Conan z Cimmerie – svazek II.

0

Už je tomu více než rok a půl, co se nám nakladatelství Argo rozhodlo přinést ambiciózní projekt, jenž nám představil legendárního barbara Conana očima evropských tvůrců. Po úspěchu prvních tří komiksových adaptací slavných povídek R. E. Howarda z francouzské provenience přichází Argo s druhým svazkem Conana z Cimmerie. A již tradičně jej zařazuje do své velkoformátové řady Argomiks, která slibuje skutečně jedinečný vizuální zážitek.

Když Argo před více než dvěma roky “evropského” Conana oznamovalo, takřka okamžitě se vyrojila řada spekulací nad smysluplností celého projektu, za kterým stál původně francouzský Glénat. Přeci jen zájem o tohoto hrdinu, který se v průběhu let dočkal bezpočtu knižních, komiksových i filmových adaptací, pomalu upadal. Navíc je zde, minimálně co se komiksu týče Busiekův Conan, jenž má ve světě výsadní postavení a i u nás má relativně kultovní status, o čemž svědčí i dvě kolosální knihy z Comics Centra. Obavy z kvality jednotlivých příběhů naštěstí byly liché. Nespoutaný Barbar navíc v posledních dvou letech evidentně nabírá druhý dech. Důkazem jsou nejen tyto evropské adaptace, ale i zbrusu nové příběhy, které fanouškům začal servírovat Marvel.

To však již maličko odbočuji, vraťme se zpět na starý kontinent a zaměřme se tři zbrusu nové adaptace klasických Howardovských příběhů. Druhý svazek Conana z Cimmerie nám totiž nabízí právě ty nejklasičtější příběhy očima význačných francouzských tvůrců. Tentokrát se tak můžete těšit na povídky Dcera pána mrazu (Robin Recht), Stíny měsíční záře (Virginie Augustin) a Šarlatovou citadelu (Luc Brunschwig a Etienne Le Roux). Na tyto příběhy jsme mohli narazit i u Busiekova Conana a tak se se nám srovnání obou adaptací vyloženě nabízí.

Po pravdě, do podrobna zde rozpitvávat jednotlivé povídky pravděpodobně nemá příliš smysl. Děj všech tří Howardových příběhů je fanouškům všeobecně známý. Ostatně, právě tyto povídky patří k základním kamenům celého Conanovského univerza a tak není divu, že se pro jejich adaptaci rozhodli i francouzští tvůrci v rámci tohoto projektu. A nutno říct, že se jim jejich snažení povedlo na výbornou. Snad jen u Šarlatová citadela za svými souputníky maličko zaostává, jinak je výsledný dojem opravdu výborný.

Autoři se nikterak nesnažili kopírovat známé adaptace a naopak přistoupili k jednotlivým příběhům po svém. To je nejvíce vidět hned v úvodní povídce knihy Dcera pána mrazu Robina Rechta, jenž do své adaptace oproti Busiekovi přidal pár vskutku zajímavých prvků a detailů, které celý příběh zajímavým způsobem obohacují a dodávají mu hloubku. Ani Stíny měsíční záře si rozhodně ve srovnání se svými konkurenty nevedou vůbec špatně. Virginii Augustin se povedlo perfektně vystihnout Conanovskou atmosféru i vyznění celého příběhu, které kráčí ve šlépějích původního Howardova díla.

Bohužel to samé se nedá úplně říct o Šarlatové citadele. Ne snad, že by tato adaptace dopadla vyloženě špatně, oproti předchozím příběhům, které nasadili sou kvalitou laťku proklatě vysoko, však maličko ztrácí. A to nejen po příběhové stránce, či chcete-li budování atmosféry a vyznění příběhu, ale i po té grafické. Ta sice v sobě nese tradiční evropské prvky a na první pohled je líbivá, na straně druhé však spadá do klasického průměru, který dnes již ničím extra neuchvátí.

To naštěstí neplatí pro první dva zmíněné příběhy, které i po této stránce excelují. Po pravdě nemalou měrou se na celkovém dojmu podílí i velký formát, ve kterém kniha vychází. Avšak evropské komiksy na větším formátu a nádherné kresbě stavějí a tak je dobře, že se i u nás konečně podařilo dostat tyto “větší” formáty mezi čtenáře, kteří je začínají čím dál ve větší míře vyžadovat. Ostatně, není se co divit jedině tak má totiž nádherná kresba, kterou nám evropští tvůrci na stránkách svých komiksů předkládají, šanci vyniknout. Druhý Conan z Cimmerie je toho ostatně krásným příkladem.

Pokud tedy snad někdo stále pochyboval nad smysluplností celého tohoto projektu, druhý Conan z Cimmerie je důraznou odpovědí pro všechny škarohlídy a zároveň perfektním dárkem pro všechny Conanovi fanoušky.CONAN Z CIMMERIE – SVAZEK II.
SCÉNÁŘ: ROBIN RECHT, VIRGINIE AUGUSTIN, LUC BRUNSCHWIG
KRESBA: ROBIN RECHT, VIRGINIE AUGUSTIN, ÉTIENNE LE ROUX
PŘELOŽIL: RICHARD PODANÝ
VYDAL: ARGO
ROK: 2020
STRAN: 224
ORIG. NÁZEV:  Conan le Cimmérien #04: La Fille du Géant du Gel, Conan le Cimmérien #05: La Citadelle écarlate, Conan le Cimmérien #06: Chimères de fer dans la clarté lunaire
ISBN:978-80-257-3133-8

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..