Civilization: Nový úsvit

0

Jen málo her se může pyšnit tak bohatou historií jako právě Civilizace. Původní desková hra z roku 1980 si prošla skutečně turbulentním vývojem od počítačových adaptací, až po rozsáhlé a strategicky náročné deskoherní zpracování z roku 2002 (česky 2010). To nyní doplňuje zcela nový kousek z rodiny Sid Meier´s Civilization, tentokrát s podtitulem Nový úsvit, amerického autora Jamese Kniffena (Forbidden Stars, Star Wars: Armada), jenž si dal za úkol zpřístupnit tuto legendu i zcela novým hráčům.

Hned úvodem je potřeba zmínit jednu velice podstatnou věc. Pokud vám pod rukama prošla “původní” Civilizace, kterou na náš trh v roce 2010 přinesl Blackfire, rovnou zapomeňte na nějaká srovnávání. Ve Fantasy Flight Games se rozhodli vzít vše od podlahy a tak se na náš trh nedostává pouze inovovaná verze původní hry, ale zcela odlišný titul, který je na hony vzdálený původní “těžkopádné” a strategicky velice náročné hře, která vynikala nepřeberným množstvím možností. FFG tak i u Civilizace pokračuje v nastoleném trendu zpřístupnit své hry co největším počtu hráčů a především pak zkrátit i celkovou herní dobu, což se u Nového úsvitu podařilo na výbornou. Zapomeňte tak na herní partie čítající klidně 3-4 hodiny, aktuální novinku, v závislosti na počtu hráčů, vcelku bez problému odehrajete klidně za jednu hodinu.

Civilizace: Nový úsvit za to vděčí především zcela novým mechanikám, které hru jednak hodně zjednodušují, zároveň jí dodávají i potřebnou dynamiku, díky které nemá tato hra prakticky hluchá místa. Někteří hráči samozřejmě mohou namítat, že se u této hry zcela vytratilo kouzlo civilizačních her a s Civilizací má tato hra společné jen jméno. To je sice možná pravda, rozhodně se však jedná o veskrze povedenou hru, která si zaslouží naší pozornost.

Samotná hra je určena pro 2-4 hráče od 14 let, s tím že by si hráči měli na jednu partii vyčlenit cca dvě hodiny času. Upřímně toto doporučení berte hodně orientačně. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že není problém odehrát jednu partii i během 45 minut. Co se týče věkového doporučení, zde si myslím, že tuto hru bez problému zvládnou i daleko mladší hráči. Vzhledem k absenci složitých pravidel a až přílišné komplexnosti, kterou se původní Civilizace vyznačovala, je tato hra skutečně dostupná hodně širokému spektru hráčů.

Po odklopení vrchního víka krabice na nás vykoukne úctihodné množství kartonu, kterému vévodí 16 oboustranných mapový dílů, na 240 nejrůznějších žetonů, dále zde nalezneme i jeden kotouč událostí a po čtyřech kotoučích pokroku a ukazatelů zaměření. Vývojáři neopomněli ani nezbytné karty, kterých je zde opět slušná řádka. Osmi kartami národů počínaje a po karty zaměření, diplomacie, vítězství, divů světa, či městských států. Nechybí ani nezbytné plastové figurky, které jsou v poslední době tolik v kurzu. Nečekejte však líbivé miniatury, které kromě estetického hlediska postrádají hlubší smysl, ale plně funkční figurky měst a karavan, které mají v tomto případě rozhodně své opodstatnění.

Komponent je tedy více než slušné množství a nezbývá než výrobce pochválit. Jedinou výtku bychom mohli spatřit snad jen v celkovém rozvržení insertu, který je tradiční FFG. Bohužel díky tomu můžete mít maličko problém vše do krabice vměstnat a část komponent budete muset ukrýt pod samotný insert. Na tomto by si FFG mohlo dát skutečně více záležet, o absenci plastových sáčků na komponenty ani nemluvě. Zkrátka to co je u konkurence standardem, zde budeme hledat marně. Na to jsme si však již u her od tohoto vydavale mohli zvyknout. Naštěstí tato malá komplikace s uložením herních komponent vám nijak nezkazí celkový zážitek ze samotné hry.

