nouze o napětí a celou řadu zvratů. Když k tomu připočteme i citlivý humor, který se line napříč celou knihou, je takřka jasné, že nás ani tentokrát nemůže pokračování Kouzelníků z pradávna prakticky zklamat. 

Celý příběh navíc tím, jak se pomalu, ale jistě blíží finále, nabírá temnější tóny. Toto vyznění sice nedosahuje takové míry, jako například v pozdějších fázích Harryho Pottera, určitý posun je zde ale bezpochyby znát. A nutno říct, že to celému příběhu opravdu prospívá. Ostatně, jinak to ani nejde. Jezinky včele s Jezikrálem jsou opravdu děsiví protivníci a to se na celkovém rozpoložení příběhu musí nějak projevit. Stále je samozřejmě potřeba mít na paměti, že se jedná o knihu pro malé čtenáře, takže určité zjednodušení zde bezpochyby je. Zároveň je však krásně vidět, že Cressida Cowell patří mezi opravdu zdatné vypravěče a její obliba u čtenářů rozhodně není náhodná.

Kouzelníci z Pradávna si tak i na potřetí drží neskutečně vysokou kvalitu. Klepejte třikrát se navíc nebojím označit za nejlepší díl celé série. Této knize nechybí takřka nic a jestli si vás již Zar a Čára získali v předchozích dílech, zde budete naprosto nadšeni. Cressida Cowell tak opět dokazuje, že na poli dětských dobrodružných knih patří mezi extratřídu a její jméno tak můžeme s klidným srdcem považovat za záruku kvality.CRESSIDA COWELL – KLEPEJTE TŘIKRÁT 
SÉRIE: KOUZELNÍCI Z PRADÁVNA
PŘEKLAD: VRATISLAV KADLEC
VYDAL: SLOVART
ROK: 2020
STRAN: 400
ISBN: 978-80-7529-725-9

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..