ANOTACE:
SPIDER-MAN JE ZPÁTKY VE SVÉM PŘÁTELSKÉM SOUSEDSTVÍ!

Pavoučí zázrak se vrací zpátky do New Yorku, zpátky ke kořenům, k superhrdinským základům, aby se vypořádal s nebezpečími starými i novými. Kolem Spideyho se ale pomalu stahuje kruh… a jediný, kdo mu může pomoci vystopovat hrozbu přímo k jejímu zdroji, je Ironheart… tedy, pokud ho na chvíli přestane mlátit. Navíc se k Spider-Manovi v honbě za novou děsivou technologíí připojí jeho starý kámoš, Human Torch – a stopa zavede pavouka a živoucí zápalku až… k Wilsonu Fiskovi! A i když už Kingpin není vládcem podsvětí, pořád je silou, se kterou je nutné počítat. Plus: Co vůbec v těchhle dobách dělá J. Jonah Jameson? A jaké plány má ďábelský Vulture?

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Spider-man bezpochyby patří k nejoblíbenějším komiksovým hrdinům, přesto mu u nás dlouhá léta chyběla ucelená komiksová řada. Loni se však začalo blýskat na lepší časy. Spidey si nejdříve hodil menší bokovku s oblíbeným Deadpoolem, aby následně letos přispěchal se svojí zbrusu novou řadou. Peter Parker je zpět coby Spectacular Spider-man a bude s námi až Do soumraku…

Přátelský soused Spider-man má i u nás vskutku bohatou historii a společně s Batmanem se může dělit o první příčku nejvydávanějšího superhrdiny u nás. Přesto neměl vždy na růžích ustláno. Krásným příkladem je i Ultimate Spider-Man a spol. jehož poslední číslo u nás vyšlo již takřka před pěti lety a od té doby bylo prakticky ticho po pěšině. Ano, byly zde dětské časopisy, pár příběhů se Spideym se objevilo i v rámci UKK, čeští nakladatelé však dali na nějakou dobu od Pavouka ruce pryč. S aktuální oblibou filmového Marvel univerza se však naštěstí pomalu, ale jistě vše mění, a tak se i Peter Parker vrací na scénu.

A v CRWI rozhodně nijak netroškaří, jelikož nám rovnou přináší jednu z nejlépe hodnocených Spider-manovských řad posledních let. Na svědomí ji má zkušený kanadský scénárista a ilustrátor Chip Zdarsky, který se nám v aktuální novince představuje vůbec poprvé v českém překladu. Zdarsky se navíc rozhodl uchopit Spider-mana o něco serióznějším způsobem. Peter Parker již zdaleka není vyjuchaný mladíček, který “hláškuje” na každém kroku. Humor a vtip komiksu samozřejmě nechybí, Zdarsky však daleko více vsází i na samotné charaktery a jejich vývoj.

Po příběhové stránce nás ale žádné výraznější překvapení nečeká. Aktuální Spider-man je zkrátka vcelku vyvedený mainstream, se všemi jeho klady i zápory, každopádně však ale rozhodně nezklame, což ostatně platí i pro kresbu. Příběh se točí okolo nové děsivé technologie, která začíná ohrožovat Spideyho i jeho známé. A tak nezbývá nic jiného než se vydat po jeho stopách, které vedou až ke starému známému Wilsonu Fiskovi – Kingpinovi. V tom mu mimo jiné pomůže i Human Torch, či Ironheart.

Největší síla tohoto komiksu však rozhodně v příběhu, který  je spíše průměrný, ale právě v samotných postavách, které Zdarsky umí výborně vykreslit a dodat jim patřičnou hloubku. S tím je samozřejmě spojený i fakt, jak bude na čtenáře tento komiks působit. Připravte se na to, že Spectacular Spider-man rozhodně patří mezi ukecanější tituly a především z počátku se zde až tolik neděje. 

Ostatně se jedná o první knihu celé řady a tak je potřeba uvést čtenáře do náležitého obrazu. A nutno říct, že to se Zdarskymu daří na výbornou, naskočit do této série tak nebudou mít problém ani naprostí nováčci, kteří se s postavami vcelku rychle sžijí. Pro sečtělé fanoušky však tento komiks ukrývá i vcelku vítaný bonus v podobě lehkého provázání s taktéž u nás vydaným titulem Rodinný podnik v němž se také objevuje Peterova sestra, která vlastně není jeho sestra…

Pomyslnou třešničkou na dortu celé knihy je pak závěrečný sešit celé knihy, ve které se setkáváme s ikonickým J. Jonah Jamesonem, jenž je Spider-manem stále doslova posedlý. Právě tento sešit je nádhernou ukázkou toho, jak Chip Zdarsky úžasně pracuje s postavami. Každopádně v tomto ohledu nechci moc prozrazovat, jelikož minimálně tuhle část si prostě musíte přečíst sami…

Jako rozjezd zbrusu nové série funguje Do soumraku na výbornou a bezpochyby uspokojí i náročnější fanoušky, kteří již nějakého toho Spider-mana mají za sebou. Ostatně, ne nadarmo patří tato řada k tomu nejlepšímu co aktuálně Marvel nabízí a my tak můžeme poděkovat CRWI, že nad Spideyem ještě nezlomila hůl a dává mu další šanci v podobě této vskutku povedené řady.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..