Christoffer Carlsson – Jednooký králík

0

V údolí za městečkem, kde David strávil dětství, stojí opuštěný dům. Společně s pěti přáteli tu teď David tráví dlouhé letní dny – slunce, grilování, pití, sex a páchání krádeží. Kradené zboží ukrývají v domě. V malé skupině ale postupně narůstají rozbroje, pod povrchem to vře. Co se opravdu děje v údolí? Jednooký králík je napínavý román o malém místě, kde se dějí velké věci. Letní venkovský thriller s náladou, která se zadírá pod kůži. 

…………………………………………………………….

Když před někým zmíníte nakladatelství Panteon, naprosté většině čtenářů se automaticky vybaví veleúspěšné knihy Jonase Jonassona, které patří mezi nejprodávanější knihy u nás. Toto nakladatelství ovšem není jenom Jonasson. Panteon přináší čtenářům řadu dalších neméně zajímavých titulů. Namátkou můžeme zmínit například detektivky Denise Miny, nebo Neviditelného strážce od Dolores Redondo. Mezi další autory patří i Christoffer Carlsson, nadějný a mladý autor ze Švédska, který se již může pyšnit oceněním za Nejlepší švédský krimi román. A právě od tohoto autora vychází u Panteonu v pořadí již jeho druhá kniha pod názvem Jednooký králík.

jednooky-kralikChristoffer Carlsson patří mezi mladou nastupující generaci autorů, o kterých budeme ještě hodně slyšet. Již jeho prvotina Případ Vincent Franke (Panteon 2013) vzbudila v domovském Švédsku značný ohlas. Temný kriminální thriller si získal řadu fanoušků a byl přeložen do několika jazyků. Neméně úspěšný byl i jeho druhý román Jednooký králík, který právě vychází i u nás. Panteon chystá navíc vydání i další Carlssonovy knihy Neviditelný muž ze Salemu (podzim 2014) za kterou autor získal cenu Nejlepší švédský kriminální román.

David se na prázdniny vrací zpět domů do Dalenu, do míst, kde vyrostl a kde má své přátele už od dětství. Tentokrát je ovšem něco jinak, něco se změnilo a David to cítí již po svém příjezdu. Zdá se, že toto léto to nebude jen o pití, cigaretách, drogách a sexu. Lucas, jeho nejlepší přítel, našel nového koníčka, do kterého zasvětil i ostatní. Přeci ukrást nějaké to staré harampádí co nikdo nepotřebuje není žádný zločin a oni si tak užijí alespoň trochu legrace.

Záhy ovšem přichází vystřízlivění. To co se ze začátku zdálo jako zajímavé povyražení, začíná být nebezpečný hazard. Navíc dům, ve kterém skladují kradené zboží není zrovna dvakrát veselé místo. Je na něm něco zneklidňujícího, co nikdo nedokáže vysvětlit. Navíc se zdá, že vůbec neexistuje na žádné mapě ani v katastru ho nenajdete. Jediné co svědčí o minulosti domu je stará černobílá fotografie v místní knihovně.

den-enc3b6gda-kaninenJiž ve své první knize Carlsson předvedl, že bude své příběhy psát malinko jiným způsobem. Zatímco v drtivé většině knih stojíme na straně dobra (nebo alespoň si to myslíme), Carlsson si na nic nehraje a předkládá čtenářům příběh z té druhé strany. Zatímco v Případu Vincent Franke jsme sledovali počínání jednoho feťáka, který začal jednat na vlastní pěst, v jeho nejnovější knize pro změnu prožíváme osudy mladých floutků, kteří nevědí co s volným časem a tak se rozhodli si trochu povyrazit nějakou tou vloupačkou.

Je ovšem pravda, že život není černobílý a tak ani Carlssonovy knihy nepůsobí úplně jednoznačně. Kde je dobro a kde zlo? To je vskutku otázka. Faktem ovšem zůstává, že autor dokáže své čtenáře naprosto vtáhnout do děje. Jednooký králík navíc může na první pohled působit jako naivní a jednoduchý příběh, ovšem při bližším pohledu v něm můžeme odhalit mnohem víc. Možná i víc než by si někteří přáli.

Když se trochu zamyslíme, uvědomíme si, že i naším městem se šíří nekontrolovatelně drby. Ten dělá to a ten zas ono. Ten je na kluky, ta spí s kde kým. Že vám to něco říká? To je vcelku možné, je to prostě všude stejné. Jenže co když právě tyto drby jsou zárodkem pro něco daleko horšího… Nekontrolovatelný pocit útlaku a naléhavosti utéct od všeho a od všech. Hold život si nevybírá a právě těchto pocitů a detailů můžeme v této knize najít celou řadu. Jen se musíme správně dívat.

Již Carlssonova prvotina si zasloužila pozornost pro svůj osobitý a velmi ponurý styl. Jednooký králík se Vincentu Frankemu hravě vyrovná a v lecčems jej i předčí. Pokud hledáte netradiční knihu ze severu, která není klasickou detektivkou je Jednooký králík správná volba. Více než krimi je totiž tato kniha psychologickým thrillerem s příměsí lehkého mystična, která rozhodně dokáže zpříjemnit nejedno odpoledne v době letních prázdnin a dovolených.

 
 Kniha vychází v nakladatelství Panteon
Objednávat můžete například zde.

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdChristoffer Carlsson se narodil v roce 1986 ve švédském Halmstadu. Od roku 2005 žije ve Stockholmu, kde složil doktorát z kriminologie a vyučuje na Stockholmské univerzitě. Jeho debut Případ Vincent Franke vyšel česky v listopadu 2013. Ve skandinávském tisku se dostal vynikající hodnocení a dočkal se překladu do několika jazyků. Neméně úspěšný byl i jeho druhý román Jednooký králík. Svým třetím románem Den osynlige monnen fran Salem – Neviditelný muž ze Salemu (2013, česky vyjde na podzim 2014) získal autor cenu za Nejlepší švédský kriminální román.

    

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..