Chris Tvedt – Prach jsi a v prach se obrátíš

3

Na samotě u lesa v oblasti Ostlandet je doslova popraven starý muž. Vyšetřovatel Edvard Matre nenachází po vrahovi žádné stopy. V Oslu místní úřady ustoupily tlaku veřejnosti a nechaly otevřít masový hrob s pacienty z gaustadské nemocnice. V Bergenu je nalezena mrtvá mladá žena a jiná leží v kómatu v nemocnici.

Mnoho skutečností naznačuje, že všechny oběti má na svědomí stejný pachatel. Edvard Matre je poslán zpět do města, které opustil před mnoha lety, aby dopadl možného sériového vraha. Ale jako by se po něm slehla zem. Tlak najít pachatele dříve, než se dopustí další vraždy, je neúnosný. Navíc se Edvard dozvídá, že jedno z těl, které bylo nalezeno v masovém hrobě v Gaustadu, patří jeho vlastní matce.

…………………………………………………………….

Když řeknete fanouškovi severských kriminálek Norsko, okamžitě mu naskočí Jo Nesbo, fenomén posledních let, který si u nás získal obrovskou fanouškovskou základnu. Pravda ovšem je, že tato severská země nabízí mnohem víc, než jen tohoto autora. Jedním z nich je i Chris Tvedt, jehož mohou čeští čtenáři znát díky nakladatelství Jota. Pojďme se tedy v těchto letních dnech ochladit u další dávky napětí z mrazivého severu, tentokrát z pera tohoto autora.

PrachjsiavprachseobratisChris Tvedt patří k dlouhé řade severských autorů, kteří se začali objevovat ve chvíli, kdy se tento žánr začal opět tlačit do popředí. Mnoho let pracoval jako advokát, avšak od roku 2005 se věnuje již pouze psaní. Jeho knižní debut Nade vší pochybnost (Rimlig tvil) si získal u kritiky vcelku kladná hodnocení, které přetavil se svou další knihou Kruh smrti (Jota 2012) dokonce v cenu Rivertonprisen za nejlepší detektivní román za rok 2010. Prach jsi a v prach se obrátíš je zatím jeho poslední počin, se kterým se mohou čeští čtenáři setkat.

Když je v opuštěné oblasti Ostlandet nalezena mrtvola starého muže, je policie takřka bezradná. Neexistují žádné stopy ani žádná vodítka, která by dokázala s tímto případem nějak pohnout. Edvard Matre, vrchní komisař KRIPOSu, začíná být vážně bezradný. Navíc se v Bergenu objevila mrtvá mladá žena a další leží v bezvědomí v nemocnici. Matre je spolu se svým týmem odvolán do města, ze kterého před mnoha lety odešel a vydat se po stopách vraha. Je možné, že tyto případy spolu nějak souvisí, nebo je to pouhá náhoda?

Mezitím Norskem otřásá skandál ohledně masového hrobu pacientů, který patřil pod psychiatrickou léčebnu Gaustad. Shodou okolností a jedné velké náhody se Edvard Matre dozvídá, že jedno z těl v tomto hrobě patří jeho biologické matce. Je možné, že mu rodiče všechna ta léta lhali? Nebo se jedná o omyl? Každopádně tento fakt Edvardovi moc pohody nepřinese, obzvlášť když musí řešit případ, jako je tento.

320xPrach jsi a v prach se obrátíš spadá mezi klasické detektivky ze severu. Na první pohled tato kniha ničím nevyniká – brutální vražda, drsné prostředí a vyšetřovatel zmítaný vlastními problémy. Prostě to co najdeme v každé druhé severské detektivce. Přesto se této knize nedá upřít jeden velmi kladný fakt. A to, že se čte jedním dechem. Ano řeknete si, to čtu u každé druhé knihy, ale je fakt, že Tvedtovi se povedlo napsat velmi poutavý příběh, u kterého plynou kapitoly jedna za druhou. Kapitoly jsou navíc krátké, takže čtenář má i tak dobrý pocit, že mu čtení rychle odsýpá. Což je tedy mimochodem pravda.

I když je zde několik dějových linií, které si žijí vlastním životem, v závěru se protnou ve finále, které možná někoho překvapí. Díky tomu má kniha řádný spád a drive. Čtenáře nikde nezdržují nekonečné popisy, nebo pocity postav. Vše je jasné a pevně dané a díky tomu si můžeme naplno užívat skvělý příběh, který dokáže zpříjemnit odpoledne.

Na druhou stranu je zde věc, která nemusí sednout všem čtenářům a někteří s ní mohou mít docela problém. Tvedt sice píše poutavě a napínavě, používá při tom ovšem takzvané seriálové, nebo filmové prostřihy. Toto bychom přeci jen čekali spíše u scénáře než u knihy a tak se občas nelze ubránit pocitu, že čteme scénář k nějakému dílu kriminálky, která běží každý týden v televizi. Přesto je to velmi subjektivní a někomu to možná ani nepřijde.

Již u Kruhu smrti bylo vidět, že tento autor nezískal cenu Rivertonprisen náhodou a v jeho další knize to jen potvrzuje. Prach jsi a v prach se obrátíš je napínavá a velmi čtivá jednohubka, která rozhodně dokáže zpříjemnit dovolenou a těch pár chybek, které v ní možná někdo najde se dají určitě prominout. Protože autor nabízí přesně to co čtenáři od nord krimi čekají, napínavý příběh, nějaký ten zvrat a detektiva, který zapadá mezi všechny ty neurotiky a alkoholiky, se kterými jsme se již setkali. I když je pravda že Edvard Matre je oproti Harry Holeovi, nebo Kurtu Wallanderovi slabý odvar.

 
Kniha vychází v nakladatelství Jota
Objednávat můžete například zde.

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdChris Tvedt se narodil roku 1954 v norském Bergenu, vystudoval práva a literární vědu na bergenské univerzitě. Pracoval mnoho let jako advokát, ale od roku 2005 je spisovatelem na plný úvazek. Za knihu Kruh smrti získal Rivertonprisen za nejlepší detektivní román roku 2010.

 


    

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

3 komentáře

  1. Helena Herynkova on

    Super kniha – zcela souhlasím – a super recenze. K dokonalosti jí chybí jediné… V textu Vám chybí několik čárek a to takhle profesionálně napsané recenzi ubírá na kvalitě… Škoda…

    • Bohužel… čárky a já to je věčně nekončící boj 🙁 který asi nikdy neskončí…potřeboval bych někoho kdo to po mě vždy překontroluje :D..každopádně se za čárky omlouvám a jsem rád, že se jinak recenze líbí

  2. Monika J. on

    Severské krimi čtu hrozně ráda. Kruh smrti jsem zvládla za pár dní a hodně se mi líbil, tak se určitě brzo poohlédnu i po této novince od Chrise Tvedta.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..