Craig Thompson – Kosmo knedlíci

0

 

ANOTACE:
Pro Violet je rodina tím nejdůležitějším v celé galaxii. Když se její táta ztratí během nebezpečného úkolu, vydává se ho hledat v doprovodu nových kamarádů: Elliot je úzkostlivé kuře s darem předtuchy, přátelský Zacheus je posledním zástupcem svého druhu. Violet pozná, že vesmír je úžasný a pestrobarevný, ale má i svoje mouchy. Nebo přímo velryby, které vám můžou sníst školu. Úchvatně nakreslený komiks Kosmo knedlíci, jehož název odráží autorovu obrazotvornost, je velkolepým dobrodružstvím z budoucnosti, která v lecčem připomíná naši současnost. Je plný rozmanitých ras a originálních vesmírných lodí, ale tím hlavním je humorný a dojemný příběh překračující hranice žánrů i věkových skupin.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Craig Thompson po právu patří mezi skutečné legendy komiksu. Ostatně, byl to právě Thompson, kterému se povedlo čtenářům přinést přelomový komiks, jenž se stal jedním z nejzásadnějších milníků v rámci „dospělého“ komiksu – Pod dekou. Nyní se tento opěvovaný autor vrací zpět na scénu, aby nám ve svém nejnovějším komiksu představil příběh o přátelství, odvaze, ale i velrybích hovínkách…

Ačkoliv Thompson patří mezi opěvované autory, kteří se nesmazatelně zapsali do historie komiksu, rozhodně však nepatří mezi ty zrovna plodné. Mimochodem za jeho dvacetiletou kariéru komiksového scénáristy a kreslíře má na svém kontě tolik komiksů, že by je zvládlo spočítat i dítě v první třídě. Co však Thompson ztrácí na kvantitě plně vynahrazuje kvalitou svých komiksů. Prakticky každý jeho titul se dočkal buď nějaké významné komiksové ceny (Harvey, Eisner), či alespoň nominaci na ní a věřte, že tím se moc autorů skutečně pochlubit nemůže.

Ostatně, stačí zmínit tituly jako Pod dekou, Habibi, či Good-Bye, Chunky Rice a srdce nejednoho komiksového fanouška zaplesá blahem. V roce 2015 se pak Craig Thompson vydal  na pro něj zatím neprobádanou půdu dětských komiksů a svým fanouškům přinesl kouzelný příběh mladičké Violet, která se v dechberoucím a napínavém dobrodružství táhnoucím se napříč galaxií vydává zachránit svého otce. O čtyři roky později se Kosmo knedlíci dočkali i českého vydání, které se stalo pomyslnou oslavou Thompsonovy dvacetileté kariéry.

A ačkoliv tento autor nemá s dětskými komiksy moc velké zkušenosti, již po pár úvodních stranách si budete zcela jistí, že vás autor ani tentokrát nezklame. Samotný příběh se sice nese ve vcelku jednoduché a přímočaré lince, avšak stejně jako například animované filmy studia Pixar tak i tvorba Craiga Thompsonova toho v sobě ukrývá mnohem víc. I díky tomu si podobné kousky užijí nejen děti, ale i jejich rodiče. A právě pro ně jsou Kosmo knedlíci doslova nacpané neuvěřitelným množstvím popkulturných odkazů. Star Wars počínaje a Battlestar Galacticou, či Stopařovým průvodcem Galaxií konče.

Thompson ve svém komiksu vytvořil fascinující svět, který doslova přetéká detaily. Je plný rozmanitých ras, originálních vesmírných lodí, i nejrůznějšího harampádí, které zde zdánlivě nemá žádný hlubší smysl. Jak už to tak ale bývá zdání někdy klame. V propracovanosti si tak Kosmo knedlíci nic nezadají s rozsáhlými vesmírnými ságami, či epickými fantasy příběhy. Avšak na rozdíl od nich, se stále jedná o příběh pro děti, který je ve své podstatě úžasně jednoduchý a prostinký. I když to jsou Star Wars vlastně taky.

Pokud již máte za sebou některý z Thompsonových komiksů mohou vás Kosmo knedlíci možná trochu překvapit. Oproti takovému Pod dekou se vydávají zcela odlišnou cestou, přesto i u těchto zdánlivě odlišných titulů můžeme najít pár spojovacích témat, které se táhnou napříč celou Thompsonovou tvorbou. Ať už je to určitý sociální podtext, kritika společnosti, mystika, či ekologická témata, i v tomto zdánlivě nevinném dílku pro děti najdeme od všeho trochu. 

Na druhou stranu vše je zde stále značně zjednodušené. Dospělí čtenáři budou tak v Kosmo knedlících v určitých chvílích jen marně hledat určitou hloubku, což může být občas trochu na škodu a díky tomu si samotný komiks neužijí tak, jak by mohli. Thompson navíc v určitých chvílích možná zbytečně moc tlačí na pilu. Příklad za všechny může posloužit například záchrana velryb. Ta má zde samozřejmě své opodstatnění, zároveň však na čtenáře významně pomrkává a dává mu jasně najevo, že podobnou zkušenost by si měl odnést i do reálného života. Snaha poučit a vzdělat malé čtenáře je tak více než patrná. Osobně bych klidně v určitých chvílích maličko ubral. To je však jen “miniaturní” povzdechnutí za jinak vynikajícím komiksem, který patří k tomu nejlepšímu co u nás pro mladší čtenáře v loňském roce vyšlo.

Nemalý podíl na tom má i vynikající překlad Richarda Podaného, kterému se podařilo zachytit v překladu i ty nejdrobnější vtípky a narážky, které na čtenáře jen nesměle pomrkávají. Ruku v ruce s překladem jde i celková grafická úprava českého vydání, které je tak zřejmě nejvěrnější lokalizací na světě – bylo nutné retušovat a ručně upravit přibližně 350 zvukových efektů nebo nápisů mimo bubliny. Thompson svět Kosmo knedlíků prohlubuje spoustou informačních panelů, nápisů na monitorech, na obalech od potravin nebo na oblečení, například otec hlavní hrdinky má na paži tetování, které má svůj význam a které bylo nutné překreslit všude, kde se objevuje.  V Pasece zkrátka nenechali nic náhodě a výsledek dává jasně najevo, že knihy dělají s opravdovou láskou.

Pomyslnou třešničkou na dortu je pak samotná famózní a neskutečně detailní kresba Craiga Thompsona, kterou naprosto dokonale podtrhuje koloring slavného Davea Stewarta, jenž se za svou práci může pyšnit již devíti cenami Willa Eisnera. Spojením těchto dvou profesionálů vznikl opravdu jedinečný komiks, kterému není mnoho co vytknout. Na závěr tak snad jen menší povzdechnutí, že se Kosmo knedlíci nedočkali většího formátu, které by dali naplno vyniknout jedinečnému grafickému zpracování této ujeté vesmírné ságy s lehkou esencí vesmírných velrybích hovínek…


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..