City Blox – desková hra

0

Spojení Lega se světem deskových her není ničím extra novým. Ostatně, stačí se podívat na dlouhý zástup licencovaných produktů, které pod hlavičkou tohoto dánského výrobce vychází. Ty sice nabízí atraktivní vizuál, jejich hratelnost je však ve většině případů na úrovni člověče nezlob se. Nyní však nastal čas pro změnu. Na náš trh zamířila stavitelská hra City Blox, která prověří vaši logiku zručnost i prostorovou představivost.

Českou verzi této zajímavé rodinné hry nám přináší společnost Dino. Na svědomí ji má dánský herní designer Jacob Berg s tím, že jeho hra je určena pro 2-4 hráče od 6 let a herní doba se pohybuje na úrovni 15-20 minut. Vaším hlavním úkolem bude z nabídky stavebních kostek postavit trojici městských budov dle zadání dříve než vaši soupeři. Komu se to povede jako první vyhrává hru.

Ještě než se však podíváme na samotnou hru blíže dovolím si jednu malou odbočku, kterou mohou někteří hráči řešit. Ta směřuje k již zmíněnému Legu. City Blox není licencovaným produktem dánského kolosu a i když jsou “stavební kostky” prakticky stejné, jako dílky Lega, o oficiální produkt se nejedná. Je tak potřeba počítat s tím, že stejně jako u celé řady “napodobenin” i zde bude kvalita jednotlivých dílků na trochu nižší úrovni, než na jako jsme zvyklí u originálu. Během samotné hry však rozdíl pravděpodobně příliš nepoznáte a tak jej není třeba příliš řešit. Navíc díky tomu, že hra na sobě nemá známé červené logo s bílým nápisem, je trochu příznivější i samotná cena, která by se jinak dozajista vyšplhala o něco výše.

V samotném balení pak najdete 77 stavebních kostek 12 stavebních pozemků a necelých 50 karet krajin a událostí. Za zmínku stojí i velice povedený insert, jenž vám usnadní přípravu hry. Nechybí samozřejmě ani nezbytná pravidla, která jsou v tomto případě opravdu triviální a vysvětlíte je i naprostému začátečníkovi během dvou, tří minut. Zaměření na děti je v tomto ohledu více než patrné a hra tak neskrývá žádné větší záludnosti, které by hru komplikovali. Jediným prvkem, který maličko ovlivňuje vaše stavění z kostek jsou karty událostí. Pokud však hrajete se skutečně malými dětmi, můžete je zcela vynechat a zaměřit se jen na samotné stavění.

To samé platí platí i pro karty krajiny. Standardně svoje budovy stavíte na čistém plánu s tím, že na postavenou budovu následně přiložíte kartu krajiny, abyste zjistili zda máte vše postavené správně. Nejmenší hráči pak mohou stavět své budovy rovnou s přiloženými kartami, čímž si samozřejmě hru ještě více zjednodušíte. Tímto jednoduchým způsobem se dá velice snadno upravovat náročnost hry. Když tedy zajdeme do extrému v té nejjednodušší konfiguraci by City Blox mohli vcelku dobře zvládnout i daleko mladší děti, než šestiletí.

Svým celkovým pojetím má hra nejblíže asi ke známému Ubongu, se kterým ji spojuje celá řada společných rysů. A není to jen o skládání nejrůznějších tvarů, ale právě i o procvičení zručnosti, logiky a prostorové představivosti hráčů. U malých dětí je však u Ubonga dost často problém, že si své výtvory často nechtěně zbourají dříve, než ho postaví. To v případě City Bloxu prakticky nehrozí. Lego kostky vše perfektně spojí k sobě a vy se tak nemusíte bát, že se vám při jednom neopatrném pohybu vše rozpadne. 

Zpracování samotné hry je tak skutečně na velice dobré úrovni. Jedinou výtku bych měl snad k samotným kartám krajin. Konkrétně u nich mám menší obavu o jejich životnost. Obzvláště ve chvílích, kdy hru svěříte zcela do rukou vašich ratolestí. Při provlékání lego kostkami hrozí jejich poškození a tak je v těchto okamžicích potřeba dbát zvýšené opatrnosti…

City Blox je ze zásady opravdu jednoduchá hra, která míří na naprosté začátečníky. Samotný koncept velice dobře funguje a nedá se mu moc vytknout. Na druhou stranu, ostříleným hráčům nejspíše nenabídne větší výzvu. Menším negativem pro malé hráče je pak celková abstraktnost celé hry. Údajně sice ve hře stavíte trojici městských budov (škola, supermarket, dům) za samotnými kostičkami je však velice těžké si je představit. Na samotnou hratelnost to však naštěstí nemá větší vliv.

Pokud tedy hledáte jednoduchou, přístupnou a hezky vypadající hru, kterou zvládnou i ti nejmenší hráči je právě City Blox velice zajímavou volbou. Pro nenáročné rodinné hraní se jedná o skvělý kousek. Byť je potřeba mít na paměti fakt, že od tohoto kousku žádnou větší výzvu čekat nemůžeme. O to se ale tato hra ani nesnaží… 

CITY BLOX
AUTOR: JACOB BERG
VYDAVATEL ORIGINÁLU: JACOB´S BRICK GAMES
VYDAL CZ: DINO
ROK: 2020
POČET HRÁČŮ: 2-4
VĚK: 16+ LET
HERNÍ DOBA: 15-20 MINUT

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..