Chip Zdarsky – Peter Parker: Spectacular Spider-Man – Návrat do minulosti

0

Přátelský soused Spider-Man je zpět. Společně s Chipem Zdarskym přichází již s třetí knihou své série Petr Parker: Spectacular Spider-Man. A jak už samotný název aktuální novinky z Nakladatelství CREW napovídá, nastal ten správný čas aby se Spider-Man, jeho “sestra?” Teresa a J. Jonah Jameson začali chystat na Návrat do minulosti…

V předchozí knize, která u nás vyšla na začátku tohoto “nešťastného” roku, jsme se dočkali jubilejního 300 čísla této série. Chip Zdarsky tak touto knihou načíná další třístovku a začíná vcelku stylově. Příběhem v němž zavádí našeho hrdinu do časů, kdy Green Goblin zabil Gwen a Peter Parker “navždy” opustil roli Spider-Mana. Avšak, ještě než se tak stane, musí se tamnější Spider-Man setkat se svým protějškem ze současnosti a vyřešit pár naléhavých problémů….

Ostatně, Spider-Man rozhodně v poslední době nemá právě klidný život.  Sotva na scénu s plnou parádou přitančila jeho “sestra?” Teresa musí se Spidey postavit Tinkerovi a jeho mimozemské hrozbě, kterou seslal na New York. Jenže jak se zdá, to bude i na Spider-Mana trochu moc. A tak jedinou šancí na úspěch, aby zabránil nebezpečné hrozbě je vydat se na cestu zpátky časem. Do těch krásných, pohodových dob, kdy ještě chodil na školu a jeho úhlavním nepřítelem byl Flash Thompson. Jak už to ale tak bývá, cesty časem skýtají mnoho nebezpečenství a napravovat chyby, ke kterým ještě nedošlo skutečně není jednoduché…

Dříve, či později čeká podobný příběh na každého superhrdinu. Těžko říct proč je cestování časem u scénáristů tak oblíbené, většinou z toho nevzejde nic extra dobrého a musím konstatovat, že ani Zdarskyho Spider-Man není v tomto ohledu zrovna výjimkou. Byť to samozřejmě mohlo dopadnout mnohem hůř.

Aktuální Návrat do minulosti je tak v podstatě výplňovkou v níž autor vzdává hold starým klasickým příběhům se Spider-Manem ze semdesátých let. V průběhu čtení tak mohou pozornější čtenáři narazit na pár příjemných odkazů na klasické příběhy z této doby. Po příběhové stránce se však nejedná o nic extra. Spider-Manové se ve dvojici utkají s pár nepřáteli aby ve finále celá tahle cesta do minulosti tak nějak vyšuměla do ztracena. Když k tomu připočteme fakt, že se autor příliš nezaobírá ani problémy s cestováním časem a vše odbyde hláškou, že naši hrdinové přicestovali z alternativní reality a proto je vše OK, je celé dílo dokonáno.

Právě tato hláška vám tak dá asi nejlepší představu o tom, co od aktuálního čísla Spider-Mana čekat. Zázraky to ale rozhodně nebudou. Na druhou stranu je potřeba říct, že pokud se vám podaří odprostit od všech nelogičností, na které zde můžete narazit, bude vás nový Spider-Man vcelku bavit. Ostatně, Zdarsky již dokázal si s tímto hrdinou rozumí. A ano, jak už bylo řečeno zázraky nečekejte, rozhodně se však nejedná ani o žádný velký průšvih. Spidey si tak jede svou a pokračuje v nenáročné zábavě, pro kterou je současný mainstream tolik typický.

To samé ostatně platí i pro kresbu, které se v aktuálním čísle ujal Michael Allred, Chris Bachalo a Joe Quinones. Nenadchne ani neurazí. Asi tak by se dal nejlépe shrnout Spider-Manův výlet do minulosti, který není ničím jiným, než nadechnutím před dalšími dramatickými událostmi, které na našeho hrdinu čekají. Ostatně, Zdarskyho run u Spider-Mana se již přehoupl do své druhé poloviny a tak nastal nejvyšší čas, aby autor začal vše směřovat k závěrečnému vyvrcholení, které se nezadržitelně blíží.PETER PARKER: SPECTACULAR SPIDER-MAN #3
NÁVRAT DO MINULOSTI

SCÉNÁŘ: CHIP ZDARSKY, M. DRUCKER
KRESBA: M. ALLRED, CH. BACHALO, J. QUINONES
PŘELOŽIL: JIŘÍ PAVLOVSKÝ
VYDAL: CREW
ROK: 2020
STRAN: 136
ORIG. NÁZEV: Peter Parker: The Spectacular Spider-Man #03: Amazing Fantasy
ISBN: 978-80-7449-902-9

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..