Christoffer Carlsson – Neviditelný muž ze Salemu

0

Léto končí a v jedné ubytovně pro stockholmské bezdomovce je nalezena zastřelená mladá žena. O tři patra výše světla policejních majáčků probudí policistu Leo Junkera. O téměř dvacet let dříve, během dospívání na stockholmském předměstí Salem, potkává mladý Leo dvě osoby, které v jeho životě zůstanou navždy: Johna a Julii Grimbergovy. John a Leo se spřátelí, mezi Leem a Julií vznikne něco víc. V pozadí však lze tušit ještě někoho, kdo všechno změní. Léto končí a na periferiích Stockholmu začíná pátrání po pachateli, jehož každý krok vede hlouběji do spletitého labyrintu vytvořeného někým, koho nelze chytit.

…………………………………………………………….

Christoffer Carlsson již dvakrát dokázal, že patří ke špičce v oboru a že i přes svůj věk má svým čtenářům co nabídnout. Nyní se vrací na pulty českých knihkupců se svou nejoceňovanější knihou Neviditelný muž ze Salemu. Ponořme se tedy do temného noir psychothrilleru, který se oproti běžné severské produkci značně vymyká a je krásnou ukázkou toho, že i v tomto žánru lze stále přijít s něčím novým.

largeTento švédský autor patří mezi mladou nastupující generaci autorů, o kterých budeme ještě hodně slyšet. Již jeho prvotina Případ Vincent Franke (Panteon 2013) vzbudila v domovském Švédsku značný ohlas. Temný kriminální thriller si získal řadu fanoušků a byl přeložen do několika jazyků. Neméně úspěšná byla i jeho druhá kniha Jednooký králík, jenž u nás vyšla letos v létě. Největšího úspěchu ovšem dosáhl právě s Neviditelným mužem ze Salemu, který by měl být také první dílem chystané série s detektivem Leem Junkerem. Díky nakladatelství Panteon se tak mohou i čeští čtenáři začíst do nejlepšího švédského krimi románu za rok 2013.

Leo Junker, hlavní hrdina “Neviditelného muže”, právě neprochází radostným obdobím. Po jedné nevydařené akci se zdá jeho kariéra u policie u konce, je postaven mimo službu a na první pohled se zdá, že se změny jen tak nedočká. Jenže v domě kde bydlí, je zastřelena mladá žena. V Leovi se probudí jeho instinkty, a tak se vydává pátrat na vlastní pěst. Policie ho navíc začíná podezřívat, že je do smrti nějak zapleten. O důvod víc si s pátráním pospíšit. Ovšem to ještě netuší, kam ho pátrání zavede.

Stejně jako dříve i zde autor užívá velmi důležitou historickou linii. Opět se tak vracíme do minulosti a postupně odkrýváme dávné křivdy hlavních postav, jenž přesahují až do současnosti. Ve splétání jednotlivých dějových linií je Carlsson zkrátka mistr, o tom se mohli čtenáři přesvědčit již v předchozích knihách. Navíc se nebojí experimentovat a přinášet tak svým fanouškům vždy něco nového.

den_osynlige_mannen_fran_salem-carlsson_christoffer-23496198-1628975322-frntlTo samé se dá říct i o jeho hlavních hrdinech, prakticky v žádné jeho knize nebyli hrdinové černobílí a zde tomu není jinak. Mnohdy se tak při čtení přistihnete při váhání, komu vlastně fandíte, protože dobří zde nejsou jen dobří a zlí zase jen zlí. Díky tomu dostávají všechny postavy v jeho knize opravdu lidskou tvář a čtenářům se tak dostávají daleko více pod kůži. Carlssonovy knihy zkrátka nejsou černobílé a jsou tak skvělým oživením v záplavě všech těch klasických severských detektivek.

Nezanedbatelnou úlohu v tomto příběhu hraje i téma šikany mezi dospívajícími jedinci. Na této úrovni rozehrává autor skvělou psychologickou hru, ve které se zatajeným dechem sledujeme, jak dokáže jednotlivé zúčastněné ovlivnit a udat budoucí směr jejich konání. Přestože zde autor rozehrává složitou a spletitou hru na několika úrovních, vše dokázal uhrát na relativně malém prostoru a pouze za přítomnosti pár postav.

Všechny tyto aspekty dávají dohromady opravdu skvělý kousek, jenž stojí na rozhraní hned několika žánrů. Nejedná se o klasický krimi román ani thriller. Kombinuje v sobě od všeho kousek a výsledek stojí rozhodně za to. Navíc je Neviditelný muž ze Salemu pouze úvodem do chystané série s tímto charismatickým hlavním hrdinou. Po dočtení tak nezbývá než vyčkat na podzim příštího roku, kdy vyjde další díl pod názvem Padající detektiv.

Kniha vychází v nakladatelství Panteon
K DOSTÁNÍ JAKO: KNIHA I EBOOK

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdChristoffer Carlsson se narodil v roce 1986 ve švédském Halmstadu. Od roku 2005 žije ve Stockholmu, kde složil doktorát z kriminologie a vyučuje na Stockholmské univerzitě. Jeho debut Případ Vincent Franke vyšel česky v listopadu 2013. Ve skandinávském tisku se dostal vynikající hodnocení a dočkal se překladu do několika jazyků. Neméně úspěšný byl i jeho druhý román Jednooký králík. Svým třetím románem Den osynlige monnen fran Salem – Neviditelný muž ze Salemu (2013, česky vyjde na podzim 2014) získal autor cenu za Nejlepší švédský kriminální román.

 
wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..