Choderlos de Laclos – Nebezpečné známosti

0

Moderní zpracování nového překladu nadčasového epistolárního románu oživuje jeho živočišné postavy ve zvukové podobě. Navenek bezúhonná markýza de Merteuil (Vilma Cibulková) rozehrává cynickou partii, v níž nejde o nic menšího, než o věneček její mladičké chráněnky Cecílie Volangesové (Klára Issová) a počestnost vdané paní de Tourvel (Kristýna Frejová). Spoluhráčem je jí proslulý proutník vikomt de Valmont (Jiří Dvořák), který má v rámci sázky za úkol obě ženy svést. Mnohé by se od něj mohl naučit i jinoch rytíř Danceny (Jan Meduna), bláznivě zamilovaný právě do nevinné Cecilie, která se však má vdávat za jiného. Forma vyprávění v dopisech tak po několika filmových adaptacích získává adekvátní podobu coby audio nahrávka, v níž má každá z hlavních postav svůj vlastní hlas, přičemž partu vypravěče se zhostil Igor Bareš. Nemilosrdné hry lásky šálivé pak ilustruje rovněž hudba francouzského skladatele Benoita Boriese.

…………………………………………………………….

Uplynulo opravdu již hodně času od prvního vydání, dnes již legendárních Nebezpečných známostí. Dílo francouzského spisovatele Choderlose de Laclos vyvolalo ve své době hotové pozdvižení. Autor se rozhodně nebál a ukázal v celé své kráse uvolněné mravy a požitkářství skrývající se za přepychem a nonšalantností tehdejší smetánky. Má ovšem v dnešní době toto již klasické dílo místo, nebo se bude jednat jen o další velmi těžce stravitelné dílko povinné četby?

nebezpecne-znamosti1Na tuto otázku se snaží dát odpověď audio vydavatelství OneHotBook, jenž se rozhodlo mezi své tituly zařadit i tuto klasiku. Sám autor se tímto románem nesmazatelně zapsal do historie a většina čtenářů bude marně pátrat v paměti po nějaké další knize od tohoto spisovatele. O jeho úspěchu svědčí nejen bezpočet vydání po celém světě, ale i řada filmových či divadelních adaptací. Mezi ně se nyní zařazuje i OneHotBook se svojí audio verzí tohoto románu.

Nebezpečné známosti se u nás již jednou své audio verze dočkaly. Někteří si tak možná vzpomenou na četbu na pokračování na vlnách Českého rozhlasu, které se zhostili Daniela Kolářová a Pavel Soukup. Jak si již možná někteří posluchači zvykli, OneHotBook se vícehlasých zpracování rozhodně nebojí. Navíc tato kniha k podobnému zpracování úplně vybízí a tak bylo nasnadě, že se této verze dočkají i Nebezpečné známosti.

Režie tohoto díla se ujal Michal Bureš, jenž nastudoval nejnovější vydání této knihy v překladu Alana Beguivina. OneHotBook se tentokrát rozhodlo pro zásadnější úpravu textu. Z téměř 200 dopisů vybrali pro příběh ty nejzásadnější a spojili je do skvěle fungujícího celku. Ti kteří tento román nemají dopodrobna nastudovaný, tak ani nezjistí, že dostávají “light” verzi, této klasiky. Na druhou stranu tento zásah dodal celému příběhu správný spád a tak se nikde zbytečně nezdržujeme a můžeme si naplno vychutnat to nejpodstatnější.

K samotnému nahrávání byli pozváni samí ostřílení interpreti, se kterými jsme již měli možnost se několikrát v produkci OneHotBook setkat. A tak se posluchači budou moci znovu setkat s Jiřím Dvořákem (Skála, Muž z ostova Lewis) v roli požitkáře a proslulého proutníka vikomta Valmonta. Dvořák se svého úkolu zhostil s veškerou grácií a v ničem nezaostává za svými předešlými tituly. Což se samozřejmě dá říct i o následujících interpretech.

Nebezpecne_znamosti_3Dmodel_medium_OneHotBookProhnanou a intrikánskou markýzu de Merteuil si vzala na starosti skvělá Vilma Cibulková (Vyhnání Gerty Schnirch, Mycelium), která svým nakřáplým hlasem opět exceluje a dodává své postavě ten správný šmrnc. Ve spojení s Jiřím Dvořákem jsou jejich výměny názorů naprosto excelentní záležitostí. Ani Klára Issová (Mycelium, Norské dřevo) coby Cécile Volanges, nebo Jan Meduna – rytíř Danceny (Mycelium) nezůstávají pozadu a svoji skvěle podanou naivitou a zamilovaností, jsou tím pravým protipólem k Valmontovi a de Merteuil.

Poslední z postav, se kterou se zde můžeme setkat je madame Tourvel v podání Kristýny Frejové (Atlas mraků, Národní třída). Již na první poslech je patrné, že jí postava náboženské puritánky opravdu sedla a tak v Nebezpečných známostech podává opravdu přesvědčivý výkon. Samotným příběhem posluchače provází hlas Igora Bareše, jenž zde sice nedostal moc prostoru, ovšem svého partu ironického vypravěče se zhostil na výbornou a podtrhl tak skvělý výkon všech interpretů.

Nad příběhem samotným se pozastavovat nebudeme, přeci jen milovníci klasiky se stále najdou stejně snadno, jako ti, co se s touto literaturou setkají maximálně formou povinné četby ve škole a o to více jí pak opovrhují. Co je ovšem mírným zklamáním, je hudební podkres. Zatímco se první polovině drží tématu a dotváří celkovou dobovou atmosféru, postupem času se přetváří ve zmatenou změť zvuků, které by seděli spíše ke sci-fi, než k románu z 18. století.

O tom zda mají Nebezpečné známosti místo i v dnešní uspěchané době je nejspíše otázka na někoho jiného. Jedno je ovšem jasné, jejich audiozpracování je bezpochyby skvělou možností, jak se popasovat s tolik neoblíbenou povinnou četbou. Ve spojení se skvělými výkony jednotlivých interpretů, tak na někoho může dokonce čekat velké překvapení. Ba co víc, možná v této literatuře nakonec naleznete i mírné zalíbení.

Audiokniha vychází ve vydavatelství OneHotBook
K DOSTÁNÍ JAKO: KNIHAAUDIOKNIHA

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdPierre Ambroise François Choderlos de Laclos byl francouzský spisovatel a generál. Působil jako důstojník francouzské armády, díky čemuž se dostal do mnoha zemí a pronikl do různých společenských vrstev. Mohl tak čerpat inspiraci pro své nejznámější dílo Nebezpečné známosti – obraz šlechtických mravů na sklonku absolutismu, které jej proslavilo v roce 1782. Podnícen nebývalým úspěchem pokračoval ve své literární činnosti spisem Úvahy o vlivu Vaubanova génia, jímž chtěl vzdát hold maršálu Vaubanovi, slavné postavě francouzského vojenství. Odměnou mu však byl hněv ministerstva války a odsun na posádku v Toulu. Po vypuknutí Velké francouzské revoluce opět zastával vysoké vojenské posty a roku 1792 dokonce získal funkci vrchního velitele Indických držav. Zemřel při obléhání Tarentu v roce 1803.

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..