Charlie Jane Anders – Všichni ptáci na nebi

0

ANOTACE:
Poté, co se na střední škole cesty Patricie Delfineové a Laurence Armsteada za záhadných okolností rozdělily, ani jeden z nich nečekal, že toho druhého ještě někdy uvidí. Koneckonců, když jeden získá magické schopnosti a druhý vynalezne dvouvteřinový stroj času, těžko se dá předpokládat, že by nevzbudil pozornost svých vrstevníků a rodiny.

Ale teď jsou oba dospělí, žijí v Mekce hipsterů San Francisku a planeta kolem nich se rozpadá. Laurence je konstruktérský génius pracující se skupinou, která si klade za cíl odvrátit katastrofu prostřednictvím technologických zásahů do globálního klimatu. Patricia je absolventkou Eltisleyského labyrintu, tajné akademie pro magicky nadané z celého světa, a spolu s dalšími mágy se snaží bojovat proti stále rostoucímu množství nemocí ve světě. Nemají ani tušení, že něco většího než oni sami, co začalo před lety v jejich dětství, je odhodláno svést je dohromady — aby zachránili svět, nebo jej ponořili do nové doby temna.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Temný a zároveň jemný příběh o střetu magie s technologií, o životě a lásce ve světě stojícím na pokraji apokalypsy. I tak by se dala shrnout jedna z novinek nakladatelství Host, Všichni ptáci na nebi. Kniha stojící na pomezí young adult a dospělé fantasy s prvky sci-fi, byla zařazena do žebříčku deseti nejlepších loňských děl časopisu Time a získala jednu z nejprestižnějších žánrových cen Nebulu za rok 2016. Dokáže však zaujmout i české čtenáře?

Charlie Jane Andersová sice nebude pro většinu našich čtenářů moc známou autorkou. V zahraničí však patří mezi uznávané spisovatele, kteří se těší poměrně slušnému zájmu a mohou se pyšnit řadou cen. Ostatně její novela Šest měsíců, tři dny získala v roce 2012 cenu Hugo, byla nominována na ceny Nebula a Theodore Sturgeon Award a dvakrát vyšla i v češtině (v časopise XB-1 a antologii Plameňák na konci léta, Gnóm! 2016). Ani její nejnovější přírůstek, který se nám právě dostává do rukou si rozhodně nevede špatně. Tato americká spisovatelka a šéfredaktorka blogu i09 tak má před sebou vskutku zářnou budoucnost a dá se předpokládat, že o ní ještě hodně uslyšíme.

V nejnovějším autorčině románu sledujeme příběh dvou hrdinů. Patricie, mladé čarodějky, která umí mluvit se zvířaty a Lawrence, technologického nadšence, jenž sestavil dvouvteřinový stroj času. Jejich životní cesty se navzájem prolínají a jejich životní osudy jsou tak pevně svázané. Sami o tom možná nemají ani tušení, avšak jsou to právě oni dva, kteří budou stát za záchranou světa, nebo jej ponoří do nové doby temna…

Na první pohled dostáváme do rukou klasické téma o záchraně světa. Autorka však pojala toto otřepané téma po svém a ve své podstatě je pouze doplňkovou dějovou linií, o kterou na první pohled vlastně vůbec nejde. Ostatně celé spojení technologie a magie v dnešním světe působí v podání Charlie Jane Andersové opravdu nezvykle a vy tak nejednou budete hloubat nad tím, kam vlastně knihu zařadit. Pokud se vám to podaří, blahopřeji k úspěchu. Avšak tento kousek se rozhodně do jedné škatulky jen tak zařadit nedá.

Autorka si své čtenáře si získává především osobitým stylem, který v průběhu doby, podle toho jak se román posouvá, vyvíjí a mění. Samotný příběh se zpočátku může jevit naprosto jednoduchým, až triviálním. Tomu je ostatně přizpůsoben i jazyk, kterým je napsán. V této části tak dostáváme ve své podstatě klasickou young adult jednohubku, kterých je na trhu přehršel.

Postupem času se však před námi příběh rozvíjí a získává na složitosti. A stejně tak, jako se posouvá samotný příběh a jeho hrdinové se rozvíjí i jazyk autorky. Ke konci knihy tak pročítáme již plnohodnotný román pro dospělé čtenáře. Tomu ostatně napomáhá i řada témat, která autorka nakousne a díky kterým získává její kniha další rozměr.

Samotný příběh sledujeme z pohledu obou hrdinů, kteří jsou stejně jako jejich zaměření (magie a věda) zcela rozdílní. Avšak právě v tom tkví to kouzlo. Ne nadarmo se říká, že protiklady se přitahují a v této knize to platí dvojnásob. Není to však pouze o protikladech. Autorka zde ukazuje, jak zcela odlišné věci, popřípadě povahy mohou spolu navzájem bez problému koexistovat a nejedná se pouze o magii a vědu. Tento fakt se dá aplikovat i v naprosto běžném životě, jen to chce trochu ústupků a porozumění.

Knihu Všichni ptáci na nebi rozhodně není jednoduché hodnotit. O to těžší je pak zařadit ji do nějaké určité škatulky. Pokud však hledáte neobvyklý příběh o porozumnění, lásce a životě vůbec, okořeněný troškou magie a science fiction, je tato kniha právě pro vás. Pomyslnou třešničkou na dortu je pak samotná jazyková stránka této knihy, za což můžeme nemalou měrou poděkovat i Milanu Pohlovi, jenž tento vskutku zajímavý a neobvyklý román přeložil do češtiny.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.