Pravidla jsou skutečně jednoduchá a jejich vysvětlení vám nezabere skutečně moc času. Po přípravě herního plánu a jednotlivých komponent si hráči vyberou jeden z 8 dostupných národů. Na výběr máte Egypt (s Kleopatrou), Sumer (Gilgameš), Japonsko (Hódžó), Aztéky (Montezuma), USA (Roosevelt), Francii (Kateřina Medicejská), Řím (Traján) a Skythii (Tomyris). Zde je potřeba zmínit, že každý národ má své unikátní schopnosti a tím i lehce odlišnou strategii, kterou se při hře vyplatí uplatňovat. Tento aspekt tak rozhodně dopomáhá k celkové variabilitě, díky které se hra jen tak neodehraje. Po výběru příslušného národa a rozebrání nezbytných komponent se  můžete směle pustit do hry.

Základní mechanismy hry se točí okolo pětimístné lišty (ukazatelů zaměření). Pod nimi je totiž umístěna pětice karet, které budete ve svých tazích využívat. Každá karta má jiné zaměření – jedna vám umožní postavit město, nebo vyslat karavanu, z jinou budete bojovat, potažmo vylepšovat své “technologie”. Aby to však nebylo tak jednoduché velice záleží na tom, v které části lišty je karta umístěna. Čím více bude vpravo, tím větší zisk vám přinese a tím snáze se vám bude samozřejmě hrát. Tímto způsobem vás hra nenásilnou formou směřuje k rovnoměrnému využívání jednotlivých technologií. Záleží však samozřejmě jen na vás, pro jaké směřování se rozhodnete.

To budete muset ostatně přizpůsobit i vyloženým kartám úkolů, které jsou společné pro všechny hráče a jejichž splnění vám zajistí celkové vítězství ve hře. Úkolových karet je v této hře celkem pět, s tím, že v každé partii využijete pouze tři z nich. Každá karta navíc obsahuje vždy dva rozdílné úkoly, které je potřeba splnit. K celkovému vítězství vám však vždy bude postačovat splnit na všech kartách po jednom úkolu. Náhodné nalosování těchto úkolů sice zajišťuje určitou variabilitu, díky které je každá hra trochu jiná, přesto by nezaškodilo pár úkolů klidně ještě přidat.

Kromě úžasně jednoduchých herních mechanismů je potřeba ocenit i samotnou herní mapu. Ta se skládá z celkem 16 mapových dílů, na nichž jsou zakresleny jednotlivá herní pole ve tvaru šestiúhelníkových hexů. Díky tomu, že jsou jednotlivé díly oboustranné a navíc se nejedná o mapu z jedno kusu, můžete si při každé partii poskládat herní plán zcela podle sebe, což je pozitivum, které musíme kvitovat s povděkem. Samotná herní pole pak zdobí vcelku klasické prvky známé z Civilizace. Nalezneme zde různé druhy terénů s odlišnou obtížností pohybu, vodní plochy, městské státy, přírodní divy, místa bohaté na suroviny ale i místa odkud vyráží barbarské kmeny na své nájezdy, aby vám co nejvíce znepříjemnily život.

Nová Civilizace rozhodně nedosahuje komplexnosti a tím i náročnosti předchozí verze, oproti tomu se vydává zcela odlišnou cestou, díky které se z tohoto kousku stává atraktivní dynamická hra, která už takto v základu funguje naprosto skvěle. Významným bonusem, který ocení nejeden hráč, je bezesporu i velká variabilita, kterou tato hra nabízí. Pokud tedy hledáte skvělou strategickou hru, kterou ocení široké spektrum hráčů a jejíž hraní vám nezabere x hodin, je Civilizace: Nový úsvit rozhodně skvělou volbou. Zda se jí však podaří zopakovat prodejní úspěch její jmenovkyně, ukáže až čas.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..