Cilla & Rolf Börjlindovi – Třetí hlas

2

Nový drsný severský thriller od autorů bestselleru Skočný příliv.
Zaměstnanec švédské celní správy Bengt Sahlmann byl nalezen oběšený ve svém domě – jeho nedobrovolná smrt nejspíš souvisí se zabavením velké dodávky drog. V Marseille objevili brutálně zavražděnou slepou ženu, kdysi asistentku proslulého cirkusového vrhače nožů. Stockholmský komisař (a bývalý bezdomovec) Tom Stilton se na žádost přítele vydává do Francie zjistit, co se ve skutečnosti stalo. Olivia Riverová (dříve Rönningová, studentka Policejní akademie) znala Sahlmanna a chce vypátrat jeho vraha. Oba případy se záhy protnou a donutí Toma a Olivii ke spolupráci, ač se navzájem nemohou vystát. Sužováni nočními můrami se ocitají tváří v tvář další…

…………………………………………………………….

Když téměř před rokem vydal Knižní klub knihu Skočný příliv, již podle prologu bylo jasné, že tato kniha nebude pro slabé povahy. Autoři na 450 stranách nabídli čtenářům temný thriller, který se v záplavě severských detektivek rozhodně neztratil. Dnes se tato dvojice vrací zpět, aby předestřela další osudy hlavních hrdinů, v čele s Olivií Riverovou (Rönningovou) a zkrachovalým policistou a bezdomovcem Tomem Stiltonem. Můžeme se opět těšit na originální příběh, nebo na čtenáře čeká jen nastavovaná kaše?

largeToto autorské a manželské duo se v domovském Švédsku těší obrovské vážnosti a popularitě. Své místo na výsluní si vysloužili hlavně za své scenáristické počiny v televizi a filmu. Z jejich pera vyšlo více než dvacet filmů, a tak bylo jasné, že zkušeností pro napsání knihy, mají opravdu dost. To se mimo jiné prokázalo i ve Skočném přílivu, který zaznamenal obrovský úspěch a práva pro jeho překlad se prodala do více než 20 zemí světa. Pokračování tohoto příběhu vychází opět v nakladatelství Knižní klub, tentokrát pod názvem Třetí hlas.

Bengta Salmanna, zaměstnance celní zprávy, nalezne jeho dcera oběšeného. Tento hrůzyplný zážitek dokáže poznamenat i otrlejší jedince, než je křehká dospívající dívka. Otázkou ovšem je, proč se oběsil. Byly to osobní problémy, nebo je pravda úplně někde jinde a jeho smrt někdo zařídil? Celníci určitě mají velké množství nepřátel a  navíc se nedávno podařilo zabavit velkou dodávku drog. Z toho překupníci rozhodně radost mít nebudou.

Mezi tím je na druhém konci Evropy v Marseille objevena brutálně zavražděná slepá žena. S touto dámou se před dávnými časy znal jeden přítel Toma Stiltona. Ten se o jejím úmrtí dozvídá, a tak vyráží spolu s Tomem na cestu přes celou Evropu zjistit, co se ve skutečnosti stalo a proč musela žena zemřít.

cilla-borjlind-rolf-borjlind-trzeci-glos-den-tredje-rosten-cover-okladka

Börjlindovi v Třetím hlase plynně navazují na předchozí knihu. A i když na hlavní hrdiny čekají nové případy a dobrodružství, objevují se zde odkazy na předchozí díl. Hlavně co se Stiltonovi minulosti týče, ta zůstala ve Skočném přílivu velkou neznámou. Tentokrát ovšem autoři přidávají další střípky do mozaiky. Tak se čtenáři dozvídají nové skutečnosti o historii a osudech všech postav, se kterými se znovu setkáváme. Rozhodně tedy doporučuji přečíst si i předchozí díl. Byla by škoda zůstat ochuzen o zajímavé detaily, které postupně do sebe zapadají a dodávají celé sérii patřičnou hloubku.

Již podle nastíněného děje je jasné, že na čtenáře opět čeká spletitý příběh s několika dějovými liniemi. Ty stejně, jako v předchozí knize, spolu zdánlivě nesouvisí, aby se nakonec v závěru provázaly a svedly tak opět všechny postavy dohromady. Ty se po předchozích událostech mohou více či méně vystát, přesto jim nakonec nezbývá než spolupracovat. Cilla a Rolf tak opět splétají osudy postav s mistrovskou lehkostí, kterou jim může závidět kdejaký ostřílený autor. A přestože je Třetí hlas jejich teprve druhou knihou, rozhodně se nedá mluvit o tom, že by byli nováčky. Zkušeností mají na rozdávání již z televize a filmu a na jejich románové tvorbě je to opravdu znát.

Autoři se rozhodně nezdržují velkými zbytečnostmi a spíše se zaměřují na samotný děj, který si drží opravdu slušné tempo, a tak se čtenářům jen tak nestane, že by se vyloženě nudili. Právě na tomto příkladu je krásně vidět jejich zkušenost z filmem, kde také není čas na zbytečnosti. I přes tento fakt se Börjlindovým podařilo zachytit vše podstatné a dodat příběhu patřičnou hloubku, která je pro knihu jako takovou velmi důležitá. A i když oproti předchozímu dílu ubylo násilí a jejich naturálního ztvárnění, stále se jedná o kousek, který zaujme nejednoho milovníka severské detektivky.

Cilla & Rolf Börjlindovi dokázali, že i z televizních scenáristů se mohou stát výborní spisovatelé. Třetí hlas je toho jasným důkazem. Čtenáři dostávají plnohodnotné pokračování, které svou strhující atmosférou a propleteným dějem dokáže nejednoho fanouška detektivního žánru nadchnout a dát mu přesně to, po čem milovník mrazivých příběhů touží.

 
 Kniha vychází v nakladatelství Knižní klub
Objednávat můžete například zde.

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdCilla & Rolf Börjlind patří mezi nejzkušenější švédské spisovatelé, kteří se pohybují hlavně v oblasti filmu a televize, a mimo jiné stojí za uznávanou detektivní sérií Tomb a Morden. Napsali scénář pro více než dvacet filmů a posbírali řadu úspěchů v televizi a na stříbrném plátně.
V jejich první knize, Skočný příliv , se představil Tom Stilton a Olivia Rønning. Kniha přitáhla zaslouženou pozornost a byla prodána do více než dvaceti zemí světa.
 
 

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

2 komentáře

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..